Գագիկ Հարությունյանը հրաժարական է ներկայացրել. նրա հայտարարությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը հրաժարական է տվել։ Այդ մասին տեղեկանում ենք ՀՀ դատական իշխանության պաշտոնական կայքում տեղադրված՝ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնական հայտարարությունից։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես նշված է, որ մայիսի 20-ին դատական իշխանության և դատավորների առնչությամբ ընթացող զարգացումների վերաբերյալ արտահայտած մտահոգությունները նկատի ունենալով՝ Հարությունյանն այլևս նպատակահարմար չի համարում իր հետագա պաշտոնավարումը որպես ԲԴԽ նախագահ և խորհրդի անդամ։
Նա բեղմնավոր գործունեություն է մաղթել անկախ դատական իշխանության կայացման գործում, իսկ Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի հայրենակիցներին տարիներով կուտակ իր ասելիքը իրավաբանը կներկայացնի հետագայում։
«Վստահ եմ, որ այսուհետ բավարար ժամանակ կունենամ՝ հատկապես միջազգային մասնագիտական գործակցության շրջանակներում առավել ակտիվ գործունեություն ծավալելու համար՝ ի բարօրություն հայ ժողովրդի։ Աստված պահապան մեր երկրին ու ժողովրդին»,- եզրափակել է նա։

Гагик Арутюнян подал в отставку: Его заявление
Поддержи А1+!Председатель Верховного судебного совета Армении, Гагик Арутюнян представил причины своей отставки и выразил уверенность, что отныне будет иметь достаточно времени, особенно для более активной деятельности в рамках международной профессиональной деятельности. В тексте отставки Гагика Арутюняна, в частности, говорится:
“Уважаемые члены Высшего судебного совета, имея в виду развития, происходящие в связи с судебной властью и судьями, и выраженную мною 20 мая в прессе озабоченность по этому поводу, я более не считаю целесообразной свою дальнейшую работу в статусах председателя Высшего судебного совета и члена Совета.
По основаниям пункта 1 части 5 статьи 86 , пункта 2 части 1 статьи 87 конституционного закона РА “Судебный кодекса РА” с 24 мая 2019 года считать мои полномочия прекращенными.
Желаю Вам дальнейшей плодотворной деятельности в деле становления независимой судебной власти, достойной правового государства.
Моим любимым соотечественникам из Армении, Арцаха и диаспоры скажу то, что копилось годами.
Уверен, что отныне у меня будет достаточно времени, особенно для более активной деятельности в рамках международной профессиональной деятельности на благо армянского народа.