Նիկոլ Փաշինյանն առանց Սահմանադրության էլ, փողոցում էլ արդեն սուպերվարչապետ է. Ալեն Սիմոնյան (տեսանյութ)
Խորհրդարանում այսօր լրագրողները ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանից հետաքրքրվեցին, թե ինչո՞ւ Արարատ Միրզոյանը երեկ իրեն նախազգուշացում տվեց։
«Շփոթմունք էր տեղի ունեցել, սեղանի վրա թղթապանակ կար, ես դրան սեղմելով՝  սխալմամբ գրանցում էի կատարել, բայց ես ԱԺ նախագահին պարզաբանեցի, և նախազգուշացումը չգրանցվեց»,- պարզաբանեց Ալեն Սիմոնյանը։
Լրագրողներից մեկը հետաքրքրվեց նաև Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ, մասնավորապես՝ սուպերվարչապետական համակարգը փոխելու մասին։
«Մենք գնալով հնարավորինս նվազեցնում ենք, քչացնում ենք, բայց դրանով հանդերձ Նիկոլ Փաշինյանը առանց Սահմանադրության էլ, փողոցում էլ, ես ասել եմ՝ արդեն սուպերվարչապետ է, իրեն պետք չի էդ լիազորություններով ֆիքսել որպես սուպերվարչապետ: Այն վերաբերմունքը, մարդկանց վստահությունը, որը վարչապետն ունի, առանց այդ էլ իրեն ուժեղ դիրքերում են դնում»,- ի պատասխան ասաց ԱԺ փոխխոսնակը:
Լրագրողը հիշեցրեց նաև, որ  նախկինում՝ պատգամավոր եղած ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը քննադատում էր Սերժ Սարգսյանին սուպերվարչապետի կոստյումի համար. հիմա սահմանադրական փոփոխություններով  փորձելո՞ւ են հանել այդ կոստյումը, Ալեն Սիմոնյանն ասաց․
«Սերժ Սարգսյանին սուպերվարչապետի լիազորություններով ու Նիկոլ Փաշինյանին սուպերվարչապետի լիազորություններով համեմատելը դրանք սարեր ու ձորեր իրար հետ համեմատել է»։

Никол Пашинян и без Конституции, и на улице уже был суперпремьером: Ален Симонян (видео)
Сегодня в Парламенте журналисты поинтересовались у вице-спикера НС Алена Симоняна, почему Арарат Мирзоян вчера сделал ему предупреждение.
«Произошла ошибка, на столе была папка, я, надавив на нее, случайно зарегистрировался, но я объяснил председателю НС, и предупреждение не было зарегистрировано»,- пояснил Ален Симонян.
Один из журналистов также поинтересовался относительно Конституционных реформ, в частности, об изменении суперпремьерской системы.
«Мы по возможности снижаем, уменьшаем, но при всем при этом Никол Пашинян и без Конституции, и на улице, я говорил уже является суперпремьером, ему не нужно фиксировать в качестве суперпремьера этими полномочиями. То отношение, доверие людей, которое есть у премьера, и без этого ставит его на сильные позиции»,- сказал в ответ вице-спикер НС.
Журналист также напомним, что раньше, будучи депутатом Никол Пашинян критиковал Сержа Саркисяна за костюм суперпремьера, сейчас посредством конституционных реформ попытается ли снять этот костюм? Ален Симонян сказал:
«Сравнивать Сержа Саркисяна с полномочиями суперпремьера и Никола Пашиняна с полномочиями суперпремьера – это сравнивать горы и долины».