Բողոքի ակցիաների մասնակից մի խումբ անձանց կողմից առերևույթ ապօրինի զենք, զինամթերք ձեռք բերելու և պահելու կասկածանքով երկու անձ է ձերբակալվել ․ ՔԿ
2024թ. մայիսի 7-ին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ «Tik Tok» սոցիալական ցանցում առկա է «Տավուշը հանուն հայրենիքի» քաղաքացիական շարժման երթի մասնակցի կողմից հրապարակված խոսակցության տեսաձայնագրություն՝ «Հավաքվելու ենք, կարողա թաքուն զենք էլ բերենք» բովանդակությամբ, որտեղ երկու անձինք զրուցում են վերոնշյալ շարժման բողոքի ակցիաներին իրենց մասնակցության, դրան գաղտնի կերպով զենք բերելու և հրապարակային կերպով այդ մասին չխոսելու վերաբերյալ:
Դեպքի առթիվ 2024թ. մայիսի 7-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Նախաքննության շրջանակներում զննության է ենթարկվել նշված տեսագրությունը: Քննությամբ պարզվել է, որ նշված խոսակցությունը և դրա վերաբերյալ «TikTok» հավելվածում գրանցված օգտատիրոջ էջում առկա տեսագրությունը հրապարակվել է մայիսի 6-ին:
Տվյալներ են ստացվել` մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք, զինամթերք ձեռք բերելու և պահելու վերաբերյալ։
Նշված հանցանքը կատարելու անմիջական ծագած կասկածի հիմքով երկու անձ ձերբակալվել է։
Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական, վարութային, ինչպես նաև` օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։

Два человека арестованы по подозрению в приобретении и хранении незаконного оружия и боеприпасов группой лиц, участвовавших в протестах: СК
7 мая 2024 года стало известно, что в соцсети Tik Tok опубликована видеозапись разговора, опубликованная участником гражданского движения «Тавуш во имя Родины» следующего содержания: «Соберемся, можем даже принести спрятанное оружие», где двое  говорят об их участии в протестах вышеупомянутого движения, имея при этом оружие — тайно, призвав не распространяться об этом.
Следственный комитет РА распространил об этом сообщение, в котором говорится, что в связи с инцидентом 7 2024 г. мая в следственном управлении Котайкского марза Следственного комитета РА было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 335 УК РА.
В рамках предварительного следствия было исследовано упомянутое видео, в ходе чего выяснилось, что упомянутый разговор и видео о нем на странице пользователя, зарегистрированного в приложении TikTok, были опубликованы 6 мая.
Были получены данные о незаконном приобретении и хранении оружия и боеприпасов группой лиц.
Два человека были арестованы по подозрению в совершении указанного преступления.
С целью выяснения обстоятельств происшествия проводятся необходимые следственные, процессуальные, а также оперативно-розыскные мероприятия.