Թբիլիսահայերն արտագաղթում են, սակայն ոչ՝ Հայաստան (տեսանյութ)
Հայաստանից եկած հայ տեսնելիս թբիլիսահայերն ուրախանում են, շփոթվում ու առանց հարցերի սպասելու՝ պատմում, թե իրենց առօրյայից, թե հարցնում Հայաստանի մասին:
«Թիֆլիսեցի հայերը շատ ջիգյարով հայեր են. նոր երեւանցի հայերի տեսա, օրհնեցի, օրհնեցի: Կներեք, եթե ես լավ հայերեն չխոսալ՝ գրական լեզվով, դա լավ չէ, քանի որ հայերեն գիտեմ, մեր հայերենի համար ուշքս գնում է»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց թբիլիսահայ Կարինե Խաչատուրովան:
Տիկին Կարինեն սրտնեղում է, որ իր ազգանվան «յան»-ը ժամանակին ծնողները փոխել են: Իրեն նա համարում է հայրենասեր, հպարտանում է, որ Ռուսթավելի փողոցում գտնվող օպերային թատրոնի շենքի նախագծողն իր քեռին է եղել. «Մենք՝ հայերս, ծնվել ենք Թբիլիսիում, սակայն սրտով, կյանքով բոլորս Երեւան ենք, սաղ օրը Երեւանի մասին ենք մտածում, խոսում: Այն հայերը, որոնք իրենց երկրում չեն ապրում, նրանք երկու անգամ ուժեղ են տխրում: Գիտեք՝ ինչի, քանի որ իրենք սաղ օրը տխրում են իրենց հայրենիքի մասին»:
Նա ձգտում է գալ Երեւան՝ ապրելու, սակայն նրան ու մորը հետ են պահում բնակարանների բարձր գները: Թբիլիսիից եւս, տեղաբնակների հավաստիացմամբ, հայերն արտագաղթում են դեպը ՌԴ, Եվրոպա: Եթե առաջ կարողանում էին ուղղակի փողոցում հանդիպել, զրուցել, ապա այսօր թիֆլիսահայերին մեկ տեղում հնարավոր է տեսնել միայն տոնական միջոցառումների ժամանակ:
«Մնացած օրերին ժողովուրդը զբաղված են իրենց կարիքներով: Ցավոք սրտի, ուշացած եղավ ամեն ինչը՝ թատրոններ, կոնցերտներ, որ ժողովուրդս հավաքվենք, չկորցնենք իրար. մեր հայ ազգը կորցնում է իր լեզուն, հավատը, ամեն ինչ»,- սրտնեղում է 67—ամյա Արտուշ Մելիքյանը, որը ծնվել, ապրում է Թբիլիսիում, սակայն երբեմն գալիս է Հայաստան՝ եւ բարեկամությանը տեսնելու, եւ աշխատելու:
Արտուշ Մելիքյանը ծնվել, ապրում է Թբիլիսիում, սակայն նրա որդին ծառայել է ՀՀ բանակում: Նրա միակ մտահոգությունն իր թոռների հայապահպանությունն է. «Իմ թոռները սովորում են վրացերեն լեզվով, երբ մենք հայ ենք, մեր քաղցր հայկական լեզուն կորցնում ենք, սա ինչ է նշանակում: Հայերեն սովորեցնում ենք իրենց՝ գլխին տալիս ենք, ասում ենք՝ սովորի քաղցր խոսքը՝ մամա ջան, պապա ջան, ցավդ տանեմ, սոված եմ, երբ պիտի փող բերես»:
Թբիլիսիի հայերից շատերը խուսափեցին տեսախցիկի առաջ խոսել՝ նրանք կաշկանդվում էին կամ հայերեն իրենց վատ իմացությունից, կամ ուղղակի հուզվում էին Հայաստանի մասին լսելիս:

Тбилисские армяне мигрируют, но не в Армению (видео)
Встречая армян, прибывших из Армении, тбилисские армяне радуются и, не ожидая вопросов, начинают рассказывать о своем быте, а также спрашивать об Армении.
"Тбилисские армяне очень сердечные, только что увидела ереванцев, освятила. Извините, если нехорошо говорю на армянском, не литературно, это плохо, потому что армянский я знаю, я схожу с ума по армянскому языку",- в беседе с "А1+" сообщила тбилисская армянка Карине Хачатурова.
Г-жа Карине с огорчением отмечает, что окончание "ян" в ее фамилии в свое время родители изменили. Она считает себя патриотом, гордится, что ее дядя спроектировал здание оперного театра на улице Руставели: "Мы - армяне, родились в Тбилиси, но сердцем и жизнью все в Ереване, все время думаем об Ереване, говорим. Те армяне, которые не живут в своей стране, они в два раза больше грустят. Знаете почему, потому что весь день грустят о Родине".
Она стремится приехать в Ереван, однако ее и ее маму сдерживают высокие цены на квартиры. Из Тбилиси армяне также мигрируют в РФ, Европу. Если раньше могли просто встретить на улице, поболтать, то сейчас тбилисских армян можно встретить в одном месте только во время праздничных мероприятий.
"В остальные дни народ занят своими делами. К сожалению, поздно случилось все: театры, концерты, чтобы народ собрался, не потерял друг друга, наш армянский народ теряет язык, веру, все",- сожалеет 67-летний Артюш Меликян, который родился и живет в Тбилиси, однако иногда приезжает в Армению для встречи с родственниками и по работе.
Артюш Меликян родился и живет в Тбилиси, однако его сын служил в армии РА. Его единственное беспокойство, чтобы внуки сохранили армянство: "Мои внуки учатся на грузинском, мы армяне, теряем наш язык. Мы учим их армянскому, бьем по голове, говорим: учи слова: мама джан, папа джан, я голоден".
Многие из тбилисских армян избегали камер: они смущались или своего плохо армянского, или просто волновались, говоря про Армению.