Երկարացում այլևս չի լինելու, օրենքն ուժի մեջ է մինչեւ դեկտեմբերի 31-ը․ Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր կառավարության նիստի ժամանակ առաջարկեց  սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած և 27 կամ պահեստազորի 35 տարին լրացած քաղաքացիների նկատմամբ  օրենքի գործունեությունը տարածելու ժամկետը սահմանել մինչև 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, իսկ հունվարի 1-ից ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի գործունեությունը։
Դավիթ Տոնոյանը նշեց, որ օրենքը հանդիսացել է  խրախուսական բնույթի ակտ, որը հնարավորություն է տվել դադարեցնել պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափած անձանց քրեական հետապնդումը։ Սակայն օրենքի ժամանակային ընթացքը ցույց է տվել, որ այն փաստացի դարձել է զինվորական ծառայությունից խուսափելու միջոց կամ այն խթանելու հանգամանք, որի արդյունքում շատ քաղաքացիներ, հույսը դնելով ժամկետների պարբերաբար երկարաձգելու վրա, լքել են Հայաստանը՝ խուսափելով զորակոչից։ Իսկ զորակոչի սահմանային տարիքը լրանալուց հետո վճարել է գումարը և խուսափել քրեական պատասխանատվությունից։ Պաշտպանության նախարարի կարծիքով, օրենքը արդար չէ  Հայաստանում բնակվող քաղաքացիների հանդեպ որոնք իրենց սահմանադրական պարտականությունը կատարել են։
«Խոսքը գնում է 1992 թվականի մինչև մարտի մեկը ծնված այն քաղաքացիների մասին, որոնք խուսափել են առաջին անգամ 2010 թվականի զորակոչից։ Պատկերացնու՞մ եք, 2010 թվականին նա խուսափել է զորակոչից, և 9 տարի հետո մենք ազատում ենք զորակոչից, հիմա մենք այլ տնտեսական և քաղաքական կարգավիճակում ենք գտնվում։ Խնդրում եմ հավանության տալ ներկայացված առաջարկությունը»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այս երկար անունով օրենքի ժամկետների երկարացում  այլևս չի լինելու։ Սակայն օրենքը ուժի մեջ է շարունակում մնալ 2019 թվականը դեկտեմբերի 31-ը։
«Մեր սիրելի այն հայրենակիցները, որոնք կարծում են, որ լավ չի, որ չենք երկարացնելու օրենքի ուժը ճիշտ, կարող են ինքնաթիռի տոմս առնել գալ Հայաստան,  նոր տարին էլ այստեղ նշեն։ Արձանագրենք, որ այս օրենքը այլևս չի գործելու», նշեց վարչապետը։

Продления более не будет, закон в силе только до 31-го декабря: Никол Пашинян (видео)
Срок действия Закона РА “О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка” не будет продлен.
Министр обороны Армении Давид Тоноян отметил, что закон в определенный период являлся поощрительным актом, проявленным государством в рамках конкретной политико-экономической обоснованности. По словам министра, за время своего действия закон показал, что он фактически стал средством уклонения от обязательной военной службы, в результате чего многие граждане, достигшие 18 лет, надеясь на периодические продления закона, предпочитают избегать призыва, покинув Армению, после чего, по истечении возраста, заплатить соответствующую сумму.
“Мы считаем, что это несправедливо в отношении граждан, выполняющих свои конституционные обязанности в Армении”, - сказал Тоноян.
Закон давал возможность уклонившимся от обязательной военной службы гражданам, достигшим 27 лет, в установленный срок внести плату в соответствии со ставками, установленными законом и, вернувшись на родину, освободиться от уголовного преследования.
По словам премьер-министра Никола Пашиняна, несмотря на то, что продления закона не будет, он продолжает оставаться в силе до 31 декабря.
“До 1 января закон в силе, и те наши дорогие соотечественники, которые считают, что плохо не продлевать силу этого закона, имеют возможность купить билет на самолет, пройти все эти процессы и отметить Новый год в Армении”, - заключил Никол Пашинян.