ՍԴ նախկին անդամ Վալերի Պողոսյանը՝ հանրաքվեի եւ Սահմանադրական դատարանի շուրջ տեղի ունեցողի վերաբերյալ (տեսանյութ)
ՍԴ նախկին անդամ Վալերի Պողոսյանը կարծում է, որ հանրաքվեի անհրաժեշտություն չկա։
Սահմանադրական դատարանի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ «Ա1+»-ի հետ զրույցում ՀՀ ներքին գործերի նախկին նախարար, Ազգային անվտանգության պետական վարչության նախկին պետ, Սահմանադրական դատարանի 1996-2014 թթ․ անդամ, գեներալ-մայոր Վալերի Պողոսյանն ասաց, որ համոզված է՝ Սահմանադրությունն այդ բանը թույլ չի տալիս։
«Թեկուզ այն պատճառով, որ անցումային դրույթը չի կարելի դնել որպես փոփոխության ենթակա դրույթ»,- ասաց նա։
Վերջինիս խոսքերով՝ Սահմանադրական դատարանը մեր իրավական շատ հարցերի պատասխանը տվել է, որը եղել է հօգուտ ժողովրդի՝ Հյուսիսային պողոտայի, Սոցիալական քարտերի, Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի որոշումները և այլն։
Անդրադառնալով գործող իշխանությունների և նրանց աջակիցների մեղադրանքներին, թե ՍԴ-ն դակել է կեղծված ընտրությունները՝ ՍԴ նախկին անդամը նշեց, որ ոստիկանությունը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը գործակալական ցանցի շնորհիվ կարող էին 5 րոպեում դա պարզել և տալ համապատասխան տեղեկանք։
«Չեն արել։ Է՜ ես մեղավո՞ր եմ, որ չեն արել։ Որովհետև նրանք ծառայել են այն ժամանակվա իշխանություններին։ ՍԴ-ն ինչի՞ց ելնելով որոշեր, որ եղել է ընտրակաշառք, եղել են այսինչ խախտումները։  Երբ որ վստահված անձինք հազարների են հասնում, բոլոր ընտրական հանձնաժողովներում եղել են ընդդիմադիր կուսակցությունների անդամներ։ Եթե նրանք բողոք չեն ներկայացրել, ես որպես դատարան ինչի՞ հիման վրա պետք է որոշում կայացնեմ»,- ընդգծեց ԱԱՊՎ նախկին պետը։
ՆԳ նախկին նախարարն ասաց, որ քաղաքական ուժերը «գլուխները պրծացնելու համար» մեղադրել են Սահմանադրական դատարանին։
Այն դեպքում եթե հանրաքվեով դադարեցվեն ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի և մյուս 6 դատավորների լիազորությունները, Պողոսյանի խոսքերով, նրանք կարող են դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
Սահմանադրության հոդված 2-ի «Իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին» արտահայտությունը, ըստ նրա, չպետք է մեխանիկորեն հասկանալ:

Бывший член КС Валерий Погосян о референдуме и о происходящем вокруг Конституционного суда (видео)
В беседе с «А1+» о процессах вокруг Конституционного суда бывший министр внутренних дел РА, бывший начальник Государственного управления национальной безопасности, член Конституционного суда в 1996-2014гг., генерал-майор Валерий Погосян сказал, что уверен: Конституция этого не допускает.
«Хотя бы по той причине, что переходное положение нельзя ставить в качестве подлежащего изменению положения», - сказал он.
По словам последнего Конституционный суд дал ответ на многие наших правовые вопросы, что было в пользу народа: решения о Северном проспекте, Социальных картах, Обязательной накопительной пенсионной системе и др.
Обратившись к обвинениям действующих властей и их сторонников, что КС утвердил сфальсифицированные выборы, бывший член КС отметил, что полиция, Служба национальной безопасности благодаря агентурной сети могли за 5 минут выяснить это и дать соответствующую справку.
«Не сделали. Я не виноват в том, что не сделали. Потому что они служили властям того времени. КС исходя из чего должен был решить, что были взятки избирателям, были такие-то нарушения? Кода доверенные лица достигают тысяч, во всех избирательных комиссия были члены оппозиционных партий. Если они не подали жалобы, я как суд на основании чего должен был принять решение?» - подчеркнул бывший начальник ГУНБ.
Бывший министр ВД сказал, что политические силы для того, чтобы «освободить свои головы» обвинили Конституционный суд.
В том случае, если в результате референдума будут прекращены полномочия председателя КС Грайра Товмасяна и остальных 6 судей, по словам Погосяна, они могут обратиться в Европейский суд по правам человека.
Выражение «Власть принадлежит народу» во 2-й статьи Конституции, по его мнению, не нужно понимать буквально.