alensimonyanshabat.am1
Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հարցերին պատասխանելիս ընդգծեց, որ այն մարտավարությունը, որը որդեգրել է Հայաստանի հանրապետությունը՝ խոսուն է, եւ ամեն տարի մի նոր երկիր ճանաչում է Հայոց Ցեղասպանությունը:
«Իսկ մեր ամենակարճ եւ ամենաճիշտ ճանապարհը Հայաստանի ուժեղացումն է»,-ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Հարցին, թե ինչու տապալվեց ֆուտբոլային դիվանագիտությունը, Սիմոնյանն ասաց, որ ինքն ի սկզբանե էլ չէր կարծում, որ այդ ճանապարհով հնարավոր է որեւիցե հաջողության հասնել:
«Որեւիցե դիվանագիտություն սկսելու ահմար, Թուրքիան բազմիցս տարբեր հնարավորություններ է ունեցել, ըստ իս՝ դա ի սկզբանե տապալման էր դատապարտված: Մեր դիրքորոշումները շատ չեն փոխվել, մեր դիրքորոշումները բազմիցս հնչեցվել է: Մենք նախապայմաններով այս հարցում երբեւիցե չենք խոսել»,-լրագրողներին ասաց Ալեն Սիմոնյանը:

alensimonyanshabat.am1
Самый верный и короткий путь, направленный на признание и осуждение Геноцида армян, - усиление мощи Армении. Об этом в беседе с журналистами сказал вице-спикер Национального собрания Армении Ален Симонян.
Касаясь политики, направленной на нормализацию отношений с Турцией и получившей название “футбольная дипломатия”, Симонян отметил, что эта политика изначально была обречена.
“Я и с самого начала не думал, что возможно достичь успеха с Турцией таким путем, учитывая, что для какой-либо дипломатии у Турции неоднократно бывали разные возможности. На мой взгляд, футбольная дипломатия изначально была обречена на провал”, - сказал Ален Симонян.
Он подчеркнул, что позиция Армении в деле установления отношений с Турцией не изменилась.
“Наши позиции не изменились особо. В этом вопросе мы никогда не говорили на языке предусловий”, - заявил он.