ԱԱԾ քննություն է իրականացնում  Բագրատաշենի մաքսատանը ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ:
Nara tour օգտատիրոջ տարածած տեսանյությում երեւում է, թե մաքսատան անգարում  առեւտրականներին ինչպես են հսկում սահմանապահ զորքերի աշխատակիցները:
Տեսանյութում ասվում է, որ առեւտրականները իրենց ապրանքները մաքսազերծել են, սակայն չեն կարողանում դուրս հանել մաքսատնից:
Առեւտրականների խոսքով՝ անհայտ պատճառներով իրենց ապրանքները խառնվել են, մաքսատնից էլ տեղեկացնում են, որ իրենց ապրանքները պետք է բռնագանձեն:
Մարդու իրավուքների պաշտպանի գրասենյակը նույնպես արձագանքել է ՀՀ պետական սահմանի «Բագրատաշեն» անցման կետում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ:
Մաքսատանը քաղաքացիների ունեցած դժվարությունների հանգամանքները պարզելու նպատակով Մարդուիրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում նախաձեռնվել է վարույթ:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի  հանձնարարությամբ՝ իրավասու մարմինների հետիրականացվում են աշխատանքներ քաղաքացիների իրավունքները երաշխավորելու նպատակով:

СНБ проводит расследование в связи с ситуацией, сложившейся на таможенном пункте Баграташен.
В видеоматериале, распространенном пользователем Nara tour, видно, как в ангаре таможни торговцев контролируют работу сотрудники пограничных войск.
В видеоматериале говорится, что торговцы растаможили свои товары, однако не могут вынести их из таможни.
По словам торговцев, по неизвестным причинам их товары перепутались, а из таможни сообщают, что их товары должны быть конфискованы.
Бюро Защитника прав человека также отреагировало в связи с ситуацией, сложившейся на пропускном пункте “Баграташен” государственной границы РА.
Для выяснения обстоятельств трудностей у граждан на таможне  Защитником прав человека инициировано производство.
По поручению Защитника прав человека Армана Татояна с компетентными органами ведутся работы с целью гарантирования прав граждан.