Քրեական գործ է հարուցվել Էդգար Ծատինյանի խոշտանգման և մահվան դեպքով
2019թ. ապրիլի 14-ին ՀՀ ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնում քաղաքացին հաղորդում է տվել այն մասին, որ ոստիկանության աշխատակիցները բռնություն գործադրելով՝ որդուն՝ Երևան քաղաքի բնակիչ Էդգար Ծատինյանին, բերման են ենթարկել ոստիկանության Նոր-նորքի բաժին, որտեղ նա ենթարկվել է բռնությունների, ապա քրեական պատասխանատվության չենթարկվելու վախից կուլ է տվել իր գրպանում միտումնավոր դրված թմրամիջոցը: Դրա հետևանքով նրա ինքնազգացողությունը վատացել է, ոստիկանության աշխատակիցները նրան տեղափոխել են «Արմենիա»ՀԲԿ, որտեղ ժամեր անց Էդգար Ծատինյանը մահացել է:
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, սույն հաղորդումը ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ուղարկել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝  նյութերի նախապատրաստումն այնտեղ շարունակելու և հետագա ընթացքը լուծելու համար:
Արդյունքում, նկատի ունենալով, որ հաղորդումն առերևույթ պարունակում է ՀՀ ոստիկանության՝ պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից ենթադրաբար կատարված՝ անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ, այն է՝ անձին մահ պատճառելու հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ ՀՔԾ քննիչի որոշմամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ և 7-րդ կետերով և ընդունվել վարույթ:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեականդատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Возбуждено уголовное дело в связи с пытками и смертью Эдгара Цатиняна
Поддержи А1+!В отделении полиции Нор Норка 14-го апреля 2019 года было получено сообщение гражданки о том, что сотрудники полиции, применив насилие, подвергли приводу ее сына, жителя г. Еревана, Эдгара Цатиняна. В отделение полиции Нор Норка, он подвергся насилию, а затем, испугавшись быть привлеченным к уголовной ответственности, проглотил преднамеренно подброшенный ему в карман наркотик. В результате его самочувствие ухудшилось, сотрудники полиции доставили его в медицинский центр “Армения”, где спустя несколько часов Эдгар Цатинян скончался. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении.
Как уже сообщалось, данное сообщение Генпрокуратура РА направила в Специальную следственную службу РА для продолжения подготовки материалов и решения дальнейшего хода. В результате, учитывая, что сообщение содержит видимые последствия преступления по неосторожности,предположительно совершенного группой должностных лиц, осуществляющих государственную службу в Полиции РА, а именно: признаки преступления причинения смерти, по решению следователя ССС РА возбуждено уголовное дело по пунктам 4 и 7 части 2 статьи 309.1 Уголовного кодекса РА и принято к производству.