Դատարանների արգելափակման հետքերով.  Վաղն արդեն ԵԽ պաշտոնյանները կլինեն Երեւանում
ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի եւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օրերս կայացած հեռախոսազրույցից հետո  ԵԽ-ի  պատվիրակությունը մայիսի 30-31-ը կայցելի  Երեւան։  Հեռախոսազրույցը տեղի էր ունեցել դատարանների արգելափակումից հետո։
Պատվիրակության կազմում են  ԵԽ  տարբեր ստորաբաժանումների, այդ թվում  Վենետիկի հանձնաժողովի, GRECO՝ հակակոռուպցիոն խմբի, Եվրոպական դատավորների խորհրդատվական խորհրդի եւ Արդարադատության արդյունավետության հանձնաժողովի (CEPEJ) ներկայացուցիչներ։
Նրանք կհանդիպեն  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի, Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանի, ինչպես նաեւ դատական համակարգի ղեկավարների հետ։
Կքննարկվեն Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացը `ներառյալ կոռուպցիայի դեմ պայքարը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը եւ դատական ​​համակարգի բարեփոխումները: Այս մասին «Ա1+»-ին տեղեկացրին ԵԽ մամլո ծառայությունից։

По следам блокирования судов: Уже завтра чиновники СЕ будут в Ереване
После состоявшегося на днях телефонного разговора Торбьорна Ягланда и премьер-министра РА Никола Пашиняна делегация СЕ 30-31 мая посетит Ереван. Телефонный разговор состоялся после блокирования судов.
В составе делегации представители различных подразделений СЕ, в том числе Венецианской комиссии, антикоррупционной группы GRECO, консультационного совета Европейских судей и комиссии эффективности правосудия (CEPEJ).
Они встретятся с премьер-министром РА Николом Пашиняном, председателем Национального собрания Араратом Мирзояном, министром юстиции Артаком Зейналяном, а также с руководителями судебной системы.
Будут обсуждаться процесс реформ в Армении, включая борьбу с коррупцией, защиту прав человека и реформы судебной системы. Об этом “А1+” сообщили из пресс-службы СЕ.