ԱՄՆ-ում կարեւորում են պայքարը ատելություն սերմանող ու բռնություններ հրահրող կայքերի դեմ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին2ՕՕ7 թվականից ի վեր աջթեւային ծայրահեղական հարձակումների թիվը նկատելիորեն աճել է Միացյալ Նահանգներում։ Սակայն խնդիրը համաշխարհային է այն առումով, որ սոցիալական ցանցերի միջոցով այն տեսանելի է դառնում շատերին, ինչպես դա պատահեց Նոր Զելանդիայում տեղի ունեցած զանգվածային սպանությունների ժամանակ։
Ինչպես ՝՝Ֆեյսբուք՛՛-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տնօրեն Նեյլ Փոթսն է ասել ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի լսումների ժամանակ, իրենց հաջողվել է կանխել 1 միլիոն 2ՕՕ հազար օգտատերերի հասցեագրված այդ հարձակման հեռարձակումը։ Հաջորդ 24 ժամվա ընթացքում հայտնաբերվել է նույն տեսագրության 3ՕՕ հազար վերբեռնված տարբերակ։
Զանգվածային սպանությունների մասին տեսագրությունները ինտերնետից հանելու որոշումը հստակ ու հասկանալի է։ Սակայն դժվար է ու բարդ ավելի քան 2 միլիարդ մարդկանց ազատ խոսքի իրավունքը վերահսկելու հանգամանքը։
՝՝Գուգըլ՛՛ ընկերության խորհրդի անդամ Ալեքսանդրա Ուոլդենի խոսքերով, ՝՝Քանի որ ատելություն հրահրող խոսքերը հնչում են բանավոր եւ չունեն տեսողական, այսինքն վիզուալ հայտնաբերման միջոցներ, հայտնաբերելն ավելի դժվար է։ Եվ հաճախ վիճելի է այն հարցը, թե ինչը կարելի է համարել քաղաքական ելույթ՛՛։
Նա շեշտում է, որ ինտերնետում օգտատերերի նկատմամբ ավելի մեծ սահմանափակումներ իրականացնելու դեպքում կարող են լռել նրանք, ովքեր սոցցանցերը կիրառում են իրենց ձայնը լսելի դարձնելու համար։
Սոցիալական ցանցերը օրենքով են պաշտպանված իրենց օգտատերերի էջերում հրապարակված նյութերի համար պատասխանատվությունից։ Վերլուծաբան Մեթյու Ֆիինեյի խոսքերով, օրենքի հենց այս հատվածն է, որն իրապես թույլ է տալիս, որ ինտերնետը գոյություն ունենա։
Սպիտակ ազգայնամոլությանը երբեք տեղ չի տրվել ՝՝Ֆեյսբուք՛՛-ում, սակայն ընկերությունը վերջերս ավելի զարկ տվեց արգելքներին, կիրառելով մի միջոց, որն օգտատերերին շեղում է ատելություն սերմանող խմբերի կայքերից։
Սպիտակ ազգայնամոլության վտանգի մասին վերջերս հանդես եկավ ԱՄՆ-ի իրավապահ գլխավոր մարմնի պաշտոնյան։ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի տնօրեն Քրիստոֆեր Ռեյի խոսքերով, սպիտակ ազգայնամոլությունը ՝՝շարունակական ու տարածվող սպառնալիք է՛՛, ասաց նա։
Խնդիրն այնքան սուր է, որ ՝՝Յություբ՛՛-ով Կոնգրեսից ուղիղ հեռարձակվող հաղորդումը, որի մեջ հնչում էին ռասիզմի հետ կապված բառեր ու արտահայտություններ, ՝՝Յություբ՛՛-ն ավտոմատ կերպով փակել էր մեկնաբանությունների բաժինը։

В США отмечают важность борьбы с сайтами, провоцирующими ненависть и насилие (видео)
С 2007 года число нападений правых экстремистов в Соединенных Штатах заметно возросло. Однако это – мировая проблема в том плане, что посредством социальных сетей она становится видимой для многих, как это произошло во время массовых убийств в Новой Зеландии.
Как сказал директор отдела по связям с общественностью “Фейсбук” Нейл Потс во время слушаний в Конгрессе США, им удалось предотвратить трансляцию этого нападения, адресованную 1 миллиону 200 тысячам пользователей. В течение последующих 24 часов было обнаружено 300 тысяч загруженных вариантов одной и той же видеозаписи.
Решение убрать из интернета видеозаписи массовых убийств является четким и понятным. Однако трудно и сложно контролировать право на свободу слова свыше 2 миллиардов людей.
По словам члена совета компании “Гугл” Александры Уолден, “Поскольку речь, провоцирующая насилие, звучит устно и не имеет средств визуального обнаружения, обнаружение сложнее. И часто спорным является вопрос, что можно считать политическим выступлением”.
Она подчеркивает, что в случае больших ограничений в отношении пользователей интернета, могут замолчать те, кто использует соцсети, чтобы быть услышанным.
Социальные сети по закону защищены от ответственности за материалы, опубликованные на страницах их пользователей. По словам аналитика Метью Фринея, именно эта часть закона действительно допускает существование интернета.
Белому национализму никогда не было место в “Фейсбуке”, однако компания в последнее время применила больше запретов, используя средства, уводящее пользователей от сайтов, разжигающих ненависть.
Об опасности белого национализма недавно выступил чиновник главного правоохранительного органа США. По словам Федерального бюро расследований Кристофера Рея, белый национализм – это “постоянная и распространяемая угроза”, сказал он.
Проблема является настолько острой, что в прямой трансляции из Конгресса по Youtube, в которой звучали слова и выражения, связанные с расизмом, Youtube автоматически закрыл отдел комментариев.