«Բյուրեղապակյա դղյակ»-ի հայաստանյան պրեմիերան (տեսանյութ)
Շքեղ դեկորացիաներ, բեմում համաշխարհային աստղեր, նրբաճաշակ երաժշտություն և անգամ կուլիսներից անսպասելի հայտնված կենդանի ձի ու շներ։ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում երևանյան հանդիսատեսը երկու օր վայելեց կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի «Բյուրեղապակյա դղյակ» մուլտիժանրային բեմադրությունը։
Բեմադրության սցենարի հեղինակ և ռեժիսոր Եկատերինա Միրոնովայի խոսքով, երևանյան ներկայացումները կարելի է համարել պրեմիերա։ «Անցյալ տարի հատուկ պատվերով ներկայացրել ենք այն Մալթայում, որը նախապրեմիերային ցուցադրություն էր»,- ասաց նա:
Սցենարի հիմքում 18-րդ դարի Ռուսական կայսրուհի Աննա Իոանովնայի պալատական բարքերն ու մարդկային կրքերն են։ Իրական մի պատմություն, թե ինչպես կայսրուհին, որ ոչինչ իր հաճույքների համար չէր խնայում, հրամայում է ծաղրածու զույգի ամուսնության հանդեսը կատարելու համար կառուցել բյուրեղապակյա դղյակ։ Զույգը սառցե պալատում անցկացնում է ամուսնական առաջին գիշերը, հետո մոռանում են նրանց մասին։ «Սա այն դեպքն է, երբ պատմությունը իրականում ավելի բարեհաջող ավարտ է ունենում, քան ներկայացման մեջ,-ասում է խորեոգրաֆ Ալեքսանդր Սոմովը։
Ներկայացմանը մասնակցում էին Երևանի պարարվեստի քոլեջի սաները և Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցի երգչախումբը: Ռուս արտիստներին հիացրել էին հայ երեխաները, որոնք, նրանց խոսքով` զարմանալի դաստիարակված են ու տաղանդավոր։ Հիացմունքի խոսքեր հնչեցին նաև նվագախմբի երաժիշտների պրոֆեսիոնալիզմի և օպերայի բեմական հնարավորությունների մասին։
Բեմադրիչների խոսքով, նման շքեղ բեմադրությունը թանկ հաճույք է և երևանյան հյուրախաղերը կայացան Մալթայի մեր հայրենակից գործարարի հովանավորության շնորհիվ, նաև Կոնստանտին Օրբելյանի շնորհիվ, որի անունն իհարկե իր դերակատարումն ունեցավ։
«Բյուրեղապակյա դղյակը» առայժմ Մեծ թատրոնի խաղացանկում ընդգրկված չէ։ Թե որ բեմում այն կներկայացնեն երևանյան հյուրախաղերից հետո՝ հստակ չէ, ամենայն հավանականությամբ դա կլինի Ղազախստանը կամ Ճապոնիան։

«Ледяной дворец» на ереванской сцене (видео)
Роскошные декорации, мировые звезды на сцене, изысканная музыка и даже неожиданно появившиеся из-за кулис лошадь и собаки. В Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиарова ереванский зритель два дня наслаждался мультижанровой постановкой “Ледяной дворец” композитора Алексея Шора.
По словам автора сценария и режиссера постановки Екатерины Мироновой, ереванские представления можно считать мировой премьерой. “В прошлом году по специальному заказу представили его на Мальте, что было предпремьерным показом”, - сказала она.
В основе сценария лежат дворцовые нравы российской императрицы XVIII века Анны Иоановной. Реальная история о том, как императрица, ничего не жалевшая ради удовольствий, приказывает построить ледяной дворец для свадьбы пары шутов. Пара проводит в ледяном дворце первую брачную ночь, потом о них забывают. “Это – тот случай, когда история в реальности имеет более благоприятный исход, чем в представлении”, - говорит хореограф Александр Сомов.
В постановке принимали участие воспитанники ереванского танцевального колледжа и хоровая группа музыкальной школы имени Армена Тиграняна. Российских артистов восхитили армянские дети, которые, по их словам, удивительно воспитаны и талантливы. Прозвучали слова восхищения и о профессионализме музыкантов оркестра и сценических возможностях оперы.
По словам постановщиков, столь роскошная постановка – дорогое удовольствие, и ереванские гастроли состоялись благодаря спонсорству нашего соотечественника – бизнесмена из Мальты, а также, бесспорно, сыграло свою роль имя Константина Орбеляна.
“Ледяной домик” сейчас не входит в репертуар Большого театра, на какой сцене его представят после ереванских гастролей – пока точно не известно, по всей вероятности, это будет Казахстан или Япония.