Բանակն է այն հիմնաքարը, որի վրա կառուցված է մեր պետությունը․ Արտակ Դավթյան
ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի շնորհավորական ուղերձը Բանակի կազմավորման 28-րդ տարեդարձի առթիվ
Հարգելի գեներալներ, սպաներ, ենթասպաներ, շարքայիններ, կուրսանտներ, ՊՆ համակարգի քաղաքացիական ծառայողներ, հայրենակիցներ
Հայոց բանակի կազմավորման օրն այն տոնն է, որի առիթով պիտի շնորհավորենք համայն հայությանը: Բանակն է այն հիմնաքարը, որի վրա կառուցված է մեր պետությունը՝ աշխարհասփյուռ հայության հայրենիքը:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կազմավորման բարդ ընթացք ունեցավ՝ սկսվելով Արցախյան ազատամարտից և շարունակվելով մինչև մեր օրերը, սակայն այս տարիների ընթացքում բազմիցս ունեցանք հերոսական դրվագներ և հպարտանալու առիթներ: Բանակը ոչ միայն համակարգն է, այլև անհատներն են, որ կերտում և ամրացնում են այն: Այսօր նախևառաջ ուզում եմ շնորհավորել հենց այդ անհատներին, որոնց նվիրյալ, երբեմն ինքնազոհ ծառայության շնորհիվ է, որ ունենք կուռ և ամուր կառույց, որին վստահում և ապավինում է ողջ ազգը: Պատմությունը ցույց է տալիս՝ հենց որակի և ներքին ուժի շնորհիվ է, որ դարեր շարունակ մենք կերտել ենք հաղթանակներ, և այդ ավանդույթը չի խախտվելու:
Մենք երբեք չենք մոռանում՝ հայկական բանակի ակունքներում նախևառաջ մեր զոհված հերոսների սխրանքն է. մենք շարունակում ենք բանակաշինության գործընթացը՝ հավատարիմ մնալով նրանց  հիշատակին: Փառք ու պատիվ մեր զոհված ընկերներին:
Նաև արձանագրում ենք՝ այսօր մենք ունենք սպայական կիրթ և ուժեղ կազմ, խելամիտ և պատրաստակամ ժամկետային զինծառայողներ, հոգատար և բանիմաց հրամանատարներ, և այս եռամիասնությունն է, որ անսասան է պահում մեր երկրի՝  ինչպես օդային, այնպես էլ ցամաքային սահմանները: Մենք բազմիցս հայտարարել ենք և կրկնում ենք՝ պատերազմ հրահրելու ցանկություն Հայաստանի զինված ուժերը չունի, բայց յուրաքանչյուր պահի պատրաստ է ոչ միայն կասեցնելու հակառակորդի ցանկացած ոտնձգություն, այլ նաև ստիպելու մտորել անվերադարձ կորուստների հետևանքների մասին:
Ոմանց համար բանակը որդու կամ եղբոր, մյուսների համար հոր պես թանկ է և հարազատ: Ամեն մեկս մեր չափաբաժին հոգածույունն ունենք տալու բանակին՝ փոխարենը ստանալով խաղաղ և զարգացող երկրում ապրելու հավաստիացումը, գրավականը: Վստահ եմ, որ բոլորս շարժվում ենք այս գիտակցմամբ՝ սկսած ընտանիքից մինչև դպրոց, բանակցային սեղանից մինչև մարտական դիրք:
Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմավորման 28-րդ տարեդարձը և արձանագրում՝ Արցախյան ազատամարտից ծնունդ առած Հայոց բանակը հզոր է առավել, քան երբևէ և կատարելագործվում է ամեն օր:
Կեցցե՛ Հայոց բանակը: Փա՜ռք մեր բոլոր հերոսներին և այս պահին իրենց հայրենիքին ծառայություն մատուցող զինծառայողներին: Պատիվ ունեմ:

Армия - это краеугольный камень, на котором построено наше государство: Артак Давтян
Начальник Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения генерал-лейтенант Артак Давтян направил поздравительное послание в связи с 28-й годовщиной армии.
«Уважаемые генералы, офицеры, младшие офицеры, рядовые, курсанты, гражданские  служащие  системы Министерства обороны, соотечественники,
День формирования Армянской армии - это праздник, с которым мы должны поздравить всех армян. Армия - это краеугольный камень, на котором построено наше государство - родина армян всего мира.
Вооруженные силы Республики Армения прошли сложный процесс формирования, начиная с Арцахской освободительной войны до наших дней, и за прошедшие годы у нас было много героических эпизодов, достойных гордости. Армия - это не только система, но и люди, которые ее строят и укрепляют. Сегодня я хочу прежде всего поздравить именно тех, благодаря  преданной, порой самоотверженной службе которых  у нас солидная и прочная структура, которой доверяет  вся нация. История показывает, что именно благодаря качеству и силе мы веками достигали  побед, и эта традиция не будет нарушена.
Мы никогда не забудем, что в истоках нашей армии - подвиги павших героев. Мы продолжаем процесс строительства армии, оставаясь верными своей памяти. Честь и слава нашим павшим товарищам!
Следует также отметить, что сегодня у нас высококвалифицированный, образованный  и сильный офицерский состав, понимающие  и готовые служить призывники, заботливые и компетентные командиры, и именно это триединство делает нашу страну неприступной как с воздуха, так и с земли. Мы неоднократно  заявляли и повторяем вновь, что Вооруженные силы Армении не хотят провоцировать войну, но готовы в любой момент не только пресечь любое посягательство врага, но и заставить его задуматься о последствиях необратимых потерь.
Для некоторых армия драгоценна и близка как сын  или брат, для других–как отец. Каждый из нас имеет  свою долю заботы об  армии, взамен получая  гарантии мирной и развивающейся страны. Я уверен, что мы все с этим осознанием движемся от семьи к школе, от стола переговоров к боевой позиции.
Сегодня мы отмечаем 28-ю годовщину образования Вооруженных сил Республики Армения и отмечаем, что Армянская армия, рожденная в Арцахской освободительной войне, сильна как никогда, и совершенствуется с каждым днем .
Да здравствует Армянская армия! Слава всем нашим героям и военнослужащим, которые  служат своей Родине в данный момент! Честь имею».