«Սահմանադրությունը փոփոխության կարիք չունի». Հրայր Թովմասյան
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի համար գործող Սահմանադրությունը փոփոխության կարիք չունի։ Եթե նա կրկին ստանձներ սահմանադրություն գրելու առաքելությունը, ապա որևէ հոդված չէր լինի, որը նա այլ կերպ կձևակերպեր.
«Պիտի ասեք՝ որտե՞ղ է խնդիր առաջացել, ես կասեմ, որ բոլոր պրոցեսները ընթանում են սահմանադրությամբ կանխորոշված, նախատեսված մեխանիզմներով»:
Սահմանադրության օրվա տոնակատարությունների գլխավոր միջոցառումն այսօր սահմանադրական դատարանում էր։
ՍԴ նախագահի խոսքով օրը բոլոր քաղաքացիների համար մեծ խորհուրդ ունի, այն մարմնավորում է հայրենիքի ազատությունն ու անկախությունը։
Շնորհավորական խոսք ուղղեց նաև ՀՀ նախագահը.
«Սահմանադրությունը համարվում է երկրի անկախության խորհրդանիշը, սակայն դրա խորհրդանիշը օրինապաշտ և օրենքով պաշտպանված քաղաքացին է»:
Հրայր Թովմասյանն Արմեն Սարգսյանին հրավիրեց սահմանադրության տեսքով տորթը կտրելու՝ կատակելով, որ նախագահն անձեռնամխելի է և միայն նա կարող է անել դա։

«Конституция не нуждается в изменении»: председатель КС
Для председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна действующая Конституция не нуждается в изменении. Если б он вновь взял на себя миссию написания конституции, то не было бы ни одной статьи, которую б он сформулировал иначе:
«Скажите, где возникла проблема? Я скажу, что все процессы протекают по механизмам, прогнозированным, предусмотренным конституцией»
Главное мероприятие празднования дня Конституции сегодня было в конституционном суде.
По словам председателя КС день очень важен для всех граждан, он воплощает свободу и независимость родины.
Поздравительную речь направил и председатель КС:
«Конституция считается символом независимости страны, однако, ее символ – законопослушный и защищенный законом гражданин».
Грайр Товмасян пригласил Армена Саргсяна разрезать торт в виде конституции, пошутив, что президент неприкосновенен и только он может сделать это.