ՀՀ ԱԳՆ տեղակալը և ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպանը քննարկել են Չինաստանում նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված իրավիճակը
Հունվարի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը հանդիպում ունեցավ ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպան Թիեն Ըրլունի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին Չինաստանում նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված իրավիճակը:
Դեսպան Թիենն ընդգծեց չինական կողմի պատրաստակամությունը շարունակելու սերտ համագործակցությունը հայկական կողմի հետ կորոնովիրուսի տարածմամբ պայմանավորված տարաբնույթ խնդիրների լուծման ուղղությամբ: Հանդիպմանը զրուցակիցները հանգամանալից անդրադարձ կատարեցին նաև ՉԺՀ Հուբեի նահանգում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների առջև ծառացող խնդիրներին և դրանց հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերին:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը հայտնեց, որ Չինաստանում ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապի մեջ է ՉԺՀ տարբեր նահանգներում ներկայումս բնակվող և դեսպանատանը գրանցված շուրջ 400 ՀՀ քաղաքացիների հետ, որոնցից 7-ը ներկայումս գտնվում են Հուբեի նահանգում: ՀՀ դեսպանության կողմից նաև քայլեր են ձեռնարկվում հնարավորության սահմաններում ՀՀ քաղաքացիների հարցերին և խնդիրներին արձագանքելու ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը նաև հավելեց, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն և ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանությունը շարունակաբար կապ են պահպանում ՉԺՀ կառավարության և այլ գործընկեր երկրների, դրանց դեսպանությունների հետ ՀՀ քաղաքացիների տարհանման հարցի կապակցությամբ:

Заместитель МИД РА и посол КНР в РА обсудили ситуацию, связанную с распространением коронавируса нового типа в Китае
Заместитель министра иностранных дел Армении Авет Адонц 29 января провел встречу с послом КНР в Армении Тяном Эрлуном. На встрече стороны обсудили ситуацию вокруг распространения коронавируса нового типа в Китае.
Посол Тянь подчеркнул готовность китайской стороны продолжить тесное сотрудничество с армянской стороной с целью решения всевозможных проблем связанных с распространением коронавируса. На встрече стороны подробно обсудили проблемы, возникшие перед гражданами Армении, которые находятся в провинции Хубей КНР, а также шаги предпринимаемые к их решению.
Заместитель министра иностранных дел отметил, что посольство Армении в КНР поддерживает постоянную связь с более чем 400 гражданами Армении, находящимися в настоящее время на территории КНР и зарегистрированными в посольстве Армении, 7 из которых на данный момент находятся в провинции Хубей.
Посольство Армении также предпринимает меры, чтобы по возможности решить проблемы возникшие у граждан Армении.
Заместитель министра иностранных дел Армении Авет Адонц также отметил, что МИД и посольство Армении в КНР постоянно поддерживают связь с правительством КНР и другими странами-партнерами, а также их посольствами по вопросу эвакуации граждан Республики Армения.