Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Արմաթ» լաբորատորիաների շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին (տեսանյութ)
Կառավարության այօրվա նիստում վարչապետն անդրադարձավ ծննդատների խնդրին։ Նկատեց՝ Հանրայինի եթերում տեսել է ռեպորտաժ Աչաջուր գյուղի ծննդատան վերաբերյալ, որտեղ ծննդկանը պատմում է, որ այնտեղ եկել է Ոսկեպար գյուղից, իսկ Աչաջուրի ծննդատունը գտնվում է այն ծննդատների ցանկում, որոնք չեն համապատասխանում չափանիշներին.
«Նոյեմբերյան քաղաքում կա շատ լավ վիճակում գտնվող, տեխնիկապես լիարժեք հագեցված ծննդատուն, Ոսկեպարը Նոյեմբերյանից գտնվում է 19 կմ հեռավորության վրա։ Աչաջուր գյուղը Ոսկեպարից գտնվում է 25.7 կմ հեռավորության վրա, այսինքն՝ Նոյեմբերյան քաղաքը և նրա ծննդատունը ավելի մոտ է Ոսկեպարին, քան Աչաջուրը. Ինչո՞ւ  է ծննդկանը նախընտել ավելի երկար ճանապարհ գնալ և ավելի վատ հագեցած ծննդատանը ծննդաբերել: Սա ասում եմ՝ ցույց տալու համար, որ հարցերը երբեմն ինչպիսի մանիպուլյատիվ շահարկումների են ենթարկվում»:
Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց նաև Արմաթ լաբորատորիաների ծրագրի մասին. տեղեկացրեց, որ ադ ծրագիրը սկսվել է 2014 թվականին:
«2014-2017 թվականներին Արմաթ լաբորատորիան  ֆինանասավորվել է 188 մլն դրամով պետական բյուջեից, 2017-2018 թվականներին պետական բյուջեից ֆինանսավորվել է մեկ մլրդ 296 մլն դրամ, այսինքն՝ երեք տարվա ընթացում 188 մլն դրամ, երկու տարվա ընթացքում մեկ մլրդ 296 մլն դրամ»։
Վարչապետը նշեց նաև՝ մինչև հեղափոխությունը երեք տարում հանրապետությունում բացվել է 220 ինժեներական լաբորատորիա, հեղափոխությունից հետո բացվել է 355 լաբորատորիա, և այսօր իրենց մեղադրում են, որ այդ լաբորատորիաների հետ կապված խնդիր են առաջացնում:
«Այսօր ունենք 575 լաբորատորիա, որոնք ձեռք են բերվել մի կազմակարպությունից, և մենք ասում ենք  հետևյալը՝ մենք այս պահին պետք է մի պահ դադար վերցնենք, վերլուծենք՝ ինչպես է աշխատում այդ համակարգը, և պետք է խուսափենք մեկ անձից գնումներից, անենք մրցույթային  կարոգով։ Այդ վերլուծությունների արդյունքում պետք է ձևակերպենք տեխնիկական առաջադրանք, և սրանից հետո այդ լաբորատորիաները իրականցնենք մրցույթային կարգով։ Ով կտա մեզ լավագույն առաջարկը, այդ կազմակերպություններն էլ կհաղթեն»,- ասաց նա:

Никол Пашинян о ситуации, создавшейся вокруг лаборатории «Армат» (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства коснулся программы лабораторий “Армат” и отметил, что она началась в 2014 году. По словам премьер-министра, в 2014 - 2017 годах из госбюджета лабораториям “Армат” было выделено 188 млн драмов, а в 2018 и 2019 годах финансирование достигло 1 млрд 296 млн драмов.
“То есть за 3 года 188 млн драмов, а за 2 года - 1 млрд 296 млн драмов. Далее, до революции, вновь за 3 года в Армении открылось 220 инженерных лабораторий, а после революции - 255. То есть мы открыли больше лабораторий, увеличили финансирование примерно в десять раз, и сегодня люди обвиняют нас в том, что мы с лабораториями “Армат” создаем проблемы. А в чем проблема? Она проста: сегодня у нас 575 лабораторий, которые были приобретены у одной организации, и мы говорим, что на данный момент мы должны взять паузу, проанализировать, как работает эта система, и мы должны избегать закупок у одного человека. В результате этих анализов мы должны представить техническое задание и после этого создавать эти лаборатории на конкурсной основе. То есть, мы должны говорить, что в этих школах мы собираемся создавать лаборатории и приглашаем на конкурс. В одном случае одна организация сможет победить, в другом - другая”, - сказал Никол Пашинян.