«Մատը մատին չեն խփում»․ որդեկորույս մայրերը դիմում են Նիկոլ Փաշինյանին
Պետք է փոխվեն այն քննիչներն ու դատախազները, որոնց աշխատանքի արդյունքում մահացած զինվորների գործերը չեն բացահայտվել։
«Դատաիրավական համակարգը, քննչական մարմինները, վարչապետը  պետք է փոխեն  այն քննիչներին ու դատախազներին, ովքեր մահացած զինծառայողների քրեական գործերը տարել են ուրիշ ուղղությամբ, սարքել են չբացահայտված գործեր և տարիներ շարունակ մենք այստեղ  կանգնած ենք»,- ասում է 2007 թ. N զորամասում կասկածելի հանգամանքներում մահացած ժամկետային զինծառայող Տիգրան Օհանջանյանի մայրը՝  Գոհար Սարգսյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում։
Բանակում խաղաղ պայմաններում տարբեր տարիներին մահացած ժամկետային զինծառայողների մայրերն ինչպես գործադիր մարմնի նիստի ցանկացած օր, այսօր կրկին  կառավարության շենքի դիմաց էին։ Մոտ մեկ տասնյակ ծնողներ, իրենց մահացած որդիների լուսանկարները  ձեռքներին, լուռ կանգնած էին մեջքով կառավարության շենքը։ Նրանց թիկունքին շարքով կանգնած էր ոստիկանական շարքը։
Ծնողները  պնդում են՝ իշխանափոխությունից հետո էլ իրենց որդիների սպանության գործերը պատշաճ չեն քննվում,  եւ, ինչպես  նախկինում, հիմա էլ չգիտեն՝  որն է եղել իրենց որդիների մահվան  իրական պատճառը
Չնայած իրենց հետ հանդիպմանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոստացել է, որ գործերը  վերստին  կքննվեն, մայրերի պնդմամբ, որևէ գործողություն քննիչների կողմից չի իրականացվել։
«Ուզում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը տեղյակ լինի, որ  ո՛չ քննչական կոմիտեն, ո՛չ պաշտպանության նախարարությունը, ո ՛չ դատախազությունը մատը մատին չեն խփում » ,- ասում է Իրինա Ղազարյանը՝ մահացած զինծառայող  Արթուր Ղազարյանի մայրը։
Այսօր էլ նրանց որեւէ մեկը պաշտոնյաներից չմոտեցավ։ Մի ժամ կանգնելուց հետո՝ նրանք  հեռացան՝  հայտարարելով, որ անկախ զարգացումներից՝ չեն լռելու։
«Ես պիտի իրենց ապացուցեմ, որ դատաիրավական համակարգը, դատախազությունը սխալ է, և պահանջում եմ, որ քրեական պատասխանատվության ենթարկեն այն մարդասպանին, ով զինվորի վրա ձեռք է բարձրացրել »,-ասաց  Գոհար Սարգսյանը։

«Палец о палец не ударяют»: матери, потерявшие сыновей, обращаются к Николу Пашиняну
Должны быть изменены те следователи и прокуроры,  в результате работы которых дела умерших солдатов не были раскрыты.
«Судебно-правовая система, следственные органы, премьер-министр должны заменить тех следователей и прокуроров, которые повели уголовные дела умерших военнослужащих, создали нераскрытые дела и годами мы там стоим», - говорит мать военнослужащего по призыву Тиграна Оганджаняна, в 2007 г. умершего при подозрительных обстоятельствах в воинской части N, в беседе с «А1+».
Матери военнослужащих по призыву, умершие в различные годы в армии при мирных условиях, как в любой день заседания исполнительного органа, так и сегодня находились напротив здания правительства. Около десятка родителей, с фотографиями своих умерших сыновей в руках, молча стояли спиной к зданию правительства. За их спиной строем стоял ряд полицейских.
Родители утверждают: и после смены власти дела по убийству их сыновей не расследуются надлежащим образом, и, как ранее, так и сейчас, не знают, какова была реальная причина смерти их сыновей.
Несмотря на встречу с ними премьер-министр Никол Пашинян пообещал, что дела будут заново рассматриваться, никакое действие следователями не осуществлялось.
«Мы хотим, чтобы Никол Пашинян знал, что ни следственный комитет, ни министерство обороны, ни прокуратура не ударяют палец о палец», - говорит Ирина Казарян мать умершего военнослужащего Артура Казаряна.
И сегодня к ним не подошел никто из чиновников. Простояв час, они ушли, заявив, что вне зависимости от развития событий, не будут молчать.
«Я должен им доказать, что судебно-правовая система, прокуратура не права, и требую, что привлекут к уголовной ответственности того убийцу, который поднял руку на солдата», - сказала Гоар Саркисян.