Հայաստանը վերընտրվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի` Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերով կոմիտեի անդամ
ոյեմբերի 27-ին Փարիզում` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում, մեկնարկեց «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954թ. Հաագայի կոնվենցիային կից 1999թ. Երկրորդ արձանագրության անդամ-պետությունների 7-րդ հանդիպումը: Հանդիպման շրջանակներում նոյեմբերի 27-ին կայացան Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերով կոմիտեի անդամների ընտրությունները: 6 թափուր տեղերի համար իրենց թեկնածությունն էին ներկայացրել 10 պետություններ: Քվեարկության արդյունքում ընտրվեցին հետևյալ անդամները` Իտալիա (48 ձայն), Հայաստան (44), Կամբոջա (43), Ճապոնիա (42), Էլ Սալվադոր (39), Եգիպտոս (32): Հետևապես, Հայաստանը վերընտրվեց 2017-2021թթ. ժամանակահատվածի համար: Տեղեկանք: 1954թ. Կոնվենցիային կից Երկրորդ արձանագրության շրջանակներում գործող կոմիտեն ունի 12 անդամ: Հայաստանը դարձել է Կոմիտեի անդամ 2013 թվականին: Կոմիտեի հիմնական գործառույթներից է Երկրորդ արձանագրության իրականացման համար ղեկավար ցուցումների մշակումը, վերջինիս իրականացման գործընթացի վերահսկումը, անդամ երկրների պարբերական զեկույցների քննարկումը, ինչպես նաև մշակութային արժեքների համար ուժեղացված պաշտպանության կարգավիճակի տրամադրումը:

Армения была переизбрана членом Комитета по вопросам защиты культурных ценностей в случае вооруженного конфликта ЮНЕСКО
27-го ноября, в Париже, в центральном офисе ЮНЕСКО, стартовала 7-я встреча стран-участниц Второго протокола 1999г. при Гаагской конвенции 1954г. «О защите культурных ценностей в случае вооруженного столкновения». В рамках встречи 27-го ноября состоялись выборы членов Комитета по вопросам защиты культурных ценностей в случае вооруженного конфликта. Для 6 вакантных мест свои кандидатуры представили 10 государств. В результате голосования были избраны следующие члены: Италия (48 голосов), Армения (44), Камбоджа (43), Япония (42), Эль Сальвадор (39), Египет (32). Следовательно, Армения была переизбрана на период 2017-2021гг. Справка. В рамках Второго протокола при Конвенции в действующем комитете 12 членов. Армения стала членом Комитета в 2013 году. В числе основных функций Комитета – разработка руководящих указаний для реализации Второго протокола, контроль над процессом реализации последнего, обсуждение периодических докладов стран-участниц, а также предоставление статуса усиленной защиты для культурных ценностей.