Հեղափոխությունը ոչ միայն չի ավարտվել, այն կարգին չի էլ  սկսվել․ Տիգրան Խզմալյան (տեսանյութ)
Խորհրդային իշխանության դեմ առաջին ապստամբությունից 99 տարի անց՝  այն իրականացնողների հիշատակն էին հարգում «Սասնա Ծռեր» համահայկական շարժման ներկայացուցիչները։
1921 թվականի Փետրվարյան ապստամբությունը կարճաժամկետ, բայց հաղթանակով ավարտվեց։
«Առաջին անգամ  խորհրդային պատմության մեջ որևէ ազգ, որևէ երկիր զինված ապստամբության միջոցով ոչ միայն թոթափեց բոլշևիկյան լուծը, այլ վերականգնեց պետական անկախությունը, ազգային արժանապատվությունը»,- ասում է Հայաստանի եվրոպական կուսակցության համանախագահ  Տիգրան Խզմալյանը։
Ներկաները հայտարարությամբ գործող իշխանություններին կոչ են անում  գիտակցել Փետրվարյան ապստամբության առաքելությունը, քանի որ.
«Մենք այսօր ևս կանգնած ենք բոլշևիկյան վարակն արմատախիլ անելու և իրապես անկախ ազգային պետություն կառուցելու հրամայականի առաջ»:
Նրանք նաեւ  համեմատություն են անում Սասնա Ծռերի 2016 թ. հուլիսի 17-ի գործողության հետ։  «Ապստամբությունը կատարեց իր նվազագույն առաջադրանքը՝ կանխելով մերօրյա բոլշևիկների ձեռքով Արցախը և ՀՀ անկախությունը հանձնելու դավաճանական ընթացքը»,-ասվում է  հայտարության մեջ։
«Սասնա ծռեր» համահայկական կուսակցության վարչության անդամ Վարուժան Ավետիսյանն էլ անդրադառնում է ներկա զարգացումներին․
«Մենք  պետք է այս կիսագաղութային վիճակից շատ արագ դուրս գանք, հաղթահարենք այս ամենը , համախմբվենք և հասնենք այն կայունության կետին, որտեղից կսկսվի մեր բնականոն արարչական զարգացումը»։
Իսկ Տիգրան Խզմալյանը պնդում է․ «Հեղափոխությունը ոչ միայն չի ավարտվել, այն կարգին  չի էլ  սկսվել ։ Մենք այստեղ ենք, որ պաշտպանենք առաջին հանրապետության գլխավոր գաղափարը։ Մենք տարբեր մոտեցումներ ունենք հաղթանակի  ճանապարհների մասին, բայց մեզ միավորում է նույնը, ինչ միավորեց ազգային փրկության կոմիտեի հերոսներին»։

Революция не только не завершилась, но и толком и не начиналась: Тигран Хзмалян (видео)
Спустя 99 года после первого восстания против советской власти, представители панармянского движения «Сасна црер» чтут память осуществивших его.
Февральское восстание 1921 года завершилось пусть короткой, но победой.
«Впервые в советской истории нация, стран посредством вооруженного восстания не только свергла большевистское иго, но и восстановила государственную независимость, государственное достоинство», - говорит сопредседатель Европейской партии Армении Тигран Хзмалян.
Присутствующие посредством заявления призывают действующие власти осознать миссию Февральского восстания, поскольку:
«Мы сегодня также стоим перед необходимостью искоренить большевистскую заразу и построить действительно независимое национальное государство».
Они также проводят сравнение с актом Сасна црер 17-го июля 2016 г.: «Восстание выполнило свое минимальное задание, предотвратив преступный процесс сдачи Арцаха и независимости РА руками большевиков наших дней», - сказано в заявлении.
Член правления панармянской партии «Сасна црер» Варужан Аветисян также обращается к нынешним событиям:
«Мы должны очень быстро выйти из этого полуколониального состояния, преодолеть все это, сплотиться и достичь той точки устойчивости, откуда начнется наше нормальное творческое развитие».
А Тигран Хзмалян утверждает: «Революция не только не завершилась, она толком и не начиналась. Мы здесь, чтобы защитить главную идею первой республики. У нас различные подходы о путях победы, но нас объединяет то же, что объединило героев комитета национального спасения».