Նախագահն ընդունել է Բուշ դյու Ռոնի պատվիրակությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ֆրանսիայի Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի (Պրովանս Ալպ Կոտ դ’Ազյուրի շրջան) խորհրդի նախագահ Մարտին Վասալի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախագահ Սարգսյանը բարի գալուստ է մաղթել հյուրերին՝ ընդգծելով, որ Ֆրանսիան Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար առանձնահատուկ երկիր է: Նա նշանակալի է համարել Մեծ եղեռնից մազապուրծ հայերին Ֆրանսիայի ու ֆրանսիացի ժողովրդի ցուցաբերած աջակցությունը:
Նշելով, որ հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների համագործակցությունը դարերի պատմություն ունի՝ նախագահն ընդգծել է, որ այդ ջերմ բարեկամությունը պահպանվում է նաև այսօր, և դրա վկայություններից մեկն էլ Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի հետ սերտ փոխգործակցությունն է:
Տիկին Վասալը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի մի շարք մարզերի հետ հաջողությամբ համագործակցում են տնտեսական, սոցիալական, առողջապահական և մշակութային ոլորտներում, և իր այցի նպատակն է ծանոթանալ ստանձնած հանձնառությունների շրջանակում կատարված աշխատանքներին:
Նախագահը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի և Բուշ դյու Ռոնի միջև ձևավորված համագործակցության մակարդակից և հատկապես նշել այդ գործակցության շրջանակում Գորիսում բացված սրտաբանական հիվանդանոցի նշանակությունը մարզի բնակչության համար. «Ձեր աջակցությամբ հազարավոր կյանքեր են փրկվում, և մենք իսկապես շատ բարձր ենք գնահատում այդ նախաձեռնությունը»:
Կողմերը կարևորել են Հայաստանի և Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի միջև համագործակցության զարգացումն ու խորացումը մասնավորապես առողջապահության, ինչպես նաև գիտահետազոտական, կրթական և մշակութային ոլորտներում:
Տիկին Վասալը բարձր է գնահատել Պրովանսի հայ համայնքի դերը այդ տարծաշրջանի զարգացման գործում: «Պրովանսն առանց հայերի Պրովանս չէր լինի»,- ընդգծել է նա:

Президент принял делегацию департамента Буш-дю-Рона
Президент Армении Армен Саркисян 29 мая принял делегацию во главе с председателем Совета департамента Буш-дю-Рона Мартином Вассалом.
Армен Саркисян поприветствовал гостей, подчеркнув, что Франция - уникальная страна для Армении и армянского народа. Он назвал знаменательным тот факт, что Франция и французы оказали помощь пережившим Геноцид армянам.
Отметив, что сотрудничество армянского и французского народов имеет многовековую историю, президент подчеркнул, что эта теплая дружба поддерживается и сегодня, и одним из свидетельств этого является тесное сотрудничество с департаментом Буш-дю-Рона.
Мартин Вассал сообщил, что с рядом областей Армении ведется успешное сотрудничество в экономической, социальной, медицинской и культурной сферах, и цель визита делегации - познакомиться с работами, реализованными в рамках взятых обязательств.
Президент выразил удовлетворение уровнем сотрудничества между Арменией и департаментом Буш-дю-Рона, подчеркнув важность кардиологической больницы, открытой в Горисе: «При вашей поддержке будут спасены тысячи жизней, и мы действительно ценим эту инициативу».
Стороны отметили важность развития и углубления сотрудничества между Арменией и департаментом Буш-дю-Рона, в частности в области здравоохранения, а также в научной, исследовательской, образовательной и культурной сферах.
Мартин Вассал высоко оценил роль армянской общины Прованса в развитии этого региона. «Прованс не был бы Провансом без армян», - подчеркнул он.