Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Մինսկի խմբի համանախագահներին (տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է հերթական տարածաշրջանային այցով Հայաստանում գտնվող Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Էնդրյու Շոֆերին և Ստեֆան Վիսկոնտիին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Զրուցակիցների խնդրանքով Դավիթ Տոնոյանն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակին:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է սեպտեմբերին Դուշանբեում օպերատիվ կապի գործարկման վերաբերյալ Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը` հույս հայտնելով, որ համանախագահող երկրները ջանքեր կգործադրեն կողմերի միջև նախիջևանյան ուղղությամբ գործող կապի օրինակով օպերացիոն մյուս ուղղություններով ևս նմանատիպ կապի հաստատման ու գործարկման ուղղությամբ: Շեշտելով, որ Հայաստանի զինված ուժերը աչալրջորեն հետևում են իրավիճակին և վերահսկում բոլոր շարժերը, Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ ստեղծված պայմաններում անկյունաքարային նշանակություն ունի կողմերի միջև զինադադարի անվերապահ պահպանումը, միջադեպերի կանխարգելման և ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը:

Давид Тоноян принял сопредседателей Минской группы (видео)
29-го октября исполняющий обязанности министра обороны РА Давид Тоноян принял находящихся в Армении с очередным региональным визитом сопредседателей Минской группы Игоря Попова, Эндрю Шофера и Стефана Висконти. Во встрече также принимал участие действующий представитель ОБСЕ Анджей Каспршик.
По просьбе собеседников Давид Тоноян обратился к ситуации на армяно-азербайджанской государственной границе и линии соприкосновения арцахско-азербайджанских сил.
Глава оборонительного ведомства отметил важность договоренности, достигнутой между премьер-министром Армении и президентом Азербайджана относительно задействования оперативной связи в сентябре в Душанбе, выражая надежду, что страны-сопредседатели будут прилагать усилия в направлении утверждения и задействования связи, подобной действующей между сторонами в нахиджеванском направлении, и в других направлениях. Подчеркнув, что вооруженные силы Армении внимательно следят за ситуацией и контролируют все передвижения, Давид Тоноян отметил, что в создавшихся условиях ключевое значение имеет безоговорочное соблюдение сторонами прекращения огня, реализация мероприятий, направленных на предотвращение инцидентов и снижение рисков.