«Մադրիդյան սկզբունքները մեռած են». Թեւան Պողոսյան
«Ինչքան շատ խոսեն բանակցային սեղանի շուրջ, այնքան քիչ կրակոցներ կլինեն սահմանին»,-  վստահ է  Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի նախագահ  Թևան Պողոսյանը։
Ըստ նրա՝՝ պատերազմը  դեռ չի ավարտվել, բայց միևնույն ժամանակ, մենք այսօր ունենք այն իրավիճակը, որը խոստացել էր Փաշինյանի թիմը մինչև ընտրվելը.
«Դրանք բանակցություններ են. հասարակությունը ինքը պետք է հետևողական լինի իշխանության քայլերի նկատմամբ, հիշեցնի՝ ինչու է քվե տվել»:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության և Մադրիդյան սկզբունքներին մասին խոսելիս՝  Թևան Պողոսյանը նկատում է. «Մադրիդյան սկզբունքները մեռած են: Դրանք արդեն  գաղտնազերծված են,  և ընդունելի չեն երկու երկրների հասարակությունների կողմից»:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը Թևան Պողոսյանը  անդարադառնում է նաեւ Հայաստան-Ադրբեջան հումանիտար պայմանավորվածություններին։ Նա կարևորում է,օրինակ, գյուղատնտեսական օգտագործման հողերի վրա չկրակելը. «Սա պակաս կարևոր չէ, քան քաղաքացիական հասարակության միջև բազմակողմանի շփումներ հաստատելը»:

«Мадридские принципы мертвы»: Теван Погосян
Поддержи А1+!«Чем больше будут говорить за столом переговоров, тем меньше выстрелов будет на границе», - уверен председатель Международного центра человеческого развития Теван Погосян.
Он считает, что война еще не закончилась, но в то же время, у нас сегодня та ситуация, которую пообещала команда Пашиняна до избрания:
«Это переговоры, общество само должно быть последовательно в отношении шагов власти, напоминать, для чего оно голосовало».
Говоря о деятельности Минской группы ОБСЕ и о Мадридских принципах, Теван Погосян замечает: «Мадридские принципы меертвы. Они уже рассекречены и не приемлемы со стороны обществ двух стран».
На встрече с журналистами Теван Погосян затрагивает также гуманитарные договоренности Армения-Азербайджан. Он отмечает, к примеру, что важно не стрелять по землям сельскохозяйственного пользования: «Это не менее важно, чем установление многостороннего общения между гражданскими обществами».