Նախարարի տեղակալը ընդունել է հակակոռուպցիոն ռազմավարության և մոնիթորինգի միջազգային փորձագետ Մեթյու Մյուրեյին
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչիկյանը մայիսի 21-ին ընդունել է ԱՄՆ ՄԶԳ Անցումային նախաձեռնությունների գրասենյակի հրավերով Հայաստանում գտնվող հակակոռուպցիոն ռազմավարության և մոնիթորինգի միջազգային փորձագետ Մեթյու Մյուրեյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող մի շարք հարցեր:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխնախարար Խաչիկյանը ներկայացրել է Նախարարության մշակած հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի նախագծի ամփոփ նկարագիրը:
Մեթյու Մյուրեն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ իր առաքելությունն է օգնել ամերիկյան կառավարությանն իրականացնելու գնահատում՝ Հայաստանում հակակոռուպցիոն ռազմավարության արդյունավետ ծրագրի մշակմանն օժանդակելու համար:
Միջազգային փորձագետն արձանագրել է նաև, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը համաշխարհային խնդիր է և կարևորել է միջազգային համագործակցությունն անդրազգային կոռուպցիոն ցանցերի դեմ պայքարում: Այդ համատեքստում անդրադարձ է եղել նաև գողացված ակտիվների բացահայտման և առգրավման մեխանիզմներին:
Տիգրան Խաչիկյանը հակակոռուպցիոն ռազմավարության մշակման աշխատանքների համատեքստում կարևորել է նման բովանդակային հանդիպումը՝ ընդգծելով, որ Արդարադատության նախարարության կողմից մշակված ռազմավարական ծրագիրը բազմաոլորտային է և ներառում է 70-ից ավել միջոցառումներ: Փոխնախարարը տեղեկացրել է նաև, որ առաջիկայում հակակոռուպցիոն ռազմավորության նախագիծը ներկայացվելու է հանրային քննարկման, որի շրջանակում գույքագրվելու են բոլոր արդյունավետ առաջարկները:
Հանդիպման ավարտին կողմերն արձանագրել են փոխադարձ հետաքրքրվածություն հակակոռուպցիոն պայքարի արդյունավետ ռազմավարության ներդրման հարցում և առաջիկայում սերտ համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել:

Замминистра принял международного эксперта по антикоррупционной стратегии и мониторингу Мэтью Мюрре
Заместитель министра юстиции Тигран Хачикян 21 мая принял делегацию, возглавляемую международным экспертом по антикоррупционной стратегии и мониторингу Мэтью Мюрре, находящуюся в Армении по приглашению Офиса переходных инициатив.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, касающихся борьбы с коррупцией.
Приветствуя гостей, замминистра Хачикян представил итоговое описание разработанной министерством антикоррупционной стратегии и проекта вытекающей из нее программы действий.
Мэтью Мюрре поблагодарил за прием, подчеркнув, что его миссия-помочь американскому правительству в осуществлении оценки за содействие разработке эффективной программы Антикоррупционной стратегии в Армении.
Международный эксперт констатировал также, что борьба с коррупцией является мировой проблемой и подчеркнул важность международного сотрудничества в борьбе с транснациональными коррупционными сетями. В этом контексте также были затронуты механизмы выявления и конфискации украденных активов.
Тигран Хачикян в контексте работ по разработке антикоррупционной стратегии отметил важность такой содержательной встречи, подчеркнув, что разработанная Министерством юстиции стратегическая программа многоотраслевая и включает более 70 мероприятий. Замминистра сообщил также, что в ближайшее время антикоррупционной стратегический проект будет представлен на общественное обсуждение, в рамках которого будут учтены все эффективные предложения.
В конце встречи стороны отметили взаимную заинтересованность в вопросе внедрения эффективной стратегии антикоррупционной борьбы и выразили готовность к тесному сотрудничеству.