Վարչապետի խոսքը բնորոշ է այն ենթամշակույթին, ինչի դեմ իրենք փորձում են պայքարել․ Դավիթ Խաժակյան (տեսանյութ)
Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը ևս այցելել էր Եռաբլուր՝ Հայոց բանակի օրվա առթիվ։ Լրագրողների հետ զրույցում նա շնորհավորանքներ հղեց հայ ժողովրդին։
«Բանակը եզակի ինստիտուտներից է, որը կայացած է և միանշանակ է, որ բանակի դեպքում սևեր ու սպիտակներ չկան, միասնակամ ենք։ Յուրաքանչյուրս պետք է մեր ավանդն ունենանք բանակի զարգացման գործում»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով հունվարի 25-ին Կապանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ասուլիսին՝ որում նա «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի վերաբերյալ կոշտ  հայտարարություն էր արել, Դավիթ Խաժակյանն ասաց, որ  Նիկոլ Փաշինյանի խոսքը ավելի շատ բնորոշ է այն ենթամշակույթին, ինչի դեմ իրենք Ազգային ժողովի մակարդակով փորձում են պայքարել։
«Այդ խոսելաձևը հարիր չէ քաղաքական գործչին, առավել ևս վարչապետին։ Վարչապետը պետք է նկատի ունենա, թե ում նկատմամբ ինչ հռետորաբանություն է կիրառում։ Վարչապետը, կարծես չի տարբերում այն ուժերին, որոնք իրեն հայհոյանքներ են տալիս, քննադատում, բարեկամաբար կամ թշնամաբար վերաբերվում։ Կարծում եմ՝ սա քաղաքական գործիչը իր հռետորաբանության մեջ պետք է տարբերի, այն անընդունելի է»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր․
«Էդմոն Մարուքյանը ոնց որ թե տեղը չի բերում, որ Հայկ Մարությանը Տարոն Մարգարյանը չէ, ես Սերժ Սարգսյանը չեմ։ Չի կարելի ժողովրդի վստահության քվեն ունեցող իշխանության հետ լեզվով, ձևով խոսի։  «Ով քաղաքական կրեդիտ կորցնելուց խոսա, թող մեր որոշ գործընկերները այդ պահին խոսեն տանձից, խնձորից և այլն։ Ո՞վ է գնահատում՝ մենք մեր քաղաքական կրեդիտը կորցնո՞ւմ ենք, թե՞ չէ։ Եթե պարոն Մարուքյանը շարունակելու է տեղը չբերել, ինքը հայտնվելու է Արմեն Աշոտյանի դերում, թող ինքը ընտրի, մենք որևէ պրոբլեմ չունենք»։

Речь премьер-министра характерна для той субкультуры, с которой они пытаются бороться: Давид Хажакян (видео)
Глава фракции «Луйс» Совета старейшин Еревана Давид Хажакян также посетил Ераблур в связи с Днем армянской армии. В беседе с журналистами он направил поздравления армянскому народу.
«Армия – это один из тех уникальных институтов, который состоялся и однозначно, что в случае армии нет черных и белых, наша воля едина. Каждый должен внести свой вклад в развитие армии»,- сказал он.
Обратившись к пресс-конференции премьер-министра Никола Пашиняна в Капане 25-го января, в которой он сделал жесткие заявления относительно главы фракции «Светлая Армения» Эдмона Марукяна, Давид Хажакян сказал, что речь Никола Пашиняна бльше характерна для той субкультуры, против которой они пытаются бороться на уровне Национального собрания.
«Такая форма разговора не подобает политическому деятелю, тем более премьер-министру. Премьер должен учитывать, с кем какую риторику применяет. Премьер-министр, похоже, не различает тех сил, которые его ругают, критикуют, относятся дружественно или враждебно. Думаю, это политический деятель должен различать в своей риторики, это  неприемлемо», - сказал он.
Напомним, что Никол Пашинян сказал:
«Эдмон Марукян, похоже, не понимает, что Айк Марутян – это не Тарон Маргарян, а я – не Серж Саркисян. Нельзя говорить таким языком, в такой форме с властью, имеющей вотум доверия народа. «Кто будет говорить о потере политического кредита, пусть наши другие коллеги в этот момент говорят о грушах, яблоках и т.д. Кто оценивает, теряем мы наш политический кредит или нет? Если господин Марукян продолжит не различать, он окажется в роли Армена Ашотяна, пусть он выбирает, у нас проблем нет».