7-ը հունվարի . Հոկտեմբերի 27-ի դեպքերին օժանդակելու կասկածանքով ձերբակալվում է Հարություն Հարությունյանը (տեսանյութ)
1994-ի հունվարի 6-ին Հայ Առաքելական եկեղեցին նշում է Քրիստոսի Սուրբ ծնունդը։ Հայաստանում այս օրն արդեն ոչ աշխատանքային է։ Սուրբծննդյան պատարագն Էջմիածնում ինչպես նախորդ 40 տարիներին մատուցում է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Վազգեն Առաջինը։
1995-ի սուրբ ծննդյան պատարագին Հայ Առաքելական եկեղեցին կաթողիկոս չունի: 1994-ի օգոստոսին մահացել էր կաթողիկոս Վազգեն Առաջինը եւ պատարագը մատուցում էր նրա տեղապահ, Երուսաղեմի պատրիարք Թորգոմ արքեպիսկոպոս Մանուկյանը։
1996-ի պատարագն արդեն մատուցում է Ամենայն Հայոց նոր կաթողիկոս Գարեգին Առաջինը։ Եկեղեցին այս օրը նշում է արդեն 1695-րդ անգամ։
1998-ի հունվարի 7-ի դրությամբ Հայաստանի բնակչության պարտքը հեռախոսացանցին կազմում է 1 միլիարդ դրամ։ Բնակչությանն արդեն առաջարկվում է պարտքերի մարման պայմանագրային ձեւը։ Շուտով կգործի նաեւ «ով վճարում է, նա էլ խոսում է» սկզբունքը։
Փողոցային հեռախոսակապի՝ տաքսաֆոնների, ժետոնների վաճառքը 1998-ի այս օրերին դարձել է սպեկուլյացիայի առիթ։ 50 դրամով ժետոն գտնելն արդեն հնարավոր չէ, դրանք վաճառվում են 70 կամ 100 դրամ։ Տաքսաֆոններն արդեն սեփականաշնորհված են, սակայն սեփականատերն ասում է, որ իրենք ժետոն չեն թանկացրել։
1998-ի հունվարի 7-ին դադարեցվել է Էստոնիայի հետ հեռախոսային կապը։ Պարզվում է նոյեմբերի 1-ից Տալինի որոշմամբ դադարել է գործել Հայաստանի հետ միակ կապուղին։ Այդ կապն ապահովվում էր Մոսկվայի միջոցով։
Նույն օրը Հանրապետության հրապարակում եղանակ են ստեղծում փահլեւանները։ Պարզվում է, այս մասնագիտությունը Երեւանի փողոցներում նախկին տարածվածությունը չունի:
Նույն օրը Երեւանում Սուրբ ծննդի առիթով անցորդներին մատուցում են Քրիստոսի մարմինն ու արյունը։ Անցորդները զարմացած են եւ ամաչում են մոտենալ։ Հետո իհարկե սովորում են անվճար հյուրասիրությանը։ Դրան օգնում են հայտնի մարդիկ։ Մոտենում եւ օգտվում են նաեւ ոչ քրիստոնյաները։
1999-ի այս օրերին Հայաստանում գրիպի համաճարակ է։ Նախարարությունը թեեւ հերքում է, վարակն էլ՝ անվանում է բռնկում։ Հիվանդանոցները սակայն գերծանրաբեռնված են, չեն հերիքում դեղամիջոցները։ Հայտնի չէ, թե հատկապես ինչ վիրուս է շրջանառվում երկրում։ Հայաստանում չկա մի ինստիտուտ, որը կարող է ասել, թե ինչպե՞ս է կոչվում նոր վարակը, որով արդեն բժշկի է դիմել 670 մարդ։ Հազարավորները պարզապես տնային պայմաններում են պայքարում։ Տուժողների մեծ մասը երեխաներ են։
2000-ի հունվարի 5-ին հոկտեմբերի 27-ի դեպքերին օժանդակելու կասկածանքով ձերբակալվում է Հայաստանի Ազգային հեռուստաընկերության փոխտնօրեն Հարություն Հարությունյանը։ 96 ժամվա ընթացքում պետք է քննարկվի նրա հանդեպ կալանք կիրառելու հարցով դատարան դիմելու հարցը։ Ձերբակալության պահին Հարություն Հարությունյանը հրաժարվում է պաշտպան ունենալու իր իրավունքից։ Հարություն Հարությունյանը ձերբակալվում է Տեղեկատվության եւ գրահրատարակչության վարչության պետ Տիգրան Հակոբյանի աշխատասենյակից դուրս գալուց հետո: Ըստ Տիգրան Հակոբյանի, ամենեւին էլ էական չէ, թե որտեղ է ձերբակալվել Հարություն Հարությունյանը: Էականն այն է, որ նրան ձերբակալել են 27-ի դեպքերի կապակցությամբ: Հարություն Հարությունյանին ինքը լավ չի ճանաչում եւ նրան իր մոտ էր հրավիրել Ազգային Հեռուստատեսության ֆինանսական խնդիրներին անդրադառնալու համար: Եվ նրան իր եթերով պաշտպանելու փոխարեն Տիգրան Նաղդալյանը լավ կաներ հաշվի առնել ուրիշ բան:
2000-ի հունվարի 7-ին Ձմեռ պապն Առինջ գյուղի երեխաներին է այցելում ձիու վրա նստած։ Երեխաներն անհամբեր սպասում են նվերներին։ Այս գյուղում է ապրում գործարար Գագիկ Ծառուկյանը։ Հենց նրա կառուցած եկեղեցու դիմաց եւ նրա փողերով էլ տեղի է ունենում ամբողջ արարողությունը, մինչդեռ եկեղեցում այդ պահին սուրբծննդյան պատարագ է։
2006-ի այս օրերին մշակույթի նախարար Հովիկ Հովեյանի անունը դառնում է սկանդալի առիթ: Նախարարն, ըստ լուրերի, որդու հետ զինված հարձակվել է «Հայէլեկտրացանցեր» ընկերության Երեւանի մասնաճյուղերից մեկի աշխատակիցների վրա: Բանաստեղծ նախարարը հերքում է այս փաստը: Գործակալություններից մեկը գրել էր, որ նախարարը եւ իր որդին «Հայէլեկտրացանցեր» ընկերության մասնաճյուղի գրասենյակ էին ներխուժել այն բանից հետո, երբ Մաշտոցի 58 հասցեում գտնվող իրենց շենքը հոսանքազրկվել էր վթարի հետեւանքով: Հունվարի 5-ին Հովիկ Հովեյանը խոստովանում է այս փաստը եւ անմիջապես ներկայացնում հրաժարական:
2011-ի հունվարի 7-ին տհաճ անակնկալ էր սպասվում Մերգելյանի ինստիտուտի մոտակայքում փողոցային առեւտրով զբաղվողներին: Փողոցային առեւտուրը վերացնելու որոշում է կայացրել քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը եւ այս մարդիկ այլեւս իրավունք չունեն զբաղվելու դրանով:
Նույն օրն ահազանգ է հնչում այն մասին, որ իրիկունը ընդդիմադիր «Հանրապետություն» կուսակցության գրասենյակը գողեր են մտել: Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում սա արդեն երկրորդ գողությունն է այդ գրասենյակից: Այնուամենայնիվ, գրասենյակից բացակայող փաստաթղթի մասին դեռ տվյալներ չկան: Արտակ Զեյնալյանը համոզված է, որ այս ներխուժումը կապված է անձամբ իր հասարակական-քաղաքական-իրավապաշտպան գործունեության դեմ:

7-е января: По подозрению в содействии событиям 27-го октября арестовывают Арутюна Арутюняна (видео)
6-го января 1994 года Армянская Апостольская церковь отмечает Святое Рождество Христово. В Армении этот день уже нерабочий. Рождественскую литургию в Эчмиадзине как и в предыдущие 40 лет проводит Католикос всех армян Вазген Первый.
На Рождественской литургии 1995 года у Армянской Апостольской церкви нет католикоса. В августе 1994 года скончался католикос Вазген Первый и литургию проводит его заместитель, патриарх Иерусалимский архиепископ Торгом Манукян.
Литургию 1996 года уже проводит Католикос всех армян Гарегин Первый. Церковь отмечает этот день уже в 1695-й раз.
По положению на 7-е января 1998 года долг населения Армении телефонной сети составляет 1 миллиард драмов. Населению уже предлагается договорная форма погашения долгов. Вскоре будет действовать принцип «кто платит, тот и говорит».
Продажа жетонов уличной телефонной связи – таксофонов – в эти дни 1998-го стала поводом для спекуляции. Найти жетон за 50 драмов уже невозможно, их продают по 70 или 100 драмов. Таксофоны уже приватизированы, однако собственники говорят, что они не повысили цену на жетоны.
7-го января 1998 года прекращена телефонная связь с Эстонией. Оказывается, с 1-го ноября, по решению Таллинна прекратила действовать единственная связь с Арменией. Эта связь обеспечивалась посредством Москвы.
В тот же день на Площади Республики создают погоду канатоходцы. Оказывается, эта профессия не имеет прежней распространенности на улицах Еревана.
В тот же день в Ереване в связи с Рождеством прохожим подают плоть и кровь Христову. Прохожие удивлены и стесняются подходить. Потом, конечно, привыкают к бесплатному угощению. В этом помогают известные люди. Подходят и пользуются и не христиане.
В эти дни 1999 года в Армении эпидемия гриппа. Министерство хоть и опровергает, а инфекцию называет вспышкой. Больницы однако переполнены, не хватает лекарственных средств. Неизвестно, какой именно вирус ходит по стране. В Армении нет института, который может сказать, как называется новая инфекция, в связи с которой к врачам обратились уже 670 человек. Тысячи борятся в домашних условиях. Большинство пострадавших – дети.
5-го января 2000 года по подозрению в содействии событиям 27-го октября  арестовывают замдиректора Первой телекомпании Армении Арутюна Арутюняна. В течение 96 часов должен быть обсужден вопрос обращения в суд по вопросу применения по отношению к нему ареста. В момент ареста Арутюн Арутюнян отказывается от своего права на адвоката. Арутюна Арутюняна арестовывают после того, как он выходит из кабинета начальника Управления информации и издательства Тиграна Акопяна. По мнению Тиграна Акопяна, совершенно несущественно, где был арестован Арутюн Арутюнян. Существенно то, что его арестовали в связи с событиями 27-го. Арутюна Арутюняна он сам плохо знает и пригласил его к себе, чтобы обратиться к финансовым проблемам Национального телевидения. И вместо того, чтобы защищать его в своем эфире, лучше бы Тигран Нагдалян учел другое.
7-го января 2000 года Дед Мороз посещает детей села Ариндж сидя на коне. Дети с нетерпением ждут подарков. В этой деревне живет бизнесмен Гагик Царукян. Как раз напротив построенной им церкви и на его деньги проходит вся церемония, между тем в церкви в этот момент идет рождественская литургия.
В эти дни 2006 года имя министра культуры Овика Овеяна становится поводом для скандала. Министр, по слухам, вместе с сыном совершил вооруженное нападение на сотрудника одного из ереванских филиалов компании «Армэлектросети». Министр-поэт опровергает этот факт. Одно из агентств написало, что министр и его сын вторглись в офис филиала компании «Армэлектросети»  после того, как их здание, находящееся по адресу Маштоца 58, было обесточено вследствие аварии. 5-го января Овик Овеян признает этот факт и сразу подает в отставку.
7-го января 2011 года занимающихся уличной торговлей вблизи института Мергеляна ждет неприятный сюрприз. Мэр Карен Карапетян принял решение устранить уличную торговлю, и эти люди более не имеют право заниматься ею.
В тот же день звучит тревожный звонок о том, что вечером в офис оппозиционной партии «Республика» ворвались воры. Это уже вторая кража из этого офиса за последний месяц. Тем не менее, об отсутствующем из офиса документе пока нет данных. Артак Зейналян уверен, что это вторжение связано с лично его общественно-политически-правозащитной деятельностью.