Օրացույց․ 29-ը հունվարի․ Մահափորձ Պարույր Հայրիկյանի դեմ (տեսանյութ)
1994-ի այս օրերին մոտ ամիսուկես ընդմիջումից հետո բլոկադայում գտնվող Հայաստանի բնակիչները կրկին ստանում են հումանիտար կերոսին: «Լավ է ուշ, քան երբեք»,-մաքուր հայերենով հենց դեսպանատանը հրավիրած մամուլի ասուլիսում կատակում է Հայաստանում Ամերիկայի դեսպան Հարի Գիլմորը: Հենց նա էլ տեղեկացնում է, որ Բաթումիից Երեւան է մտել 5 հազար տոննա կերոսին: Ամերիկայի, Ճապոնիայի եւ այլ երկրների կառավարությունները 18 միլիոն դոլար են հատկացրել 35 հազար տոննա կերոսին Հայաստան տեղափոխելու համար: Յուրաքանչյուր միայնակ թոշակառուի, հաշմանդամի, բազմանդամ ընտանիքներին Երեւանում շաբաթը հատկացվելու է 20 լիտր:
1998-ի այս օրը նախագահի մամուլի խոսնակ Լեւոն Զուրաբյանը լրագրողներին Ղարաբաղի առիթով ծավալված ներիշխանական հակասությունների մասին սենսացիոն կամ ամպագորգոռ հայտարարություններ չի խոստանում: Լեւոն Զուրաբյանն ընդունում է, որ Հայաստանը պատրաստ է բանակցել Մինսկի բազում թերություններով առաջարկի շուրջ, իսկ Ղարաբաղը մերժում է:
2000-ի այս օրը ՀՅԴ-ի 28-րդ ընդհանուր ժողովի երկրորդ օրը կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդն իր ուղերձում հաստատում է Վահան Հովհաննիսյանի խոսքը, ըստ որի՝ Դաշնակցությունը հալածվել է նախորդ իշխանության օրոք: Սա առաջին ընդհանուր ժողովն է Հայաստանի Հանրապետությունում: Վարչապետ Արամ Սարգսյանն էլ է այստեղ: Հանրապետականի ղեկավարը նկատում է, որ Դաշնակցությունն իրեն լավ պահեց հոկտեմբերի 27-ից հետո :
Նույն օրը վարչապետ Արամ Սարգսյանը հայտարարում է, որ օրենքները Հայաստանում անկատար են, ըստ այդմ օրինականության դաշտում չեն գործում ոչ Դաշնակցությունը, ոչ Հանրապետականը: Վարչապետը նույնիսկ առաջին նախագահ Տեր-Պետրոսյանին է սրբագրում, որն ասել էր, որ կուսակցությունները չպետք է դրսից ֆինանսավորվեն:
2001-ի այս օրը պաշտպանության նախարարը խոսում է հայ-ռուսական հարաբերությունների ապագայից: 2001-ի այս օրերին Երեւանում կրկին թափ է հավաքում ծառերի ջարդը: Բաբայան փողոցի բնակիչները չգիտեն, թե ովքեր են ջարդարարները: Քաղաքապետարանի ներկայացուցիչն ասում է՝ կոտորում ենք ըստ Թամանյանի մտահղացման, այստեղ պետք է կառուցվի Հյուսիսային ճառագայթը:
«Գրանդ սան» ընկերության բանվորները 2001-ի հունվարի 29-ին ավելի դժվարությամբ խոսում են իրենց արտադրած լամպերի եւ ավելի հաճույքով իրենց գործարանի սեփականատեր Հրանտ Վարդանյանի մասին : Այս օրը լրագրողներին այդպես էլ չի հաջողվում իմանալ, թե ինչքան է այս գործարանի արտադրած 60 դրամով վաճառվող լամպի ինքնարժեքը :
Սիդնեյի օլիմպիադայի բրոնզե մեդալակիր Արսեն Մելիքյանը 2001-ի հունվարի 29-ի դրությամբ դեռ չի ստացել կառավարության խոստացած 10 միլիոն դրամը : Մինչդեռ մարզադահլիճում Եվրոպայի առաջնությանը պատրաստվում է 0 աստիճան ջերմության պայմաններում :
2013-ի այս օրը անհայտ անձը հարձակվում է Հայաստանի նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի վրա : Մինչ այդ քարոզարշավը շատ խաղաղ էր : Հարձակումը քաղաքական գործչի վրա տեղի է ունեցել հենց նրա տան մոտ: Երկու կրակոցներից մեկը վնասել է նրա աջ անրակը: Բժիշկները վստահեցնում են, որ նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում : Հայրիկյանի կողմնակիցների համար սա առիթ է, որ հաղթեն ընտրություններում : Հիվանդանոցում է նաեւ նախագահի մեկ այլ թեկնածու, էպոսագետի համբավ ունեցող Վարդան Սեդրակյանը, նա այս մահափորձի հետ կապված իր կասկածներն ունի : Այս պահից Պարույր Հայրիկյանի ինքնազգացողությունից է կախված՝ տեղի կունենա՞ն փետրվարի 18-ի նախագահի ընտրությունները, թե՝ ոչ:

Календарь. 29-е января: Покушение на Паруйра Айрикяна (видео)
В эти дни 1994 года после полуторамесячного перерыва находящиеся в блокаде жители Армении вновь получают гуманитарный керосин. «Лучше поздно, чем никогда», - на чистом армянском языке на пресс-конференции, созванной в самом посольстве, шутит посол Америки в Армении Гарри Гилмор. Именно он сообщает, что из Батуми в Ереван поступило 5 тысяч тонн керосина. Правительства Америки, Японии и других стран выделили 18 миллионов долларов для перевозки в Армению 35 тысяч тонн керосина. Каждому одинокому пенсионеру, инвалиду, многодетным семьям в Ереване выделяют 20 литров в неделю.
В этот день 1998 года пресс-секретарь президента Левон Зурабян не обещает журналистам сенсационных или громких заявлений о внутриполитических противоречиях по поводу Карабаха. Левон Зурабян признает, что Армения готова вести переговоры по Минскому предложению, с его множеством недостатков, а Карабах – отрицает.
В этот день 2000 года на второй день 28-го общего собрания АРФД Гарегин Второй в своей речи подтверждает слова Ваана Ованнисяна, согласно которым Дашнакцутюн преследовали при прежних властях. Это – первое общее собрание в Республике Армения. Здесь находится и премьер-министр Арам Саркисян. Глава Республиканской отмечает, что Дашнакцутюн хорошо себя вела после 27-го октября.
В тот же день премьер Арам Саркисян заявляет, что законы в Армении несовершенны, таким образом, ни Дашнакцутюн, ни Республиканская не действуют в рамках законности. Премьер-министр даже редактирует первого президента Тер-Петросяна, который сказал, что партии не должны финансироваться из-за рубежа.
В этот день 2001 года министр обороны говорит о будущем армяно-российских отношений. В эти дни 2001 года в Ереване вновь набирает силу уничтожение деревьев. Жители улицы Бабаяна не знают, кто ломает деревья. Представитель мэрии говорит: рубим согласно задумки Таманяна, здесь должен быть построен Северный луч.
Рабочие компании «Гранд сан» 29-го января 2001 с большим трудом говорят о произведенных ими лампах и с большим удовольствием о владельце своего завода Гранте Варданяне. В этот день журналистам так и не удается узнать, какова себестоимость лампы производства этого завода, которая продается за 60 драмов.
Бронзовый медалист олимпиады в Сиднее Арсен Меликян по положению на 29-е января 2001 года еще не получил обещанные правительством 10 миллионов драмов. Между тем в спортивном зале готовятся к чемпионату Европы в условиях температуры 0 градусов.
В этот день 2013 года неизвестный совершает нападение на кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна.  До того агитационная кампания была очень мирной. Нападение на политического деятеля произошло прямо у его дома. Один из двух выстрелов повредил его ключицу. Врачи заверяют, что его жизни не угрожает опасность. Для сторонников Айрикяна это – повод, чтобы победить на выборах. В больнице находится и другой кандидат в президенты, пользующийся славой специалиста по эпосам, Вардан Седракян, у него есть свои подозрения, связанные с этим покушением. С этого момента от самочувствия Паруйра Айрикяна зависит, состоятся выборы президента 18-го февраля или нет.