Բալային համակարգի այս նախագիծը մի քանի քայլ առաջ է այն երկրներից, որոնք ստացված փորձ ունեն․ Սերգեյ Ղահրամանյան (տեսանյութ)
Ոստիկանության պետին կից հասարակական խորհրդի անդամ, «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգություն և վերահսկողություն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար, ճարտարապետ Սերգեյ Ղահրամանյանի խոսքերով ճանապարհային երթևեկության կանոններում բալային համակարգի ներդրման անհրաժեշտությունը կար, և շատ երկրներում ներդրվելով հաջություն է գրանցվել։
«Նույնիսկ Ֆրանսիայից և Գերմանիայից այն փորձագետները, որոնք աշխատել են այս նախագծի հեղինակների հետ` իրենց մոտ ունեցած բացերը և թերությունները մատնանշել են։ Եվ այս պահին կարող եմ ասել, որ որոշ առումներով, որոշ դրույթներով, այս նախագիծը մի քանի քայլ առաջ է այն երկրներից, որոնք ստացված փորձ ունեն»,- շեշտեց Ղահրամանյանը՝ հավելելով, որ այն խնդիրները, որոնք որ նկատվել են այլ երկրներում, այս օրինագծում հենց սկզբից լուծում են ստացել։
Նա որպես օրինակ նշեց Վրաստանում ներդրված բալային համակարգը: Ըստ ճարտարապետի՝ Վրաստանում որոշակի կոլապս է առաջացել, որովհետև այնտեղ տուգանվում են միայն տեսուչի կողմից արձանագրված խախտումների դեպքում և նկատելի են դարձել որոշ կոռուպցիոն դրսևորումներ։
Խոսելով Գերմանիայում ներդրված համակարգի մասին, խորհրդի անդամն ասաց, որ առկա է մեխանիզմ, ըստ որի, եթե մեքենայի ղեկին եղել է ոչ թե մեքենայի վարորդը, այլ մեկ ուրիշը, ապա տուգանքն ուղարկվում է մեքենայի սեփականատիրոջը։
«Ինքը մատնանշում է ինչ-որ «իքս» անձի տվյալներ, ընդ որում այդ «իքս» անձի տվյալների ճշմարտացիությունը, հավաստիությունն անորոշ վիճակում է։ Իսկ Հայաստանում այդ առումով՝ մի քանի քայլ առաջ է, և միայն փոխադարձ համաձայնությամբ է հնարավոր տուգանքները վերահասցեավորել»,- նշեց Սերգեյ Ղահրամանյանը՝ հավելելով, որ դա իդենտիֆիկացիայի միջոցով է տեղի ունենում՝ կայքում կամ ճանապարհային ոստիկանությունում։
«Ա1+»-ի հարցին, թե Հայաստանի ճանապարհները արդյո՞ք ստեղծում են այնպիսի իրավիճակներ, որ բալային համակարգը լիովին կարողանա օգտագործվել և դիտարկմանը, որ երբեմն վարորդները ստիպված խախտում են անում, որ վթարի չենթարկվեն և ինչ-որ մեկին վնաս չպատճառեն, ՀԿ ղեկավարը պատասխանեց, որ երթևեկության կանոնների տեսանկյունից որևիցե փոփոխություն տեղի չի ունեցել այս համակարգի ներդրմամբ։
«Հիմնականում վերցվել են այն խախտումները, որոնք որ իրենց մեջ վտանգ են պարունակում, բայց կախված չեն ճանապարհից, լուսավորությունից։ Օրինակ՝ խմածության համար որևիցե ճանապարհի լավ կամ վատ լինելն էական չէ, հեռախոսով խոսելու համար էական չէ, ամրագոտին գցելու համար էական չէ, բարձր արագության համար էական չէ»,- շեշտեց նա։
«Ճանապարհային երթևեկության անվտանգություն և վերահսկողություն» հասարակական կազմակերպության ղեկավարը հավելեց, որ եթե վարորդը խոչընդոտի է հանդիպում երթևեկելիս, ստիպված խախտում է անում և՛ նախկին, և՛ ներկայիս օրենքներով տուգանք նախատեսված չէ։

Этот проект балловой системы на несколько шагов опережает те страны, у которых есть удавшийся опыт: Сергей Кахраманян (видео)
Поддержи А1+!Член общественного совета при начальнике полиции, глава общественной организации «Безопасность и контроль дорожного движения», архитектор Сергей Кахраманян считает, что была необходимость внедрения бальной системы в правила дорожного движения, и во многих странах внедрение привело к успеху.
«Даже эксперты из Франции и Германии, работавшие с авторами этого проекта, указали на имевшиеся у них пробелы и недостатки. И в настоящий момент могу сказать, что в некотором плане, по некоторым положениям, этот проект на несколько шагов опережает страны, у которых есть удавшийся опыт»,- подчеркнул Кахраманян, добавив, что проблемы, которые отмечались в этих странах, в этом законопроекте получили решение с самого начала.
В качестве примера он отметил бальную систему, внедренную в Грузии. По словам архитектора, в Грузии возник некий коллапс, поскольку там штрафуют только в случае нарушений, зафиксированных инспектором, и стали заметны некоторые коррупционные проявления.
Говоря о системе, внедренной в Германии, член совета сказал, что имеется механизм, согласно которому если у руля автомобиля был не водитель автомобиля, а кто-нибудь другой, то штраф направляется владельцу автомобиля.
«Он указывает на какие-то данные “икс”, причем истинность, достоверность данных этого лица “икс” в неопределенном состоянии. А в Армении в этом плане на несколько шагов впереди, и только по взаимному согласию возможно переадресовать штрафы»,- отметил Сергей Кахраманян, добавив, что это происходит посредством идентификации – на сайте или в дорожной полиции.
На вопрос «А1+», создают ли дороги Армении такие ситуации, чтобы бальная система могла полностью использоваться, и на наблюдение, что иногда водители вынужденно делают нарушение, чтобы не подвергнуться аварии и не причинить ущерба кому-нибудь, глава НПО ответил, что с точки зрения правил дорожного движения с внедрением этой системы не произошло никаких изменений.
«В основном взяты нарушения, которые содержат в себе опасность, но не зависят от дороги, освещения. К примеру, для алкоголя хорошая или плохая дорога несущественно, для того, чтобы говорить по телефону – несущественно, для того, чтобы пристегиваться – несущественно, для высокой скорости –несущественно»,- подчеркнул он.
Глава общественной организации «Безопасность и контроль дорожного движения» добавил, что если водитель сталкивается с препятствием при движении, он вынужденно совершает нарушение, и по прежнему, и по нынешнему закону штраф не предусмотрен.