ԿԳՆ. Առցանց համակարգով հայտագրվել է 8462 առաջին դասարանցի
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայիսի 15-ին, ժամը 9:00-ին գործարկվել է Երևանի պետական հանրակրթական դպրոցներում առաջին դասարանցիների հերթագրման առցանց համակարգը: Ժամը 18:00-ի տվյալներով առաջին դասարան հաճախելու իրավունք ունեցող շուրջ 13.000 երեխաներից գրանցվել է 8462-ը:
Նույն պահի դրությամբ համակարգում ընդգրկված 154 դպրոցից մինչև 20 ուսհաստատությունում է, որ լիցենզիայով սահմանված տեղերը լրացվել են: Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ Երևանի բոլոր վարչական շրջանների դպրոցներում առկա են թափուր տեղեր:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունն առաջին դասարանցիների համար Երևանի պետական հանրակրթական դպրոցներին հատկացրել է լիցենզիայով սահմանված շուրջ 15.000 տեղ, որը շուրջ 2000-ով գերազանցում է ակնկալվող աշակերտների թիվը: Հայտագրման ընթացքում տվյալների մուտքագրման հետ կապված տեխնիկական խնդիր ունեցել է հերթագրվողների առավելագույնը 1 տոկոսը:
Նշենք նաև, որ հայտագրման համակարգը գործում է շուրջօրյա, և ծնողները կարող են ցանկացած պահի կատարել առցանց հերթագրում:

60350336_2551810495046229_2119211514672971776_n
15-го мая, в 9:00 задействовала онлайн система регистрации первоклассников в Ереванских государственных общеобразовательных школах. По данным на 18:00, из около 13.000 детей, имеющих право посещать первый класс, зарегистрировались 8462.
По положению на данный момент в 20 учебных заведений из 154 школ, включенных в систему, заполнены предоставленные лицензией места. В то же время сообщаем, что в школах всех административных районов Еревана есть вакантные места.
Министерство образования и науки РА предоставило Ереванским государственным общеобразовательным школам для около 15.000 мест для первоклассников, что на 2000 превосходит ожидаемое число учащихся. С технической проблемой, связанной с вводом данных во время заявки, столкнулись не более 1% зарегистрировавшихся.
Также отметим, что система заявок действует круглосуточно, и родители могут в любой момент зарегистрироваться онлайн.