Աննա Հակոբյանը ներկա է գտնվել «Ուրվական» միջազգային փառատոնի երաժշտական ծրագրին
ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և  «City of smile. ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը մայիսի 5-ի երեկոյան այցելել է Երևանի Մանկական երկաթուղի և ներկա է գտնվել ժամանակակից երաժշտության «Ուրվական» միջազգային փառատոնի երաժշտական ծրագրին:
«Ուրվականը» Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվող ժամանակակից երաժշտության, արվեստի և քաղաքաշինության միջազգային փառատոն է, որն անցկացվում է «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի հովանավորությամբ և  աջակցությամբ։ Անվան ընտրությունը կապված է վերջինիս հիմնական նպատակներից մեկի հետ՝ վերակենդանացնել քաղաքային լքված տարածքները և նոր շունչ հաղորդել դրանց։ Հենց այդ նպատակով, մինչ փառատոնի անցկացումը, մաքրվել է Երևանի Մանկական երկաթուղու տարածքը, տեղադրվել են բազմաթիվ աղբամաններ:
Փառատոնը մեկնարկել է մայիսի 3-ին,  «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում՝ հանրային լքված տարածքների և դրանով պայմանավորված քաղաքացիների վարքի վերաբերյալ կլոր-սեղան քննարկմամբ։ Քննարկումը վարել են ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի և Ուրբանլաբի ներկայացուցիչները: Քաղաքաշինության փորձագետները և ճարտարապետները քննարկել են զարգացման նոր ռազմավարությունները և միջամտությունները:
Փառատոնի երաժշտական ​​ծրագրին մասնակցել են ավելի քան 80 արվեստագետներ աշխարհի 22 երկրներից: Նրանք ներկայացրել են հնչյունային արվեստի, ժամանակակից էլեկտրոնային, գործիքային և ակումբային երաժշտության ժամանակակից միտումները:
Փառատոնը կազմակերպել են «Սինթպոզիում»-ի, «Կլամմկլանգ»-ի, «Հայփ-փոփ» պատկերասրահի, Միրզոյան գրադարանի, «Ռաբիցա»-ի, «Ռադիո Մորֆեուս»-ի, Կոնդ պատկերասրահի, Ռիխտերֆեստի և այլ միջազգային անկախ ցուցասրահները և արվեստագետները:
Հիմնադրամը և կազմակերպիչները նպատակ ունեն փառատոնը դարձնել ամենամյա՝ օգտագործելով փառատոնի ներուժը որպես զբոսաշրջային գրավչություն:

Анна Акопян присутствовала на музыкальной программе международного фестиваля «Призрак»
Поддержи А1+!Супруга премьер-министра РА, председатель совета попечителей благотворительных фондов «Мой шаг» и «City of smile: город улыбок» Анна Акопян вечером 5-го мая посетила Ереванскую Детскую железную дорогу и присутствовала на музыкальной программе международного фестиваля современной музыки «Призрак».
«Призрак» - это международный фестиваль современной музыки, искусства и градостроительства, впервые проходящий в Армении, который проходит под покровительством и при содействии благотворительного фонда «Мой шаг». Выбор названия связан с одной из основных целей последнего: реанимировать покинутые территории города и придать им новое дыхание. Именно с этой целью, перед проведением фестиваля, была убрана территория Ереванской Детской железной дороги, установлены многочисленные мусорные урны.
Фестиваль стартовал 3-го мая в концертном зале «Арам Хачатурян» с обсуждения за круглым столом о покинутых общественных поведением и обусловленном этим поведении граждан. Обсуждение вели представители армянского офиса программ развития ООН и Урбанлаб. Специалисты в области градостроения и архитекторы обсудили новые стратегии развития и вмешательства.
В музыкальной программе фестиваля приняли участие более 80 деятелей искусств из 22 стран мира. Они представили современные тенденции фонетического искусства, современной электронной, инструментальной и клубной музыки.
Фестиваль организовали галереи и деятели искусства «Синтпозиум»-а, «Кламмкланг»-а, «Ай-поп»-а, галереи Мирзоян, «Рабицы», «Радио Морфеус»-а, галереи Конд, Рихтерфеста и другие международные независимые галереи и деятели искусства.
Фонд и организаторы преследуют цель сделать фестиваль ежегодным, используя потенциал фестиваля как туристическую достопримечательность.