Ինչո՞ւ է Երեւանի քաղաքապետարանը պաշտոնանկ անում պատվավոր քաղաքացի Ռաֆայել Վահանյանին
Երեւանի քաղաքապետարանը փետրվարի 27-ից մրցույթ է հայտարարել «Ռաֆայել Վահանյանի շախմատի մանկապատանեկան մարզադպրոց» ՀՈԱԿ-ի գործադիր մարմնի ընտրության համար: Եվ ահա, մայիսի 7-ին, ժամը 10:00-ին, անցկացվելու է այդ մրցույթը, քանի որ թեկնածու է հայտնվել տնօրենի պաշտոնում: Այդ մասին այսօր «Հայելի» մամուլի ակումբում կայացած ասուլիսին ասաց մարզադպրոցի փոխտնօրեն Գագիկ Սարգսյանը:
Պարզվում է, որ մարզադպրոցի տնօրեն Ռաֆայել Վահանյանը, ով Երեւանի պատվավոր քաղաքացի է, այլեւս իրավունք չունի ղեկավարելու իր դպրոցը, քանի որ անցել է 65 տարեկան շեմը:
Մարզադպրոցի կոլեկտիվն այսօր նամակ-դիմում է ներկայացրել Երեւանի քաղաքապետին, որում ասված է հետեւյալը.
«Հայտնելով մեր մտահագությունը եւ անհանգստությունը, դպրոցի տնօրինությանն առանց տեղեկացնելու մրցույթ հայտարարելու վերաբերյալ, խնդրում ենք Ձեզ կասեցնել 07.05.2019թ. հայտարարված մրցույթը, մինչ իրավաօրենսդրական այնպիսի լուծում գտնելը, որը հնարավորություն կտա ԽՍՀՄ եւ Հայաստանի ամենաբարձր պարգեւներին ու կոչումներին արժանացած շախմատային լեգենդ՝ Ռաֆայել Վահանյանին շարունակելու Իր անվամբ մարզադպրոցի ղեկավարումը»:
Դիմումի տակ ստորագրել են մարզադպրոցի 22 աշխատակիցները: Ինչպես հայտնեց Գագիկ Սարգսյանը, եթե Երեւանի քաղաքապետարանը ականջալուր չլինի եւ չչեղարկի մրցույթը, ապա դպրոցի կոլեկտիվը հրաժարական կտա, իսկ անվանի շախմատիստը հավանաբար կհեռանա Հայաստանից:
Ասուլիսին ներկա գտնվող «Արարատ-73»-ի լեգենդար ֆուտբոլիստ Նիկոլայ Ղազարյանն այդ կապակցությամբ նշեց, որ հարեւան երկրում մարդասպանին ազգային հերոս են դարձնում, իսկ մեր մոտ լեգենդար մարզիկներին անգամ չեն հիշում եւ մոռացության են մատնում:
«Եթե դպրոց են ստեղծել սպորտսմենի անունով, ապա այն ընդմիշտ պետք է այդպես կոչվի, իսկ մարզիկն էլ ղեկավարի իր դպրոցն այնքան ժամանակ, որքան թույլ է տալիս առողջությունը», - եզրակացրեց անվանի ֆուտբոլիստը:

Почему мэрия Еревана увольняет заслуженного гражданина Рафаэла Вааняна?
Мэрия Еревана с 27-го февраля обьявила конкурс на выборы в исполнительный орган ГНКО «Детско-юношеская шахматная спортивная школа Рафаэла Вааняна». И вот, 7-го мая, в 10:00, был проведен этот конкурс, поскольку кандидат оказался в должности директора. Об этом сегодня на пресс-конференции в пресс-клубе «Зеркало» сказал замдиректора спортивной школы Гагик Саргсян.
Оказывается, что директор спортивной школы Рафаэл Ваанян, являющийся почетным гражданином Еревана, отныне не имеет право руководить своей школой,  поскольку он старше 65 лет.
Коллектив спортивной школы сегодня подало мэру Еревана письмо-заявление, в котором сказано следующее:
«Выражая наше беспокойство и озабоченность относительно обьявления конкурса, не проинформировав администрацию школы, просим Вас приостановить конкурс, обьявленный на 07.05.2019г., до нахождения такого юридически-законодательного решения, которое даст возможность шахматной легенде Рафаэлу Вааняну, удостоившемуся самых высших наград и званий СССР и Армении, продолжить руководство спортивной школой Его имени».
Под заявлением подписались 22 сотрудника спортивной школы. Как сообщил Гагик Саргсян, если мэрия Еревана не прислушается и не отменит конкурс, коллектив школы подаст в отставку, а известный шахматист вероятно уедет из Армении.
Присутствовавший на пресс-конференции легендарный футболист «Арарат-73» Николай Казарян в этой связи отметил, что в соседней стране убийцу делают героем, а у нас легендарных спортсменов даже не вспоминают и предают забвению.
«Если они создали школу имени спортсмена, она всегда должна называться так, а спортсмен должен возглавлять школу, пока ему позволяет здоровье», - сказал известный футболист.