Ժամանակն է եկել, որ Իսրայելը պաշտոնապես ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը. Կնեսեթի պատգամավոր
Իսրայելի խորհրդարանի (Կնեսեթ) պատգամավոր, «Յեշ Ատիդ»  կուսակցության նախագահ  Յաիր Լապիդը «Ապրիլի 24»-ի կապակցությամբ գրառում է կատարել իր թվիթերյան էջում։
«Այսօր Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրն է։ Ժամանակն է եկել, որ Իսրայելը պաշտոնապես ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը և դադարի տեղի տալ թուրքական ճնշմանը։ Մենք ցեղասպանությունը հիշելու և ամեն ազգի համար «այլեւս երբեք »-ը երաշխավորելու բարոյական ու պատմական պատասխանատվություն ունենք։
Եվ ես նորից այս հարցով շրջանառության մեջ կդնեմ օրենքի նախագիծն ու հուսով եմ, որ  դաշինքը կաջակցի»,- գրել է նա։
Յաիր Լապիդի գլխավորած կուսակցությունը մաս է կազմում «Կապույտ եւ սպիտակ» քաղաքական դաշինքի, որը ապրիլի 9-ի ընտրություններում ստացել է 35 մանդատ, ճիշտ այնքան, որքան  վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի գլխավորած ուժը։

Настало время, чтобы Израиль официально признал Геноцид армян: депутат Кнессета
Депутат Кнессета Израиля, председатель партии “Yesh Atid” Яир Лапид призвал руководство страны признать Геноцид армян. Об этом он написал об этом на своей странице в Twitter.
“Израилю пора официально признать геноцид, совершенный против армянского народа, и прекратить давление Турции. Мы несем историческую и моральную ответственность помнить о геноциде и сказать «больше никогда»”, - написал он.
По словам Лапида, он намерен выдвинуть резолюцию о Геноциде армян и надеется, что парламентская коалиция одобрит ее.
Член партии “Meretz”, депутат Кнессета Моси Раз также сделал заметку в Twitter: “Сегодня годовщина Холокоста армянского народа. Пришло время для Израиля официально признать Геноцид армян”.