Ի՞նչ կանի «Լուսավոր Հայաստանը», եթե իշխանությունը «սուպերվարչապետությունից» չհրաժարվի (տեսանյութ)
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը սահմանադրական փոփոխություններ անելու անհրարժեշտություն տեսնում է, քանի որ 2015թտեղի ունեցած Սահմանադրական փոփոխությունները թերություններով էին, և  ընտրությունների արդյունքները չեն արտահայտել ժողովրդի կամքը։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը, որը ընդգրկվել է Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովում։
Ընդդիմադիր խմբակցությունը սեփական օրակարգն է առաջ տանելու, այն է՝ «սուպերվարչապետական համակարգից» հրաժարվելը, այսինքն` կառավարման համակարգը արդյունավետ դարձնելը։
«Ինչը նշանակում է՝ խորհրդարանի դերի ընդգծում որպես գործադիր իշխանության նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող պետական մարմնի, և գործադիր իշխանությունում, մասնավորապես՝ նրա ղեկավարի ձեռքերում կենտրոնացված իշխանության  տեղաբաշխում այլ պետական մարմինների միջոցով։ Օրինակ՝ երբ որ անվտանգության սեկտորի պետական մարմինները բացառապես կենտրոնացնում ենք վարչապետի անձի շուրջ, մենք ունենում ենք գերկենտրոնացված համակարգ։ Սա որևէ ձև չի տեղավորվում խորհրդարանական հանրապետության տրամաբանության մեջ»,- ասաց նա ու հավելեց, որ չպետք  է լինի մեկ պետական մարմին, որը դուրս լինի խորհրդարանի վերահսկողությունից։
Մեր հարցին, եթե իշխանությունը «սուպերվարչապետությունից» չի հրաժարվում, սա ինչի՞ մասին կարող է վկայել, Տարոն Սիմոնյանը հարց բարձրացրեց՝ այդ դեպքում ի՞նչ իմաստ ունի սահմանադրական փոփոխություններ կատարելը։
«Չէ որ  իշխանության ներկայացուցիչները, որոնք այն ժամանակ ընդդիմություն էին, պնդում էին, որ 2015թ.-ի Սահմանադրությունում ամրագրված այդ լծակները հակասում են սահմանադրականության ոգուն և իշխանության գերկենտրոնացումը մեկ անձի ձեռքում հակաժողովրդական է։ Եթե նրանք եկան իշխանության, և գաղաափարները փոխվեցին, դառնում է այն հեքիաթի նման, որ վիշապի գլուխը կտրում են ,ու իրենք են վիշապ դառնում, մեզ համար դա անընդունելի կլինի և մենք կտրականապես դեմ կլինենք։ Իսկ եթե զգանք, որ մեր ներկայությամբ փորձ է արվում սահմանադրական փոփոխություններում լեգիտիմացնել այդ տրամաբանությունը, ապա միգուցե մենք նաև դիտարկենք մեր հետագա գործունեության նպատակահարմարությունը հանձնաժողովի կազմում»,- ասաց ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավորը։
ԼՀԿ-ի մյուս առաջարկությունը վերաբերելու է դատավորի անկախության սահմանադրական երաշխիքների ամրագրմանը, որն ըստ պատգամավորի՝ գործող սահմանադրությամբ  երաշխավորված չէ։
«Այսօրվա իրավակարգավորումների շրջանակներում մենք մեծ խնդիրներ ենք տեսնում առ այն, որ բացի այն, որ դատավորները անուղղակիորեն գտնվում են վերահսկողության տակ գործադիր իշխանության և հատկապես գործադիրի ղեկավարի կամքի, նաև նրանք ներքին անկախություն չունեն, օրինակ՝ առաջին ատյանի դատավորը շատ դեպքերում կախվածության մեջ է գտնվում վճռաբեկ դատարանի դատավորի կամքից, սա ևս անթույլատրելի է։ Միակ պետական մարմինը, որ խոսում է ՀՀ անունից, դա դատավորն է, ոչ թե դատական համակարգը, հետևաբար մեկ դատավորևի անկախուևթյունը պետք է համարվի բարձրագույն խնդիր, որը մենք փորձելու ենք լուծել»,- նշեց նա։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը չի կիսում արտախորհրդարանական քաղաքական ուժի՝ ՀԱԿ-ի պնդումը, թե սահմանադրական փոփոխությունների առաջնային խնդիրը պետք է դառնա կիսանախագահական կառավարման մոդելի շուտափույթ վերականգնումը։
«Պետք չէ անընդհատ եղածը փոփոխությունների ենթարկել, պետք է եղածը ճիշտ օգտագործել և կատարելագործել, որովհետև պետական կառավարման համակարգում հետ ու առաջ գնալը, անընդհատ նոր պետական մարմիններ ձևավորելը, նոր իշխանությունների տարանջատման տրամաբանություն ներդնելը սթրեսի է ենթարկում ամբողջ պետությանն ու հասարակությանը»,- ընդգծեց Տարոն Սիմոնյանը։
Պատգամավորից հետաքրքրվեցինք նաև նախագահի լիազորությունների ավելացմամբ, քանի որ կարծիքներ են հնչում, որ նախագահի լիազորությունները սահմանափակ են։ Ի պատասխան պատգամավորն ասաց, որ գործող սահմանադրությամբ նախագահի լիազորությունները  անորոշ են, և «Լուսավոր Հայաստանը» դրան պարտադիր անդրադառնալու է։
«Նախագահը երկրի գլուխն է, բայց նրա լիազորությունները անորոշ են, և ինքը անգամ չի հասկանում այս իրավունքը ունի՞, թե՞ մյուսը։ Այս տրամաբանության շրջանակում մենք մեր նախաձեռնություններով պետք է անդրադառնանք  այդ կարցին, որ նախագահի լիազորությունները հստակ լինեն»,- նշեց նա ու հավելեց, որ չպետք է ունենանք մի պետական մարմին, որը գործնականում գործառույթներ չի իրականացնում։

Что сделает «Светлая Армения», если власть не откажется от «суперпремьерства»? (видео)
Поддержи А1+!Фракция НС «Светлая Армения» видит необходимость в конституционных реформах, поскольку Конституционные реформы, имевшие место в 2015г. были с недостатками, и результаты выборов не отразили волю народа. Об этом в беседе с «А1+» сказал депутат от фракции Тарон Симонян, который входит в специализированную комиссию Конституционных реформ.
Оппозиционная фракция будет выдвигать собственную повестку, а именно отказ от «суперпрезидентской системы», т. е. сделать систему правления эффективной.
«Что означает подчеркивание роли парламента как государственного органа, осуществляющего контроль над исполнительной властью, и распределение власти, централизованной в исполнительной власти, в частности – в руках ее руководителя, среди остальных государственных органов. Например, когда государственные органы сектора безопасности исключительно централизуем вокруг личности премьера, мы имеем сверхцентрализованную систему. Это никак не умещается в логику парламентской республики»,- сказал он и добавил, что не должен быть один государственный орган, который будет за пределами контроля парламента. На наш вопрос, если власти не отказываются от «суперпремьерства», о чем это может свидетельствовать? Тарон Симонян поднял вопрос: в этом случае какой смысл совершать конституционные реформы?
«Ведь представители власти, которые тогда были оппозицией, утверждали, что эти рычаги, закрепленные в Конституции 2015г., противоречат духу конституционности и сверхцентрализация власти в руках одной личности – антидемократична. Если они пришли к власти, и идеи изменились, получается похоже на ту сказку, когда отрубают дракону голову и сами превращаются в дракона, для нас это будет неприемлемо, и мы будем категорически против. И если почувствуем, что в нашем присутствии делается попытка легитимизировать эту логику в конституционных реформах, возможно мы также рассмотрим целесообразность нашей дальнейшей деятельности в составе комиссии»,- сказал депутат от оппозиционной фракции.
Другое предложение ПСА будет относиться к закреплению конституционных гарантий независимости судьи, которые, по мнению депутата, не гарантированы действующей конституцией.
«В рамках сегодняшнего праворегулирования мы видим большую проблему в том, что кроме того, что судьи косвенно находятся под контролем исполнительной власти и в особенности воли главы исполнительной власти, они также не обладают внутренней независимостью, к примеру, судья первой инстанции во многих случаях зависит от воли судьи кассационного суда, это – также неприемлемо. Единственный государственный орган, говорящий от имени РА, это – судья, а не судебная система, следовательно независимость наших судей должна считаться верховной задачей, которую мы будем пытаться решить»,- отметил он.
Фракция «Светлая Армения» не разделяет утверждение внепарламентской политической силы – АНК, что первоочередной задачей конституционных реформ должно стать скорейшее восстановление полупрезидентской модели правления.
«Не нужно постоянно менять то, что имеется, нужно правильно использовать и совершенствовать имеющееся, потому что идти вперед и назад в системе государственного правления, постоянно формировать новые государственные органы, внедрять новую логику разделения властей подвергает стрессу все государство и общество»,- подчеркнул Тарон Симонян.
Мы также поинтересовались у депутата об увеличении полномочий президента, поскольку звучат мнения, что президентские полномочия ограничены. В ответ депутат сказал, что по действующей конституции полномочия президента неопределены, и «Светлая Армения» обязательно обратится к этому.
«Президент – это глава страны, но его полномочия неопределены, и даже он сам не понимает, имеет ли право на то или иное? В рамках этой логики мы с нашими инициативами должны обратиться к вопросу того, чтобы полномочия президента были четкими»,- отметил он и добавил, что у нас не должно быть государственного органа, который в действительности не выполняет функций.