IMG-d1590d5782ef4f69bd17972e0856a227-V
Վերջին շրջանում հանրապետությունում նկատվող սննդային ձվի գերարտադրությամբ պայմանավորված՝ ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը պետական վերահսկողության միջոցառումներ է անցկացնում ձվի շուկայում, մասնավորապես՝ ձու արտադրող կազմակերպություններում:
Արմավիրի մարզի Մյասնիկյան համայնքում գտնվող «Մյաս» ՍՊԸ-ում (Բաղրամյանի թ/ֆ) Տեսչական մարմնի Արմավիրի մարզային կենտրոնի մասնագետները հայտնաբերել են 150 արկղ՝ 54000 հատ,  ժամկետանց ձու, որը տեղում ոչնչացվել է:
ՍԱՏՄ Կոտայքի մարզային կենտրոնի տեսուչները «Լուսակերտ» ՍՊ ընկերությունում անցկացվող վերահսկողության ընթացքում հայտնաբերել են  մոտ 130000 «ապագայի» մակնշմամբ հավկիթներ, որոնց վրա մակնշված է եղել 2020 թվականի 19-ը, 20-ը, 22-ը:
Տրվել է արտադրանքի իրացումը կասեցնելու կարգադրագիր, կատարվել է նմուշառում՝ թարմությունը որոշելու նպատակով: Լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները կներկայացվեն հաջորդիվ:

IMG-d1590d5782ef4f69bd17972e0856a227-V
Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении в связи с перепроизводством яиц проводит мероприятия государственного контроля на этом рынке, в частности, в организациях, производящих яйца.
Специалисты Армавирского областного центра Инспекционного органа в ООО “Мяс” в общине Мясникян Армавирской области обнаружили 150 ящиков - 54000 просроченных яиц, которые на месте были уничтожены.
Инспекторы Котайкского областного центра ИОБП в ходе контроля в ООО “Лусакерт” обнаружили около 130 000 яиц с маркировкой “на будущее”, на которых были числа 19, 20, 22 2020 года.
Было выдано распоряжение о приостановлении реализации продукции, был проведен отбор проб для определения свежести яиц. Результаты лабораторной экспертизы будут представлены в дальнейшем.