Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է Լիոնի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Ժորժ Կեպենեկյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Լիոնի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Ժորժ Կեպենեկյանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Կեպենեկյանի այցը և կարևորել նրա դերը հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Ժորժ Կեպենեկյանի գործունեությունը՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ: «Ցանկանում եմ իմ գնահատանքի խոսքն ուղղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին, ով ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում հռչակել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր: Սա առանձնակի կերպով ընդգծում է մեր ժողովուրդների և երկրների հարաբերությունները»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ժորժ Կեպենեկյանը նշել է, որ խանդավառված է Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններով և հավելել, որ մեր երկիրն այսօր հանդիսանում է դրական փոփոխությունների մոդելի լավ օրինակ: «Հայաստանում բացվել է պատմական նոր էջ և այսօր երկիրն ընկալվում է որպես փոփոխությունների դրական կետ»,- ասել է նա: Լիոնի քաղաքապետի առաջին տեղակալը տեղեկացրել է, որ Երևանի քաղաքապետի հետ քննարկել է համագործակցության զարգացման ուղղությունները:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցությանը, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին վերաբերող հարցերի:
Վարչապետ Փաշինյանը, անդրադառնալով Փարիզի Աստվածամոր տաճարում բռնկված հրդեհի դեպքին, համոզմունք է հայտնել, որ առաջադեմ մարդկությունը կհամախմբվի այդ քաղաքակրթական բացառիկ արժեքը վերականգնելու գործում:

Премьер-министр Пашинян принял первого заместителя мэра Лиона Жоржа Кепенекяна
Премьер-министр Никол Пашинян принял первого заместителя мэра Лиона Жоржа Кепенекяна. На встрече присутствовал также Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакот.
Пашинян приветствовал визит г-на Кепенекяна и отметил важность его роли в развитии и укреплении армяно-французских отношений. Никол Пашинян высоко оценил деятельность Жоржа Кепенекяна в вопросе международного признания Геноцида армян. “Я хочу выразить свою признательность президенту Франции Эммануэлю Макрону, который объявил во Франции 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян. Это особым образом подчеркивает отношения между нашими народами и странами”, - сказал Никол Пашинян.
Жорж Кепенекян отметил, что он с большим энтузиазмом относится к происходящим в Армении событиям, и добавил, что наша страна сегодня является хорошим примером модели позитивных изменений. “В Армении открылась новая страница, и сегодня страна воспринимается как позитивная модель перемен”, - сказал он. Первый вице-мэр Лиона сообщил, что обсудил с мэром Еревана направления развития сотрудничества.
В ходе встречи собеседники коснулись вопросов армяно-французского децентрализованного сотрудничества, отношений Армения-диаспора.
Премьер-министр Пашинян, коснувшись пожара в Соборе Парижской Богоматери, выразил уверенность в том, что прогрессивное человечество объединится вокруг восстановления этой уникальной ценности цивилизации.