Թատերական ինստիտուտում ռեկտորի ընտրություն է
Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում այսօր կայացել է ռեկտորի ընտրություն, որի միակ թեկնածուն  ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Արզումանյանն է։ Ընտրությունը դեռ չի ավարտվել, պարզ չէ, թե երբ հայտնի կլինի արդյունքը։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց  Լիլիթ Արզումանյանի գործավարուհին՝ Սուսաննա Ղազարյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ մայիսի 21-ին, Լիլիթ Արզումանյանի նախաձեռնությամբ ուսանողների հետ հանդիպում էր կազմակերպվել, որի ժամանակ  քննարկվում էր, թե ինչո՞ւ է ռեկտորի թեկնածուն միայն մեկը։ Հանդիպմանը Լիլիթ Արզումանյանը նշել էր, որ ինքը ինքնաբացարկ կհայտնի, իսկ ուսանողներին խորհուրդ տվել, որ  դիմեն նամակով Կրթության և գիտության նախարարին և իրենց  պահանջները ներկայացնեն։
Ի դեպ, ռեկտորի թեկնածության հայտ էին ներկայացրել նաև ԵԹԿՊՀ-ի ստեղծագործական և հեռանկարային զարգացման գծով տեղակալ Արմեն Հարությունյանը և թատերագետ Վասիլի Գևորգյանը: Բայց նրանք չունեին ռեկտոր ընտրվելու համար պահանջվող ՀՀ ժողովրդական արտիստի, ՀՀ վաստակավոր արտիստի, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործչի, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործչի կոչումներից որևէ մեկը։

В театральном институте выборы ректора
В Ереванском государственном институте театра и кино сегодня состоялись выборы ректора, единстенным кандидатом в которые является временно исполняющая обязанности Лилит Арзуманян. Выборы пока не завершились, не ясно, когда станет известен результат. Об этом в беседе с “А1+” сказала секретарша Лилит Арзуманян Сусанна Казарян.
Напомним, что вчера, 21-го мая, по инициативе Лилит Арзуманян была организована встреча со студентами, во время которой обсуждалось, почему всего один кандидат в ректоры. На встрече Лилит Арзуманян отметила, что она объявит самоотвод, а студентом порекомендовала обратиться с письмом министру образования и науки и предъявят им требования.
Кстати, заявку на кандидатуру ректора представили также заместитель ЕГУТК Армен Арутюнян и театраловед Василий Геворгян. Но у них не было ни одного из званий народного артиста РА, заслуженного артиста РА, заслуженного деятеля искусств РА, требуемых для звания ректора.