111111111111111111111111111111111111111111111111111111
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Հեբոյանը ՀՀ փաստաբանների պալատի փաստաբան Վահագն Դանիելյանի օժանդակությամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք:
Ըստ առաջադրված մեղադրանքների` դատավորն իր վարույթում քննվող քաղաքացիական գործով հայցվորի օգտին գործողություն կատարելու, այն է` վերջինիս 3.580.000 ՀՀ դրամ պետական տուրքը վճարելուց ազատելու դիմաց, 2019թ. մարտի 6-ին նրանից  պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի`  1.714.160 ՀՀ դրամին համարժեք 3500 ԱՄՆ  դոլար կաշառք:
Քաղաքացու հետ սակարկելու արդյունքում Գագիկ Հեբոյանը նրա հետ վերջնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հիշյալ գործողությունը կատարելու դիմաց  1.224.400 ՀՀ դրամին համարժեք 2500 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու վերաբերյալ:  Խուսափելով կաշառքի առարկան անձամբ վերցնելուց և բացահայտվելուց` դատավորը դիմել է իր ծանոթ փաստաբանի` Վահագն Դանիելյանի օժանդակությանը. 2019թ. մարտի 27-ին հիշյալ քաղաքացին ԱԱԾ-ի կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման շրջանակներում 2500 ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումարը տվել է փաստաբանին, ով նույն օրը այն փոխանցել է դատավորին:
Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար Գագիկ Հեբոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:
Դատավորի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար Վահագն Դանիելյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:
Գ. Հեբոյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը, իսկ Վ. Դանիելյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը 08.05.2019թ.-ին փոխարինվել է այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով:
Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Предварительное расследовеание по делу судьи, обвиняемого в получении взятки, завершено
Поддержи А1+!В ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследованному в Специальной следственной службе РА, было обосновано, что судья суда общей юрисдикции Котайкской области Гагик Хебоян при содействии адвоката палаты адвокатов РА Ваагна Даниеляна получил взятку в особо крупных размерах.
Согласно предъявленным обвинениям, судья за действие, совершенное в пользу истца, по рассматриваемому в его производстве гражданскому делу - освобождение последнего от уплаты государственной пошлины в размере 3.580.000 драмов РА, 6 марта 2019 года, потребовал у него взятку в особо крупных размерах - 3500 долларов США, эквивалентных 1.714.160 драмам.
В результате торгов с гражданином, Гагик Хебоян заключил с ним окончательную договоренность, за совершение упомянутого действия получить взятку в размере 2500 долларов США, эквивалентных 1.224.400 драмам. Во избежание личного получения взятки судья обратился к своему знакомому - адвокату Ваагну Даниеляну. 27-го марта 2009 г. упомянутый гражданин в рамках оперативно-розыскного мероприятия, проведенного СНБ, передал сумму взятки в размере 2500 долларов адвокату, который в тот же день передал ее судье.
За получение взятки в особо крупных размерах Гагику Хебояну предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса РА.
За содействие судье в получении взятки в особо крупных размерах Ваагну Даниеляну предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 4 статьи 38-311 Уголовного кодекса РА.
В отношении Г. Хебояна в качестве меры пресечения был применен арест, а в отношении Ваагна Даниеляна, избранное в качестве меры пресечения заключение под стражу, 08.05.2019 г. заменено альтернативной мерой пресечения – залогом.
Следствие завершено. Дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством о его направлении в суд.