ԱԳ նախարարը մասնակցեց Վիշեգրադյան քառյակի և Արևելյան գործընկերության երկրների նախարարական հանդիպմանը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայիսի 6-ին Բրատիսլավայում տեղի ունեցավ Վիշեգրադյան քառյակի և Արևելյան գործընկերության երկրների նախարարական հանդիպումը, որին մասնակցեցին Վիշեգրադյան քառյակի երկրներ Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչակը, Չեխիայի ԱԳ նախարար Թոմաս Պետրիչեկը, Հունգարիայի ԱԳ նախարար Պետեր Սիյարտոն, Լեհաստանի ԱԳ նախարար Յացեկ Չապուտովիչը, Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը, Արևելյան գործընկերության անդամ երկրներ Հայաստանի, Մոլդովայի, Վրաստանի ԱԳ նախարարներ և Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի ԱԳ նախարարի տեղակալներ:
Իր խոսքում Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը կարևորեց նման ձևաչափով հանդիպման անցկացումը Բրյուսելում կայանալիք Արևելյան գործընկերության տասնամյակին նվիրված նախարարական հանդիպմանը և բարձրաստիճան համաժողովին ընդառաջ, ինչը հնարավորություն է ընձեռնում վերլուծել Արևելյան գործընկերության անցած 10 տարիների ձեռքբերումները և մտքեր փոխանակել հաջորդ տասնամյակի տեսլականի շուրջ նաև Վիշեգրադյան քառյակի հետ:
Հանդես գալով նախարարական հանդիպմանը՝ ՀՀ ԱԳ Զոհրաբ Մնացականյանը Արևելյան գործընկերությունը բնութագրեց որպես ԵՄ հետ ՀՀ-ի համագործակցությունն օժանդակող կարևոր հարթակ: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն առավել կարևորեց Արևելյան գործընկերության շրջանակում առանձին երկրների հետ իրականացվող համագործակցության տարբերակման և համախմբման մոտեցումների համադրումը, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության վերաբերյալ ԵՄ անդամ երկրների շրջանում համաձայնեցված ընկալման ձևավորումը: Այս տեսակետից առանձնահատուկ ընդգծվեց, որ Հայաստանի համար Արևելյան գործընկերությունը եվրոպական ընդհանուր արժեհամակարգի վրա հիմնված գործընկերություն է:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը շեշտեց, որ Արևելյան գործընկերության հիմքում պետք է լինի մարդը, նրա իրավունքների և ազատությունների առաջմղումը և ըստ այդմ մարդկանց միջև շփումների խրախուսումը: Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանն արժևորեց մուտքի արտոնագրերի ազատականացումը, որը նոր խթան կհանդիսանա Հայաստանի և ԵՄ անդամ պետությունների գործընկերության ամրապնդման համար:
Անդրադառնալով անվտանգության խնդիրներին և հակամարտությունների ազդեցություններին՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն առանձնահատուկ ընդգծեց, որ հակամարտային իրավիճակները տարբեր են և ունեն տարբեր ազդեցություն գործընկեր երկրների վրա, այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է ցուցաբերել յուրովի մոտեցում՝ կապված կոնկրետ իրավիճակների առանձնահատկությունից:
Նախարար Մնացականյանը բարձր գնահատեց Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերությունը կարգավորող շրջանակային համաձայնագիր ՀԸԳՀ-ն, որը, ի թիվս այլ հնարավորությունների, կարող է նպաստել Հայաստանի տնտեսական զարգացման և արդիականացման օրակարգի առաջմղմանը, ներառյալ ոլորտային համագործակցության միջոցով: Այս տեսակետից նախարար Մնացականյանը կարևորեց փոխկապակցվածության տարածաշրջանային ծրագրերի համաչափ զարգացումը:

Министр ИД принял участие во встрече Вышеградской четверки и стран Восточного партнерства (видео)
Поддержи А1+!В Братиславе 6 мая состоялась министерская встреча Вышеградской четверки и стран Восточного партнерства.
Во встрече приняли участие министр иностранных дел Словакии - Мирослав Лайчак, министр иностранных дел Чехии - Томас Петричек, министр иностранных дел Венгрии - Петер Сийярто, министр иностранных дел Польши - Яцек Чапутович, комиссар Европейской комиссии по вопросам соседства и расширения - Йоханнес Хан, главы МИД стран-членов Восточного партнерства Армении, Молдовы, Грузии и заместители министра иностранных дел Азербайджана, Беларуси, Украины.
В своей речи министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян отметил важность проведения встречи в подобном формате в преддверии министерской встречи и встречи на высоком уровне, посвященной десятилетию Восточного партнерства в Брюсселе, что дает возможность проанализировать достижения Восточного партнерства за последние 10 лет и обменяться мнениями вокруг видения следующего десятилетия также и с Вышеградской четверкой.
Выступая на министерской встрече, Зограб Мнацаканян охарактеризовал Восточное партнерство как важную площадку для содействия сотрудничеству Армении с ЕС. Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул важность сопоставления подходов к дифференциации и консолидации сотрудничества с отдельными странами в рамках Восточного партнерства, а также формирования согласованного восприятия стран-членов ЕС относительно Восточного партнерства. С этой точки зрения было особо подчеркнуто, что для Армении Восточное партнерство - это партнерство, основанное на общей европейской системе ценностей.
Глава МИД Армении подчеркнул, что в основе Восточного партнерства должен быть человек, продвижение его прав и свобод и поощрение контактов между людьми. В этом контексте министр Мнацаканян высоко оценил либерализацию визового режима, что станет новым стимулом для укрепления партнерства между Арменией и странами-членами ЕС.
Говоря о проблеме безопасности и влияния конфликтов, глава внешнеполитического ведомства Армении особо подчеркнул, что конфликтные ситуации различны и имеют различное влияние на страны-партнеры, поэтому необходимо проявлять особенные подходы, связанные с особенностями конкретных ситуаций.
Министр Мнацаканян высоко оценил соглашение, регулирующее партнерство Армения-ЕС, которое, в числе других возможностей, может способствовать продвижению повестки экономического развития и модернизации Армении, в том числе и посредством отраслевого сотрудничества. С этой точки зрения министр Мнацаканян отметил важность соразмерного развития региональных программ взаимосвязанности.