Շիրակի մարզում անօթևան քաղաքացիներին բնակարանների բաշխման գործով 4 անձի մեղադրանքներ են առաջադրվել
«Գյումրին առանց տնակների» հիմնադրամի տնօրենի ներկայացրած հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազությունում 2019 թվականի հունվարի 29-ին ՀՀ քրեական  օրենսգրքի  308-րդ և 314-րդ հոդվածների 1-ին մասերի հատկանիշներով հարուցվել էր քրեական գործ՝ Շիրակի մարզում անօթևան քաղաքացիներին բնակարաններ բաշխած պետական մարմինների համապատասխան աշխատակիցների կողմից ենթադրյալ չարաշահումներ կատարելու փաստերի առթիվ:
Քրեական գործով մինչդատական վարույթի ընթացքում պարզվել է, որ 1988թ. երկրաշարժից հետո, որպես անօթևան քաղաքացիներ հաշվառված բնակիչներին բնակարանների բաշխման ժամանակ թույլ են տրվել ենթադրյալ չարաշահումներ: Մասնավորապես՝ մեկ փլված բնակարանի դիմաց տարբեր ընտանիքների տրամադրվել  են մի քանի բնակարաններ: Բացի այդ՝ իրականում բնակարաններ տրամադրված քաղաքացիների ժամանակավոր կացարանները՝ տնակները, բնակարանների տրամադրումից հետո չեն ապամոնտաժվել, սակայն պաշտոնատար անձանց կողմից 2011 և 2013 թվականներին կազմվել են տարածքների ազատման վերաբերյալ կեղծ ակտեր, համաձայն որոնց՝ այդ տնակներն, իբր ապամոնտաժված են:
Տվյալներ են ստացվել նաև, որ մի քանի շենքերի՝ տարբեր հասցեների փլուզված մի քանի բնակարաններում հաշվառված են եղել թվով 5-6-ական քաղաքացիներ, ինչի արդյունքում, 1990-92թթ. նույն այդ հասցեների բնակարանների դիմաց Գյումրի քաղաքում ստացել են տարբեր բնակարաններ:
Պարզվել է նաև, որ համապատասխան տարածքներում առկա են եղել այն տնակները, որոնք, ըստ համապատասխան հանձնաժողովների կողմից կազմված՝ տարածքների ազատման և տնակների ապամոնտաժման վերաբերյալ կեղծ ակտերի, պետք է  ապամոնտաժված լինեին:
Քրեական գործով կատարված նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ 2019թ. մայիսի 3-ին նշված քրեական գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի  314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանրության համար վտանգավոր արարքները կատարելու համար մեղադրանքներ են առաջադրվել Գյումրի համայնքի տնակների ապամոնտաժման և տարածքների ազատման փաստը հավաստող մշտական հանձնաժողովում տարբեր տարիներին ընդգրկված  4 պաշտոնատար անձանց.
2009 թվականից Շիրակի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության բնակարանային և ենթակառուցվածքների գործունեության բաժնի պետի պաշտոնն զբաղեցնող Տ.Հ.-ին (երեք դրվագ),
2012թ. հոկտեմբերի 12-ից մինչև 2016թ. դեկտեմբերի 21-ը Գյումրու համայնքապետարանի աշխատակազմի համայնքային գույքի հաշվառման և կառավարման  բաժնի պետի պաշտոնն զբաղեցրած Ա.Դ.-ին՝ (մեկ դրվագ),
2010թ. օգոստոսի 2-ից մինչև 2013թ. նոյեմբերի 15-ը Գյումրու համայնքապետարանի աշխատակազմի համայնքային գույքի հաշվառման և կառավարման  բաժնի մասնագետի պաշտոնն զբաղեցրած Լ.Հ.-ին՝ (երեք դրվագ),
2002թ. մինչև 2017թ.Գյումրու համայնքապետարանի աշխատակազմի համայնքային գույքի հաշվառման և կառավարման  բաժնի մասնագետ Ա.Ի.-ին (երեք դրվագ):
Մեղադրանքներն առաջադրվել են այն բանի համար, որ որպես Գյումրի համայնքի տնակների ապամոնտաժման և տարածքների ազատման փաստը հավաստող մշտական հանձնաժողովի անդամներ, հանդիսանալով պաշտոնատար անձինք, անձնական այլ դրդումներով և խմբային շահերից ելնելով՝ 2011թ մարտ և հունիս ամիսներին, 2013թ. հունվար ամսին, միմյանց հետ նախնական համաձայնությամբ պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող տարածքի ազատման ակտերում մտցրել են ակնհայտ կեղծ տեղեկատվություններ և, կազմելով կեղծ փաստաթղթեր, դրել շրջանառության մեջ՝ հանձնել ՀՀ քաղաքաշինության նախարարություն։

4 лицам предъявлены обвинения по делу о распределении квартир бездомным гражданам и демонтаже домиков
По материалам, подготовленным на основании заявления директора Фонда “Гюмри без домиков”, 29 января 2019 года в прокуратуре Ширакской области РА было возбуждено уголовное дело по признакам ч. 1 ст. 308 и 314 УК РА по факту предполагаемых злоупотреблений со стороны соответствующих сотрудников государственных органов, распределявших квартиры бездомным гражданам Ширакской области.
в ходе досудебного производства по уголовному делу выяснилось, что после землетрясения 1988 г. были допущены предполагаемые злоупотребления при распределении квартир жителям, состоящим на учете в качестве бездомных. В частности, вместо одной разрушенной квартиры различным семьям было предоставлено по несколько квартир. Кроме того, временные жилища граждан, получивших квартиры, после предоставления квартир, не были демонтированы, хотя в 2011 и 2013 годах должностными лицами были составлены ложные акты об освобождении территорий, согласно которым эти домики демонтированы.
Также были получены данные о том, что в нескольких разрушенных квартирах некоторых зданий по разным адресам были прописаны по 5 - 6 граждан, в результате чего в 1990 - 1992 гг. за квартиры по разным адресам в городе Гюмри получили разные квартиры.
Выяснилось также, что на соответствующих территориях были домики, которые, согласно составленным соответствующими комиссиями ложным актам об освобождении территорий и демонтаже домиков, должны были быть демонтированы.
По совокупности достаточных доказательств, добытых в ходе предварительного следствия по уголовному делу в связи с совершением общественно опасных деяний, предусмотренных частью 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА, 3 мая 2019 года 4 должностным лицам, бывшим в разные годы членами постоянной комиссии, подтверждающей факт демонтажа домиков и освобождения территорий общины Гюмри были предъявлены обвинения.
Занимающему с 2009 года должность начальника отдела жилищной деятельности и деятельности инфраструктур управления градостроительства областной администрации Ширака – Т. Х (три эпизода),
с 12 октября 2012 года по 21 декабря 2016 года  занимающему должность начальника отдела учета и управления общинным имуществом аппарата Гюмрийского муниципалитета - А. Д. (один эпизод),
с 2 августа 2010 г. по 15-го ноября 2013 года занимающему должность специалиста отдела учета и управления общинным имуществом аппарата мэрии Гюмри – Л. Х. (три эпизода),
С 2002 года до 2017 года специалисту отдела учета и управления общинным имуществом аппарата Гюмрийского муниципалитета - А.С.в (три эпизода).
Обвинения предъявлены за то, что являясь должностными лицами, в качестве членов постоянной комиссии, подтверждающей факт демонтажа домиков в Гюмри и освобождения территорий, из личных побуждений и исходя из иных групповых интересов, в марте и июне 2011 г.,  в январе 2013 г., по предварительному сговору, в акты об освобождении территорий, являющихся официальными документами, вводили заведомо ложную информацию, составляли фальшивые документы, вводили их в обращение и передавали в Министерство градостроительства РА.