Օրացույց․ 10-ը դեկտեմբերի. Իր տան մուտքի մոտ սպանվում է փոխնախարար Վահրամ Խորխոռունին (տեսանյութ)
1992-ի այս օրերին Հայաստանում շարունակում է վատանալ տնտեսական վիճակը: Դեկտեմբերի 10-ին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ընդունում է Հայաստանում հավատարմագրված բոլոր օտարերկրյա դիվանագետներին, որպեսզի նրանց ասի, թե ինչքան վատ է դրությունը: «Հայաստանը բանկրոտի չի ենթարկվել եւ խնդրող էլ չէ այս վիճակում,-ասում է նախագահը,- մենք միայն ցանկանում ենք, որ ստանանք մեր արդեն իսկ ամբողջությամբ վճարած էներգառեսուրսները՝ գազը, մազութը, բենզինը»:
Նախագահն օտարերկրյա դիվանագետներին տեղեկացնում է, որ Հայաստանն ամբողջական շրջափակման մեջ է, Բաքուն կարողացել է ճնշել Վրաստանին եւ կասեցնել մեր ստանալիք վառելիքի տեղափոխումը:
1996-ի դեկտեմբերի 10-ին՝ մարդու իրավունքների միջազգային օրը, Հայաստանի Գերագույն դատարանը մահվան է դատապարտում «Դրոյի» գործով անցնող երեք հոգու՝ Արսեն Արծրունուն, Արմենակ Մնջոյանին եւ Արմեն Գրիգորյանին: Եվս 8 հոգի դատապարտվում են 3-ից 15 տարի ազատազրկման: Ամբաստանյալներից մեկը մահացել էր մեկուսարանում դեռեւս նախաքննության ընթացքում: Հիշեցնենք, որ ըստ նախաքննության նյութերի, «Դրո»-ն ահաբեկչական կառույց էր, որը ծրագրում էր պետության դեմ ուղղված հանցագործություններ:
1997-ի դեկտեմբերի 10-ի դրությամբ Հայաստանում հիմնականում խախտվում են Մարդու իրավունքների հռչակագրի 5-րդ եւ 9-րդ կետերը, որոնք վերաբերվում են ապօրինի կալանքներին, կտտանքներին ու բռնություններին: Մարդու իրավունքներն ամենաշատը խախտվում են բանակում եւ Ներքին գործերի մարմիններում: Ըստ իրավապաշտպան Վահան Իշխանյանի, ոստիկանությունում ծեծվում է ամեն 10 կալանվածից 9-ը, իսկ բանակում՝ բոլոր զինվորները:
1997-ի այս օրը Պարույր Հայրիկյանը մարդու իրավունքների պաշտպանության մրցանակ է հանձնում: Մասնակիցների կազմը ներկայացուցչական է: Մրցանակային ֆոնդը ձեւավորվել է Հայրիկյանի գրքերի հոնորարներից: Առաջին մրցանակը՝ 200 հազար դրամ, շնորհվում է լրագրող Մարգարիտա Գրիգորյանին: Կար նաեւ սեւ մրցանակ՝ ամենավատ լրատվամիջոցին կամ լրագրողին: Հաղթում է ազգային հեռուստատեսության «Լրաբեր» ծրագիրը:
1997-ի նույն օրը մի խումբ լրագրողներ հնարավորություն ունեն մտնելու հանրապետական զինվորական հավաքակայան: Այստեղ ստուգվում է զինակոչիկների շնչառական համակարգը, կատարվում պատվաստումներ, պարզում՝ ո՞վ է ամուսնացած, ո՞վ ունի վեներական հիվանդություն։
Ընդդիմությունը նույն օրը հավաքվում է Ազատության հրապարակում «Ոչ մի թիզ հող» կարգախոսի ներքո : Հանրահավաքի նպատակն է ժողովրդի միջոցով ազդել Հայաստանի իշխանությունների վրա, որոնք ադրբեջանցիների փոխարեն, իրենց ժողովրդին են վախեցնում։
1998-ի դեկտեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերն իր տան մուտքի մոտ սպանվում է պաշտպանության փոխնախարար Վահրամ Խոռխոռունին: Սպանությանն ականատեսներ չեն եղել։ Երկու օր անց Եռաբլուրում հուղարկավորում են սպանված պաշտպանության փոխնախարարին: Քաղաքական ուժերը մտահոգված են գնդապետի սպանությամբ՝ այն երկիրն ուրիշ տեղ է տանում։
2000-ի այս օրը համագումար են հրավիրում քրիստոնեա-դեմոկրատները: Համագումարի ընթացքում տեղի են ունենում զավեշտալի դեպքեր՝ հաշվիչ հանձնաժողովը համագումարի պատվիրակների մեջ է ընդգրկում նաեւ լրագրողներին: Իսկ օրակարգում մոռացել են ընդգրկել հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցը:
2006-ի այս օրը ԱԱԾ-ն ձերբակալում է Շուշիի գումարտակի հրամանատար Ժիրայր Սէֆիլյանին: Ինչպես տեղեկացնում են «Ազատագրված տարածքների պաշտպանություն» կազմակերպությունից, նրան մեղադրում են հեղաշրջում կազմակերպելու մեջ եւ սպառնում են արտաքսել երկրից:
ՀՀՇ վարչության նախագահ Արարատ Զուրաբյանը 2009-ի դեկտեմբերի 10-ին ընդդիմադիր է Սերժ Սարգսյանի իշխանությանը եւ պայքարում է քաղբանտարկյալների ազատության համար։

Календарь: 10-е декабря. У подъезда своего дома убит замминистра Ваграм Хорхоруни (видео)
В эти дни 1992 года в Армении продолжает ухудшаться экономическая ситуация. 10-го декабря президент Левон Тер-Петросян принимает всех аккредитированных в Армении иностранных дипломатов, чтобы сказать им, насколько плоха ситуация. «Армения не подверглась банкротству и не является просителем в этой ситуации, - говорит президент, - мы лишь хотим получить наши уже полностью оплаченные энергоресурсы: газ, мазут, бензин».
Президент сообщает иностранным дипломатам, что Армения находится в полной блокаде, Баку удалось надавить на Грузию и приостановить перемещение причитающегося нам топлива.
10-го декабря 1996 года, в международный день по правам человека, Верховный суд Армении осуждает на смерть трех человек, проходящих по делу «Дро»: Арсена Арцруни, Арменака Мнджояна и Армена Григоряна. Еще 8 человек осуждены на лишение свободы сроком от 3 до 15 лет. Один из подсудимых умер в изоляторе еще во время предварительного расследования. Напомним, что по материалам предварительного расследования, «Дро» было террористической структурой, планировавшей направленные против государства преступления.
По положению на 10-е декабря 1997 года в Армении в основном нарушаются 5-й и 9-й пункты  Декларации по правам человека, относящиеся к незаконным арестам и насилию. Права человека больше всего нарушаются в армии и органах внутренних дел. По словам правозащитника Ваана Ишханяна, в полиции избивают 9 из 10 заключенных, а в армии – всех солдат.
В этот день 1997 года Паруйр Айрикян вручает приз по защите прав человека. Состав участников представительный. Призовой фонд сформирован из гонораров от книг Айрикяна. Первый приз – 200 тысяч драм присуждается журналисту Маргарите Григорян. Есть и черный приз – самому худшему СМИ или журналисту. Побеждает программа национального телевидения «Лрабер».
В тот же день 1997 года группа журналистов имеют возможность войти в республиканский воинских сборочный пункт. Здесь проверяется дыхательная система призывников, производятся прививки, выяснятся, кто женат, у кого имеются венерические заболевания.
Оппозиция в тот же день собирается на Площади свободы под лозунгов «Ни пяди земли». Цель митинга – посредством народа повлиять на власти Армении, которые вместо того, чтобы пугать азербайджанцев, пугают свой народ.
В ночь с 9-го на 10-е декабря 1998 года у подъезда своего дома убивают замминистра обороны Ваграма Хорхоруни. Свидетелей убийства не было. Через два дня в Ераблуре хоронят убитого министра обороны. Политические силы обеспокоены убийство полковника – это ведет страну в другое место.
В этот день 2000 года созывают съезд христианские демократы. Во время съезда происходят примечательные события: счетная комиссия включает в состав делегатов съезда журналистов. А в повестку забыли включить вопрос выбора председателя комиссии.
В этот день 2006 года СНБ арестовывает командира Шушинского полка Жирайра Сефиляна. Как сообщают из организации «Защита освобожденных территорий», его обвиняют в организации переворота и угрожают выслать из страны.
Председатель правления АОД Арарат Зурабян 10-го декабря 2009 года оппонирует власти Сержа Саркисяна и борется за свободу политзаключенных.