ՄԻՊ-ը չհայտարարված այց է կատարել «Հրազդան» ՔԿՀ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կանխարգելման ազգային մեխանիզմի ստորաբաժանման ներկայացուցիչները մշտադիտարկման նպատակով չհայտարարված այց են իրականացրել ՀՀ արդարադատության նախարարության «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկ: Այցի ընթացքում տեղի են ունեցել առանձնազրույցներ ազատությունից զրկված անձանց հետ, ստուգվել են նրանց պահման պայմանները, իրավունքների ապահովման վիճակը, դրանց համապատասխանությունը սահմանված պահանջներին, ինչպես նաև նրանց առնչվող փաստաթղթերը: Քրեակատարողական հիմնարկում արձանագրվել են խնդիրներ, որոնք առնչվում են՝
• բժշկական սպասարկման բաժնի համալրվածությանը,
• բժշկական թափոնների խոտանմանը,
• արտաքին զննությունների և դրանց ընթացքի ու արդյունքների արձանագրմանը,
• քրեակատարողական հիմնարկում հաստիքների և անձնակազմի ոչ բավարար քանակին,
• քրեակատարողական ծառայողների աշխատանքային անբավարար պայմաններին,
• ազատությունից զրկված անձանց մեկուսի պահելուն ու այդ ընթացքում նրանց համար բավարար նպատակային գործունեության կամ ծրագրերի բացակայությանը,
• զբաղվածությանը, ներառյալ՝ կրթական և մասնագիտական ծրագրերին և այլն:
Այցի ընթացքում վեր հանված խնդիրները քննարկվել են քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի հետ: Արձանագրված խնդիրները սահմանված կարգով կամփոփվեն և դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկների հետ միասին կներկայացվեն իրավասու պետական մարմնին: Մշտադիտարկման ընթացքում Քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմը Պաշտպանի ներկայացուցիչների համար աշխատանքի խոչընդոտներ չի ստեղծել: Բարձրացված հարցերի լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը կգտնվեն Պաշտպանի ուշադրության կենտրոնում:

Омбудсмен нанес необьявленный визит в УИУ «Раздан»
Представители подразделения национального механизма по предотвращению аппарата Защитника прав человека с целью мониторинга нанесли необьявленный визит в уголовно-исполнительное учреждение «Раздан» Министерства юстиции РА. В рамках визита состоялись личные беседы с лицами, лишенными свободами, были проверены условия их содержания, состояние обеспечения прав, их соответствие установленным требованиям, а также связанные с ними документы. В уголовно-исполнительных учреждениях были зафиксированы проблемы, которые связаны с:
• Укомплектованностью отдела медицинского обслуживания,
• Скоплению медицинских отходов,
• Внешних осмотров и фиксированию их процесса и результатов,
• Неудовлетворительного качества штатов и персонала в уголовно-исполнительном учреждении,
• Неудовлетворительным трудовым условиям уголовно-исполнительных сотрудников,
• Изолированного содержания лиц, лишенных свободы, и отсутствия достаточных для них целевой деятельности и отсутствия программ,
• Занятости, включая образовательные и профессиональные программы и др.
Поднятые за это время проблемы обсуждались с администрацией уголовно-исполнительного учреждения. Зафиксированные проблемы в установленном порядке будут подытожены и наряду с направленными на их решение предложениям будут представлены компетентным государственным органам. В процессе мониторинга аппарат Уголовно-исполнительного учреждения не создал препятствий в работе для представителей Омбудсмена. Шаги, предпринимаемые в  напралении решения поднятых вопросов будут находиться в центре внимания Омбудсмена.