«Նախարարը ո՞վ ա, որ պատգամավորը պիտի գնա իրանից հարցնի».Գ. Պետրոսյան (տեսանյութ)
Ազգային ժողովում քվեարկության էր դրվելու վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացում կատարելու օրենքի նախագծի օրակարգում քննարկման դնելու հարցը։ Մինչ այդ վարման կարգով հանդես եկավ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը։
«Դուք շատ լավ գիտեք, որ ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու կարգի մասին օրենքի համաձայն՝ ԱԺ պատգամավորը ՀՀ էն պաշտոնյաներից է, ով իրավունք ունի անարգել մտնել և դուրս գալ, տեսակցել,»,- հիշեցնում է ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր, իրավաբան Գևորգ Պետրոսյանը։
Պատգամավորի խոսքով` կալանավորված անձին տեսնելու հարցում դեպք է տեղի ունեցել, երբ պատգամավորներից մեկը կալանավայր է գնացել, որտեղ նրան ասել են. «Նախարարին հարցրա՛, նոր թողեմ»։ Այնուհետև Պետրոսյանը հարցադրում արեց. «Նախարարը ո՞վ ա, որ պատգամավորը պիտի գնա իրանից հարցնի, որ նոր մտնի կալանավորված անձին տեսնելու. սա՞ է խորհրդարանական վերահսկողությունը»։
Պատգամավորը նշեց, որ բազմաթիվ քայլեր ու գործողություններ կան, որոնք պատգամավորի համար օրենքով երաշխավորված են, բայց ապահովված չեն և կոչ արեց այսպիսի խնդիրների վրա ուշադրություն սևեռել։

«Кто такой министр, чтобы депутат его спрашивал?»: Г. Петросян (видео)
В Национальном собрании выносится на голосование вопрос о вынесении на обсуждении на повестку дня законопроекта о внесении дополнения в Кодекс РА об административных правонарушениях. До этого в порядке ведения выступил депутат от фракции «Процветающая Армения» Геворг Петросян.
«Вы прекрасно знаете, что согласно закону о содержании задержанных и арестованных лиц, депутат НС является одним из чиновников РА, который имеет право беспрепятственно входить и выходить, навещать», - напоминает депутат от фракции ППА, юрист Геворг Петросян.
По словам депутата, в вопросе свидания с заключенным произошел случай, когда один из депутатов пошел в место заключения, где ему сказали «Спроси у министра, потом впущу». Затем Петросян спросил: «Кто такой министр, чтобы депутат спрашивал у него и только потом входил увидиться с заключенным, это парламентский контроль?»
Депутат отметил, что есть множество шагов и действий, которые гарантированы для депутата по закону, но не обеспечены  и призвал обратить внимание на такие проблемы.