Վարչապետի մոտ քննարկվել են դեղերի շուկայում առկա խնդիրները (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են դեղերի շուկայում առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավորությունները: Խորհրդակցությանը մասնակցել են պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներն ու ոլորտում գործունեություն ծավալող մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները:
«Մենք տարբեր ահազանգեր ենք ստանում դեղերի շուկայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, ահազանգեր է ներկայացրել նաև Հաշվեքննիչ պալատը: Վերջերս կառավարության որոշմամբ այս ոլորտում որոշակի կարգավորումներ մտցրեցինք՝ հույս ունենալով, որ առնվազն մեծ մասով առկա խնդիրները լուծում ենք: Այսօրվա քննարկման թեման և առիթն է՝ հասկանալ, թե վերջին կարգավորումներով ինչ խնդիրներ ենք կարողացել լուծել, դեռ ինչ խնդիրներ կան, որոնք մեր օրակարգում են և ինչ խնդիրներ կան, որոնք մեր օրակարգում չեն, բայց լավ կլիներ, որ լինեին»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել դեղերի գների վրա ազդող գործոններին, հարկային վարչարարությանը, դեղերի մեծածախ և մանրածախ իրացման խնդիրներին, մեծածախ և մանրածախ գործունեության տարանջատման հնարավորություններին, մաքսային պահեստներում դեղերի պահպանմանը, դեղերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարին և այլ հարցերի: Ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, առկա խնդիրների շուրջ ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ:
Վարչապետն Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին հանձնարարել է ձևավորել հարթակ, որտեղ ոլորտի ներկայացուցիչների հետ կանցկացվեն պարբերական քննարկումներ՝ առկա խնդիրների և դրանց հնարավոր լուծումների, դեղերի շուկայի կարգավորումների շուրջ: «Մեր քննարկումների նպատակն է, որպեսզի դեղերի գները շուկայում նվազեն: Որպես թիրախ պետք է ունենանք գնանկումը, մեր գործողությունների նպատակը պետք է լինի դեղերի գների նվազումը, բնականաբար առանց անվտանգությունը որևէ ձևով թուլացնելու»,- ամփոփել է կառավարության ղեկավարը և Արսեն Թորոսյանին հանձնարարել որոշ ժամանակ անց իրեն զեկուցել քննարկումների արդյունքների մասին:

У премьера обсудили проблемы на рынке лекарств (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого были обсуждены проблемы на фармацевтическом рынке и возможности их решения. В совещании приняли участие руководители ответственных ведомств и представители частного сектора.
Мы получаем различные сигналы о ситуации на фармацевтическом рынке, Аудиторская палата также получила сигналы. Недавно, по решению правительства, мы внесли некоторые регулирования в эту сферу, надеясь, что, по крайней мере, по большей части решаем существующие проблемы. Тема и повод сегодняшней встречи - понять, какие проблемы мы решили с помощью последних регулирований, какие вопросы все еще есть и каких вопросов уже нет в нашей повестке, но было бы хорошо, если бы они были”, - сказал премьер-министр Пашинян.
В частности, на совещании были затронуты влияющие на цены на лекарства факторы, налоговое администрирование, проблемы оптовой и розничной продажи лекарств, возможности разграничения оптовой и розничной деятельности, хранение лекарств на таможенных складах, борьба с незаконным оборотом лекарств и другие вопросы. Состоялся заинтересованный обмен идеями, были представлены различные замечания и предложения по текущим проблемам.
Премьер-министр поручил министру здравоохранения Арсену Торосяну сформировать платформу, на которой будут проводиться регулярные обсуждения с представителями сферы по текущим вопросам и их возможным решениям, регулированию рынка лекарств. “Целью наших обсуждений является снижение цен на лекарства на рынке. Мы должны быть нацелены на снижение цен, естественно, не ослабляя при этом проблемы безопасности”, - заключил премьер-министр и поручил Арсену Торосяну доложить о результатах обсуждений.