Արմեն Սարգսյանը ոգեշնչել է Ասիական զարգացման բանկի ներկայացուցիչներին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) փոխնախագահ Չեն Շիխինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է. «Որպես Հայաստանի նախագահ և որպես մարդ, ով շատ լավ հասկանում է միջազգային համագործակցության արժեքը, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բանկին այն ամենի համար, ինչ նա արել է այս տարիների ընթացքում»:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը գոհունակությամբ փաստել է, որ Հայաստանը և Ասիական զարգացման բանկը լավ գործընկերներ են. բանկի ակտիվ մասնակցությամբ նախորդ տարիների ընթացքում հանրային և մասնավոր սեկտորներում կենսական նշանակություն ունեցող բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվել:
Նշելով, որ սա իր առաջին այցն է Հայաստան և ընդհանրապես տարածաշրջան՝ Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ ինքը ներկա է եղել Աստանայի տնտեսական ֆորումին և շատ տպավորված է այնտեղ նախագահ Սարգսյանի հետաքրքիր ելույթից: «Ձեր խոսքերը ոգեշնչեցին բոլոր ներկաներին,- ընդգծել է նա: - Դուք խոսեցիք գլոբալիզացիայի, 21-րդ դարի մասին, անդրադարձաք ամենակարևորին՝ մարդկային կապիտալին, արհեստական բանականությանն ու ապագային, նշեցիք, որ տեխնոլոգիաները շատ են փոխվելու: ԱԶԲ-ում շատ քննարկումներ են եղել այն մասին, թե ինչպիսին են լինելու տեխնոլոգիաներն ապագայում»:
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ նախագահական նախաձեռնությունների շրջանակում մտադիր է ձեռնարկել երկրի ապագային ուղղված մի շարք ծրագրեր, որոնց նպատակն է խթանել կրթության, գիտության, նոր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության զարգացումը: Արմեն Սարգսյանը խոսել է նաև Հայաստանը տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոն դարձնելու գաղափարի մասին: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել այս ծրագրերի իրականացմանն Ասիական զարգացման բանկի հնարավոր մասնակցության մասին:

Армен Саргсян воодушевил представителей Азиатского банка развития (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения, Армен Саркисян принял делегацию, возглавляемую вице-президентом Азиатского банка развития (АБР) Ченом Шихином. Приветствуя гостей, Армен Саркисян сказал: “Как президент Армении и как человек, который прекрасно понимает ценность международного сотрудничества, хочу поблагодарить банк за все то, что он сделал за эти годы. Президент Армении призвал представителей банка расширить программы в Армении.
Президент Армен Саркисян с удовлетворением констатировал, что Армения и Азиатский банк развития являются хорошими партнерами. В течение предыдущих лет при активном участии банка в общественном и частном секторах было реализовано множество жизненно важных программ.
Отмечая, что это его первый визит в Армению и регион в целом, вице-президент Азиатского банка развития сообщил, что он присутствовал на Астанинском экономическом форуме и очень впечатлен интересным выступлением президента Саркисяна. “ Ваши слова вдохновили всех присутствующих”, - подчеркнул он. “ Вы говорили о глобализации, о 21-м веке, коснулись самого важного - человеческого капитала, искусственного интеллекта и будущего, отметили, что технологии сильно изменятся. В АБР было много обсуждений о том, какими будут технологии в будущем”.
Президент Саркисян сказал, что в рамках президентских инициатив намерен предпринять ряд программ, направленных на будущее страны, целью которых является стимулирование развития образования, науки, новых технологий, искусственного интеллекта.
Армен Саркисян говорил также об идее превращения Армении в региональный финансовый центр. Собеседники обменялись мнениями о возможном участии Азиатского банка развития в реализации этих программ.