«Նաիրիտը փակում են, ասում են՝ բացեք, մենք գործարան ենք բացում, ասում են՝ փակեք». Ալֆրեդ Աբեդի (տեսանյութ)
Armoil
Եղվարդում կառուցվող քսայուղերի և բիտումի արտադրմամբ զբաղվող գործարանն անվտանգ է լինելու շրջակա միջավայրի և բնակիչների համար։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեցին «Armoil» ընկերության տնօրեն Ալֆրեդ Աբեդին և «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի ներկայացուցիչ Արայիկ Կեսոյանը։ «Բազմիցս հայտարարել ենք՝ մեզ մոտ լինելու է կանաչ արտադրություն։ Նավթավերամշակում բառը սխալ է, լինելու է քսայուղերի արտադրություն։ Մենք ոչ թափոն ունենք, ոչ էլ՝ արտանետում։ Իսկ ինչ արտանետում էլ, որ կա, շատ բարձր ջերմաստիճանի տակ այրվում են»,- նշեց Արայիկ Կեսոյանը։ Օրեր առաջ առաջ էլ Եղվարդ քաղաքի Նատի թաղամասի բնակիչները փակել էին Երևան-Եղվարդ մայրուղին՝ պահանջելով կասեցնել գործարանի կառուցման աշխատանքները, քանի որ երաշխիքներ չունեն դրա անվտանգության վերաբերյալ։ Սակայն Ալֆրեդ Աբեդին փաստում է, որ մայրուղին փակողներից քչերը գիտեին, թե ինչու են այն փակում։ «Ես արդեն ոչինչ չեմ հասկանում։ Նաիրիտը փակում են, ժողովուրդը գալիս բողոքում է, ասում է՝ բացեք։ Գործարան ենք բացում, ասում են՝ փակեք»,- ասաց Ալֆրեդ Աբեդին։ Ալֆրեդ Աբեդին դժգոհում է, որ չկան համապատասխան մասնագետներ, որոնք փորձաքնություններ կիրականացնեն նավթամթերքի վերամշակման ոլորտում։ Ալֆրեդ Աբեդին հավելեց, եր եթե ամեն ինչ ընթանա նախատեսածով, ապա 40-45 օրվա ընթացքում նախատեսվում է գործարանի գործարկումը։

«Наирит закрывают, говорят – откройте, мы открываем завод, говорят – закройте»: Альфред Абеди (видео)
Armoil
Строящийся в Егварде завод, который будет заниматься производством смазочных материалов и битума, будет безопасным для окружающей среды и жителей. Сегодня на встрече с журналистами отметили директор компании «Armoil» Альфред Абеди и представитель концерна «Мульти Груп» Араик Кесоян. «Мы неоднократно заявляли: у нас будет зеленое производство. Слово нефтепереработка неправильно, будет производство смазочных масел. У нас нет ни отбросов, ни выбросов. А имеющиеся выбросы сгорают при высокой температуре», - отметил Араик Кесоян. Несколько дней назад жители квартала Нати города Еревана перекрыли шоссе Ереван – Егвард, требуя прекратить работы по строительству завода, поскольку не имеют гарантий относительно его безопасности. Однако Альфред Абеди утверждает, что мало кто из тех, кто перекрывает шоссе, знает зачем его перекрывает. «Я уже ничего не понимаю. Наирит закрывают, народ приходит жалуется, говорит откройте. Открываем завод, говорят – закройте», - сказал Альфред Абеди. Альфред Абеди недоволен, что нет соответствующих специалистов, которые проведут экспертизу в области переработки нефтепродуктов. Альфред Абеди добавил, что если все пойдет так, как запланировано, то за 40-45 дней предусмотрен запуск завода.