«Կաշխատենք օգտագործել այս հնարավորությունը». Հենրիխ Մխիթարյան (տեսանյութ)
Ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականն այսօր Ավանի ֆուտբոլի ակադեմիայում անցկացրեց առաջին մարզումը՝ մայիսի վերջին եւ հունիսի սկզբին նախատեսված Մալթայի եւ Մոլդովայի հավաքականների հետ ընկերական խաղերի նախապատրաստական փուլի շրջանակում:
Պարապմունքին մասնակցեցին հրավիրված բոլոր 23 ֆուտբոլիստները: Դարպասապահներին առաջին անգամ մարզում էր մեր ընտրանու փառապանծ դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկին:
«Մեկ օրում դժվար է կարծիք կազմել դարպասապահի մասին, բայց լավ, խոստումնալից տղաներ են: Կաշխատեմ ամեն ինչ անել, որպեսզի ավելի լավը դառնան», - մարզումից հետո ասաց մեր անվանի դարպասապահը:
Պարապմունքից հետո լրագրողները հնարավորություն ստացան զրուցել նաեւ ֆուտբոլիստների հետ: Բնականաբար, առաջին հերթին մենք հետքրքրվեցինք թիմի ամենաանակնկալ նորեկով՝ Կոլումբիայից ժամանած Ժորի Մոնրո Արարատով:
«Անկեղծ ասաց, ես բոլովին չէի սպասում, որ հրավեր կստանամ Հայաստանի հավաքականից: Միշտ երազում է հանդես գալ Կոլումբիայի ազգային թիմում: Սակայն այսօր ես այստեղ եմ եւ որոշեցի խաղալ Հայաստանի հավաքականում: Ամեն ինչ կանեմ թիմին օգտակար լինելու համար: Միաժամանակ ցանկանում եմ տեղափոխվել Եվրոպա եւ հանդես գալի տեղի թիմերից մեկում», - մեր թղթակցի հետ զրույցում ասաց կոլումբիական «Բոլակա Չիկոյի» պաշտպանը:
Հայաստանի հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ նոր հավաքականից մեծ սպասելիքներ ունեն եւ ֆուտբոլիստները, եւ գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը:
«Կաշխատենք պատվով խաղալ եւ օգտագործել այս հնարավորությունը: Հեշտ չի լինելու մեզ համար, սակայն կփորձենք հաջողության հասնել», - նշեց Լոնդոնի «Արսենալի» ֆուտբոլիստը:
Իսկ ահա հավաքականի փորձառու կիսապաշտպան Գեւորգ Ղազարյանը կարծում է, որ նոր փուլ է սկսվում բոլորի համար:
«Շատ կարեւոր հանդիպումներ են մեզ սպասում, քանի որ հավաքականի համար նոր փուլ է սկսվում. մեզ համար՝ որպես ֆուտբոլիստներ, ձեզ համար՝ որպես լրագրողներ, եւ երկրպագուների համար՝ որպես երկրպագուներ: Սա շատ լավ շանս է մեզ համար: Մենք պատրաստ ենք այս կարեւոր փուլին», - եզրակացրեց հավաքականի ֆուտբոլիստը:
Հավելենք, որ Հայաստանի հավաքականը մայիսի 29-ին ընկերական խաղ կանցկացնի Մալթայի ազգային թիմի հետ, իսկ հունիսի 4-ին ուժերը կչափի Մոլդովայի ընտրանու հետ: Երկու խաղերն էլ կկայանան Ավստրիայում:

«Постараемся воспользоваться этой возможностью»: Генрих Мхитарян (видео)
Футбольная сборная Армении сегодня в Аванской футбольной академии провела первую тренировку, в рамках подготовительного этапа товарищеских матчей со сборными Мальты и Молдовы, намеченных на конец мая и начало июня.
В тренировках приняли участие все 23 приглашенных футболиста. Вратарей впервые тренировал прославленный вратарь нашей сборной Роман Березовский.
«В наши дни трудно составить мнение о вратаре, но это хорошие, многообещающие парни. Постараюсь сделать все, чтобы они стали еще лучше», - после тренировки сказал наш именитый вратарь.
После тренировки журналисты получили возможность побеседовать и с футболистами. Естественно, в первую очередь мы поинтересовались самым неожиданным новичком команды – прибывшим из Колумбии Жори Монро Араратом.
«По правде говоря, я совершенно не ожидал, что получу приглашение от сборной Армении. Всегда мечтает выступать в национальной сборной Колумбии. Однако сегодня я здесь и решил играть в сборной Армении. Сделаю все, чтобы быть полезным команде. В то же время, хочу переехать в Европу и выступать в одном из тамошних клубов», - в беседе с нашим корреспондентом сказал защитник колумбийской «Болако Чико».
Капитан сборной Армении Генрих Мхитарян на встрече с журналистами сказал, что от новой сборной много ждут и футболисты, и главный тренер Вардан Минасян.
«Постараемся играть достойно и воспользоваться этой возможностью. Нам будет нелегко, однако попытаемся достичь успеха», - отметил футболист лондонского «Арсенала».
А опытный полузащитник сборной Геворг Казарян считает, что для всех начинается новый этап.
«Нас ждут очень важные матчи, поскольку для сборной начинается новый этап, для нас – как футболистов, для вас – как журналистов, и для болельщиков – как болельщиков. Это – очень хороший шанс для нас. Мы готовы к этому важному этапу», - заключил футболист сборной.
Добавим, что сборная Армении 29-го мая проведет товарищеский матч с национальной командой Мальты, а 4-го июня померится силами со сборной Молдовы. Оба матча пройдут в Австрии.