62438844_369756050330800_3406363945714319360_n
Գրիգորյանի խոսքով՝ սա թույլ է տալիս կանխարգելել շրջակա միջավայրին հասցվելիք վնասները և բոլոր օրենսդրական սողանցքները փոփոխություններով վերացնելու քայլեր են կատարվել, որոնց և ջրի աղտոտման, ապօրինի անտառահատումների դեպքերը կնվազեցնեն։
Արարատյան արտեզյան ավազանին անդրադառնալով՝ Գրիգորյանն ասաց, որ  700 լ/վ ջուր է խնայվել և դեռևս որևէ կազմակերպության նոր արտոնագիր չի տրվել։
Թե ինչու անցյալ տարի  Սևանա լճի մաքրման աշխատանքներ չեն տարվել, Գրիգորյանն ի պատասխան ասաց, որ նոր հաշվարկներ են կատարվում առավել արդյունավետ աշխատանք իրականացնելու համար. նախատեսվում է դրոնների և այլ տեխնիկական միջոցներ ներգրավում։
Խոսելով Սևանա լճում ձկնաբուծության և լճի էկոհամակարգի մասին՝ նախարարը նշեց, եթե ձկնակերի մեջ օգտագործվող ֆոսֆորը վնասի լճի ընդհանուր էկոհամակարգին, ապա ֆոսֆորը կիրառումը կարգելվի։
Սիգի որսը, որը սահմանափակվելու է 150 տոննայով, ինչ էլ վերահսկելու է Սևան ազգային պարկը, Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը։ Իսկ որսի թույլատրման հրամանի նախագիծը նախատեսվում է, որ պատրաստ կլինի 1-2 շաբաթից, ինչից էլ թուլյատրման ժամկետը պարզ կդառնա։

Почему в прошлом году не проводились работы по очистке озера Севан? Министр подводит итоги 1 года
Поддержи А1+!Министр окружающей среды Эрик Григорян подводит итоги 1-го года пребывания в должности.
Сегодня весь закон об экологии меняется по превентивному принципу, сказал министр.
По словам Григоряна, это позволяет предотвратить ущерб, наносимый окружающей среде, и посредством поправок были сделаны шаги по устранению всех законодательных лазеек, в результате которых сократятся случаи загрязнения воды, незаконной вырубки леса.
Обратившись к Араратскому артезианскому бассейну, Григорян сказал, что сэкономлено 700 л/с воды и пока организация не получила новой льготы.
На вопрос о том, почему в прошлом году не проводилось работ по очистке озера Севан, Григорян ответил, что проводятся новые расчеты для более эффективной работы – предусматривается привлечение дронов и других технических средств.
Говоря о рыбоводстве в озере Севан и об экосистеме озера, министр отметил, что если используемый в корме для рыб фосфор будет вредить общей экосистеме озера, применение фосфора будет запрещено.
Ловля сиги, которая будет ограничено до 150 тонн, что будет контролировать Национальный парк Севан, Инспекционный орган экологии и недр. А проект приказа на разрешение ловли предусматривается, что будет готов через 1-2 недели, из чего и станет ясен срок разрешения.