Փաստաբանը պատրաստ է անվճար պաշտպանել նրան, ում կմեղադրեն «հակագողական» օրենքի կոնկրետ հոդվածով (տեսանյութ)
Պետք չէ անհանգստանալ նոր օրենքի համար, որը  ՀՀ ոստիկանությանն իրավունք վերապահեց օպերատիվ–հետախուզական աշխատանքների շրջանակում գաղտնալսում կատարել առանց հատուկ թույլտվություն ստանալու, նշում է փաստաբան Վահան Հովհաննիսյանը, եթե իհարկե․․․
«Եթե փոփոխությունը արված չէ նրա համար, որ մեր երկիրը դառնա ուստիկանապետություն, կամ չկա լատենտ նպատակ տոտալ գաղտնալսումներ իրականացնելու, ուրեմն չկա նաև խնդիր, չնայած վերջին իրադարձությունները հակառակն են ապացուցում»,-ասում է փաստաբան Վահան Հովհաննիսյանը։
Նա անդրադառնում է նաեւ Փաստաբանների պալատի մի քանի օր առաջվա հայտարարությանը, որով  դատապարտվում էր  փաստաբանի եւ վստահորդների միջեւ խոսակցության անթույլատրելի գաղտնալսումը։ Պալատը հորդորել էր անհապաղ ոչնչացնել  դրանք։
«Այն օրենքի կոպիտ խախտում է և առավել կոպտագույն խախտում է այն չոչնչացնելն ու հրապարակելը, ինչը հիմք է տալիս կարծելու, որ պետությունն ունի մասսայական գաղտնալսումներ կատարելու լատենտ նպատակ»,- ասում է Վահան Հովհաննիսյանը։
Անդրադառնալով Քրեական ենթամշակույթի դեմ  պայքարի օրենքին՝ փաստաբանը նշում է, որ առկա են բազմաթիվ իրավական անորոշություններ։
«Ի՞նչ է նշանակում վարքագծի հատուկ կանոններ, չկա ոչ մի հստակ բացատրություն, օրենսգիրք են թափանցել այնպիսի տերմիններ, որոնք փիլիսոփայության կամ հավանաբար հոգեբանության ոլորտից են»,- նշում է Վահան Հովհաննիսյանը և ավելացնում, որ պատրաստ է անվճար իրականացնել այն անձի պաշտպանությունը, ում առաջինը մեղադրանք կառաջադրվի այս հոդվածով։
«Օրենսդիրը օրենքի այս փոփոխությունները ընդունելիս իրեն հարց տվե՞լ է, թե ինչու՞ քաղաքացին, իրավապահ մարմիններին կամ պետական այլ ինստիտուտներին դիմելու փոխարեն, դիմում է քրեական միջավայրին հարող անձանց, պատասխանն այն է, որ այդ ինստիտուտները դեռևս այնքան անկատար են, որ մարդկանց հավատ չեն ներշնչում»,- նշում է փաստաբանը՝  եզրափակելով, որ կրկին պետությունը պատճառների փոխարեն պայքարում է հետևանքների դեմ։

Адвокат готов бесплатно защищать того, кого обвинят по конкретной статье «антиворовского закона» (видео)
Поддержи А1+!Нужно беспокоиться в связи с новым законом, который предоставил полиции РА право в рамках оперативно-розыскных работ осуществлять прослушивание без получения специального разрешения, отмечает адвокат Ваан Ованнисян.
«Если изменение не сделано для того, чтобы наша страна стала полицейским государством, или нет латентной цели проводить тотальное прослушивание, значет нет и проблемы, несмотря на то, что последние события доказывают обратное»,- говорит адвокат Ваан Ованнисян.
Он также обращается к заявлению Палаты адвокатов, сделанному несколько дней назад, по которому осуждалось недопустимое прослушивание разговоров между адвокатом и доверителями. Палата призвала незамедлительно уничтожить их.
«Это – грубое нарушение закона, и еще более грубым нарушением является неуничтожение и публикация этого, что дает основание считать, что государство имеет латентную цель проводить массовые прослушивания»,- говорит Ваан Ованнисян.
Обратившись к закону о борьбе с криминальной субкультурой, адвокат отмечает, что имеются многочисленные правовые неопределенности.
«Что значит особые правила поведения, нет никаких четких объяснений, в кодекс проникли термины из сферы философии или вероятно психологии»,- отмечает Ваан Ованнисян и добавляет, что готов бесплатно осуществлять защиту того лица, которому первому предъявят обвинение по этой статье.
«Спрашивал ли себя законодатель, принимая эти изменения, почему гражданин, вместо того, чтобы обратиться в правоохранительные органы или другие государственные институты, обращается к лицам, примыкающим к криминальной среде, ответ в том, что эти институты пока настолько несовершенны, что не внушают людям доверия»,- отмечает адвокат, заключая, что государство вновь вместо того, чтобы бороться с причинами, борется с последствиями.