Վարչապետը փորձում է հեռահար նպատակներ հետապնդող խաղ խաղալ. Աշոտյան
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեղինակությամբ իշխանական քարոզիչները արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների գաղափարը հիմնավորելու համար հիմա էլ փորձում են առաջա բերել տնտեսական փաստարկներ: Զարմանալի չէ, որ այդ հակասահմանդրական մտահղացումը առաջ մղելու համար նրանք չեն խորշում բոլոր հնարավոր հնարքներից: Առաջին հայացքից ծիծաղաշարժ է նաև այդ փաստարկը: Սակայն երկարաժամկետ քաղաքական պլանավորման տեսակետից վարչապետը փորձում է հեռահար նպատակներ հետաապնդող խաղ խաղալ:
Վստահ լինելով, որ հանրային կարծիքի ձևավորման վրա ինքը մեծագույն ազդեցություն ունի, մյուս կողմից էլ հասկանալով, որ ժողովրդի սոցիալ-տնտեսական խնդիրները իշխանափոխությունից հետո ոչ միայն չեն լուծվում, այլև սրվում են և ավելանում, Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է մարդկանց աչքերում տպավորություն ստեղծել, թե, ժողովուրդ, դուք վատ եք ապրում, ես ձեր կյանքը չեմ կարողանում լավացնել, գների աճը զսպել չեմ կարում, տնտեսությունը զարգացնել չեմ կարում, ներդրումներ բերել չեմ կարում, որովհետև ԱԺ-ում չունեմ իմ սեփական մեծամասնությունը:
Չեմ բացառում, որ կրկին կլինեն հազարավոր մոլորված մարդիկ, որ Ձեզ կհավատան, սակայն, պարոն վարչապետ, մի տեղ ֆիքսեք, խնդրում եմ, թեպետ ինձանից լավ գիտեք, որ ԱԺ-ն մեղավոր չէ, որ՝
1. Ձեր կառավարությունը առ այսօր չունի հստակ տնտեսական զարգացման ծրագիր:
2. Միջազգային կապիտալը թերահավատ է պոպուլիստիկ և ծայրահեղական առաջնորդների նկատմամբ:
3. Ինստիտուտներ ամրացնելու, դատական անկախ մարմիններ ստեղծելու, խոսքի ազատությունը երաշխավորելու փոխարեն Դուք շարունակաբար քայքայում եք պետական կառավարման ապարատը, գործեր հարուցելու ուղղորդումներ անում և խրախուսում ատելության քարոզչությունը:
4. ԼԻԴԻԱՆ-ի, Վեոլիայի, Հարավկովկասյան երկաթգծի և այլ դեպքերի պատճառով Դուք ոչ միայն նոր ներդրումներ չեք բերում, այլևս եղածներն եք դրել հարցականի տակ:
5. Ռուսաստանաբնակ հայ գործարարների հետ հանդիպման ժամանակ բիզնեսմենները վստահություն չունեին ձեր հանդեպ:
6.Փարիզում ֆրանսիական բիզնես էլիտայի հետ հանդիպումը ոչ մի կոնկրետ արդյունք չի տվել:
7. Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի DOING BUSINESS վարկանիշում առաջ գնալու համար Ձեր կառավարությունը առ այսօր ոչ մի շոշափելի քայլ չի արել:
8.Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրով նախատեսված, այդ թվում՝ տնտեսական բարեփոխումները տեղից չեն շարժվում:
9. Գերմանիայի կանցլերը և Իտալիայի նախագահը տարածաշրջանային այցերի ժամանակ Վրաստանում և Ադրբեջանում բիզնես-ֆորումների են մասնակցում և ներդրողներ տանում, իսկ Հայաստանում՝ ոչ:

Премьер пытается играть в игру, преследующую дистанционные цели: Ашотян
«Агитаторы от власти, авторитетом премьер-министра Никола Пашиняна, для обоснования идеи внеочередных парламентских выборов, теперь пытаются выдвинуть экономические аргументы. Неудивительно, что для продвижения этого антиконституционного намерения они не гнушаются всех возможных приемов. С первого взгляда смешен и этот аргумент. Однако с точки зрения долгосрочного политического планирования премьер пытается играть в игру, преследующую дистанционные цели. Будучи уверенным, что он имеет огромное влияние на формирование общественного мнения, а с другой стороны, понимая, что социально-экономические проблемы народа после смены власти не только не решаются, но и обостряются и увеличиваются, Никол Пашинян пытается создать в глазах людей впечатление, что, народ, вы плохо живете, я не могу улучшить вашу жизнь, не могу сдержать рост цен, не могу развить экономику, не могу привлечь инвестиции, потому что у меня нет своего большинства в НС. Не исключаю, что вновь будут тысячи заблуждающихся людей, которые Вам поверят, однако, господин премьер-министр, зафиксируйте где-нибудь, пожалуйста, хоть вы и знаете лучше меня, что НС не виновно в том, что
1. У Вашего правительства до сих пор нет четкой программы экономического развития.
2. Международный капитал скептически относится к популистским и экстремистским лидерам.
3. Вместо того, чтобы укреплять институты, создавать независимые судебные органы, гарантировать свободу слова, Вы последовательно разрушаете аппарат государственного управления, направляете возбуждение уголовных дел и поощряете пропаганду ненависти.
4. Из-за случаев с ЛИДИАН-ом, Веолией, Южно-Кавказскими железными дорогами и др. Вы не только не привлекаете новых инвестиций, но и ставите под вопрос существующие.
5. Во время встречи с проживающими в России армянскими бизнесменами, последние не питали к вам доверия.
6. Встреча с парижской бизнес-элитой в Париже не дала никаких конкретных результатов.
7. Ваше правительство до сих пор не сделало ни одного осязаемого шага для того, чтобы продвинуться в рейтинге DOING BUSINESS международного экономического форума.
8. Реформы, предусмотренные соглашением Армения – ЕС, в том числе экономические, не движутся с места.
9. Канцлер Германии и президент Италии во время региональных визитов участвуют в бизнес-форумах в Грузии и Азербайджана и привозят инвесторов, а в Армении – нет.
Пока столько. С возвращением в Армению»,- написал на своей странице в фейсбук депутат НС от РПА Армен Ашотян.