Ինչի՞ց է կախված ոստիկանության պաշտոնյա Գեղամ Պետրոսյանին մեղադրանք առաջադրելը (տեսանյութ)
«Ինձ համար կարևոր է, որ նախաքննական մարմինը հետևողական իրականացնելով բացահայտումներ, ինքն էլ բարձրացնում է իր արժեքը և պրոֆեսիոնալ  ունակությունները: Պարոն Սասուն  Խաչատրյանին և մեզ շնորհավորում եմ»,- ասաց Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ  Անդրանիկ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով  Գեղամ Պետրոսյանի ձերբակալությանը։
Գեղամ Պետրոսյանին  մեղադրանք ներկայացնելը կախված կլինի,  թե նախաքննական մարմինը   ինչ հաջորդականությամբ  կներկայացնի գործի նյութերի էությունը, -ասում է Քոչարյանը:
«Կարծում եմ Գեղամ Պետրոսյանի ձերբակալությունը  այսքան տարիներ հետո խոսում է  այն մասին, որ ձեռք են բերվել  շատ ավելի հիմնավոր ապացույցներ կատարված գործողություննեի վերաբերյալ: Այդ տրամաբանությամն մեջ համոզված եմ, որ կարող են շղթայական գնալ այլ բացահայտումների»,- «Ա1+»-ին ասաց  Անդրանիկ Քոչարյանը:
Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահից հետաքրքրվեցինք նաև երեկ՝ հունիսի 4-ին մոտ 15 հոգի, այդ թվում դաշնակցականներ՝ ՀԱԿ ակտիվիստ Վարդան Հարությունյանին ծեծելն իրենց վերագրելու արարքից։ Անդրանիկ Քոչարյանն այստեղ իրավապահ մարմինների անելիքն է տեսնում:
«Փաստորեն, երբ որ հանրահավաքի ժամանակ դաշնակցությունը դեղին քարտ էր ցույց տալիս, ես հասկացա, որ խոսքը դեռ վերաբերում է մարդ ծեծելուն, Աստված չանի, երբ որ կարմիր քարտ ցույց տան, արդեն պետք է հպարտանա՞ն այլ գործողություններով: Իրավապահ մարմինները հստակ անելիք ունեն և մարդ ծեծելը պետք է հպարտության առարկա չլինի: Ծեծը քրեորեն հետապնդելի  արարք է, և եթե դրանով փորձում են հերոսանալ, ապա հերոսանալու շատ այլ տարբերակներ կան: Խորհուրդ կտամ մեր քաղաքական գործիչներին կատարած քայլերի տրամաբանությունը  ստորադասեին մեր երկրում գործող օրենքներին»:

От чего зависит выдвижение обвинения чиновнику полиции Гегаму Петросяну? (видео)
Поддержи А1+!«Для меня важно, что орган предварительного расследования, последовательно осуществляя разоблачения, сам повышает свою ценность и профессиональные навыки. Я поздравляю господина Сасуна Хачатряна и нас»,- сказал председатель Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян, коснувшись ареста Гегама Петросяна.
Предъявление обвинения против Гегама Петросяна будет зависеть от того, с какой периодичностью орган предварительного расследования представит сущность материалов дела, - говорит Кочарян.
«Думаю, арест Гегама Петросяна после стольких лет говорит о том, что достигнуты гораздо более обоснованные доказательства о совершенных действиях. Согласно этой логике я уверен, что эти разоблачения могут идти по цепочке»,- сказал «А1+» Андраник Кочарян.
Мы поинтересовались и председателя Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности также того факта, что 4-го июня около 15 человек, в том числе дашнаки, приписали себе избиение активиста АНК Вардана Арутюняна. Андраник Кочарян здесь видит работу для правоохранительных органов.
«Фактически, когда во время митинга дашнакцутюн показывала желтую карточку, я понял, что речь пока относится к избиению людей, не дай Бог, когда покажет красную карточку, уже должны гордиться иными действиями? У правоохранительных органов есть четкие дела и избиение человека не должно быть предметом гордости. Избиение – это уголовно наказуемый поступок, и если этим пытаются стать героями, то есть множество иных вариантов становиться героем. Посоветую нашим политическим деятелям подчинять логику своих шагов действующим в нашей стране законам».