«Հայկական արծիվները»՝ 2018 PRO Chess League-ի հաղթող (տեսանյութ)
Հայաստանը ներկայացնող «Հայկական արծիվներ» (Armenia Eagles) շախմատի տղամարդկանց թիմը հաղթեց շախմատի 2018 PRO Chess League-ի առաջնությունում, որն անցկացրեց chess.com հայտնի կայքը:
Մեր թիմը հաղթելով Արևելյան ենթախմբում, մտավ եզրափակիչ, որտեղ նրա մրցակիցներն էին մյուս ենթախմբերի հաղթողները՝ չինական Chengdu Pandas, ամերիկյան Saint Louis Arch Bishops-ը եւ Սլովենիայի Ljubljana Turtles-ը: Եզրափակիչը մրցաշարը կայացավ ԱՄՆ-ի Սան Ֆրանցիսկո քաղաքում:
Կիսաեզրափակիչ մրցամարտում «Հայկական արծիվները» 8,5:7,5 հաշվով առավելության հասան Saint Louis Arch Bishops-ի նկատմամբ, որի կազմում հանդես էր գալիս մեր հայրենակից Վարուժան Հակոբյանը: Եզրափակիչում խաղում մերոնք հանդիպեցին Chengdu Pandas-ի հետ, որը կիսաեզրափակիչում 9,5:6,5 հաշվով ջախջախել էր Ljubljana Turtles-ին:
Եզրափակիչ մրցամարտի հիմնական խաղափուլերից հետո հաշիվն հավասար էր՝ 8:8: Լրացուցիչ փուլում Զավեն Անդրիասյանը հաղթանակ տարավ ու վճռեց հանդիպման ելքը՝ 12:11:
«Հայկական արծիվներ» թիմն այս մրցումներում հանդես եկավ այսպիսի կազմով՝ գրոսմայստերներ Զավեն Անդրիասյան, Հրանտ Մելքումյան, Կարեն Գրիգորյան, Սամվել Տեր-Սահակյան, Մանուել Պետրոսյան, թիմի մենեջեր-խաղացող՝ Արտակ Մանուկյան։

«Армянские орлы» - победители 2018 PRO Chess League (видео)
Представляющая Армению мужская шахматная команда «Армянские орлы» (Armenia Eagles) победили на шахматном чемпионате 2018 PRO Chess League, который провел известный сайт chess.com.
Наша команда победив в Восточной подгр5уппе, вышла в финал, где среди ее конкурентов - победители других подгрупп – китайский Chengdu Pandas, американский Saint Louis Arch Bishops и Словенский Ljubljana Turtles. Финальный турнир состоялся в американском городе Сан-Франциско.
В полуфинальном турнире «Армянские орлы» со счетом 8,5:7,5 достигли преимущества над Saint Louis Arch Bishops, в составе которых выступали наш соотечественник Варужан Акопян. В финальном матче наши встретились с Chengdu Pandas, который в полуфинале со счетом 9,5:6,5 разгромил Ljubljana Turtles.
После основных этапов игры финального поединка счет был равным - 8:8. В дополнительном этапе Завен Андриасян одержал победу и разрешил окончание встречи – 12:11.
Команда «Армянские орлы» в этих турнирах выступили в таком составе: гроссмейстеры Завен Андриасян, Грант Мелкумян, Карен Григорян, Самвел Тер-Саакян, Мануэл Петросян, менеджер-игрок команды Артак Манукян.